üniversite için çok mu küçük?

kardeşimden bahsediyorum.

ekim de 18 yaşından gün alacak. üniversiteyi kazandı yıl kaybı olmadan. hazırlık okumakta istemiyor.

yani diğer öğrenciler en az 2 yıl sınava hazırlanıp 1 yılda hazırlık okuyor genelde. bizim ki 3 yıl erken başlayacak onlardan.

20-21 yaşındaki adamların arasında kalmasın bu çocuk. ne olur sizce?

bişey olmaz. daha iyi olur.

  • bu nick tam yirmi alti karakter  (26.07.13 02:21:59)
16 yaşında üniye başlayanlar var. (zeka düzeyinden dolayı 2. sınıftan okula başlayan, liseyi 3 yıl okuyanlar)
siz dışarda gezerken knight online oynayanlar, kredi almak için babasını okuduğu vilayete imza atmaya çağıran gördü bu gözler.
18 yaş gene iyi
  • vaktiyle iyi biriydi  (26.07.13 02:23:42 ~ 02:24:57)
niye herkesi salak yerine koyup en az 2 yıl hazırlanıyor diyorsunuz ki? tanıdıklarım arasından çok az kişi 2 yıl hazırlandı. 20-21 yaşında adamların arasında da olmaz, olsa da sorun olmaz.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (26.07.13 02:24:00)
ben 17 yaşında başladım, ilk dönemin sonunda yurt dışına çıktım, 25 yaşındaki adamlarla okudum.
hiç endişelenme daha bile iyi oluyor.

  • norek  (26.07.13 02:26:25)
Ben de 17'de başladım. 23 yaşındayım hala okuyorum :) Millet bara gitmek istediğinde ben başım ağrıyo hastayım diye yurda dönüyrdum, onun dışında bi sıkıntısı yok. Ama sene kaybetmemek için istemediği bölüm okuyorsa yazık olur, örnek direkt benim işte. 6 sene.

  • roket adam  (26.07.13 02:27:10)
hiçbir şey olmaz. hatta daha güzel olur. ben de yıl kaybı olmadan üniversiteyi kazandım. mesela sırf geçen yıl biraz rahat edeyim, alttan ders alıp ortalamamı yükseltiyim mantığı ile okulu yarım dönem uzattım. sırf bununla da kısıtlı değil. üniversiteyi 4 yılda bitse 22 yaşında mezun oluyorsun. hala çok gençsin ama 18 yaşına göre çok daha olgunsun. ne yapmak istediğini bilen bir insan olarak kariyerini herhangi bir kısıtlama olmadan istediğin şekilde yönlendirebilirsin. bu önemli bir lükstür kanımca.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (26.07.13 02:29:52 ~ 02:31:36)
Ben 18 yaşındayım ve şu an 2. sınıfa geçtim. Oraya girince zaten insanlar direk yaşının 19-20 olduğunu düşünüyorlar çok parlak, tüysüz bir oğlan değilsen. Gerçi benim 22-23 gösterdiğimi söyleyen de var ama...

Edit: Evet ben de 17'de başladım ve gayet 24-25 yaşında adamlar da var etrafımda.
  • adoramer3ku  (26.07.13 02:30:58 ~ 02:32:54)
bu sorunun hiçbir zaman tek cevabı yok ki. tamamen ortam ve kişilik şartlarıyla alakalı. mesele illa ki örnek vermekse benim de bir arkadaşım 17 sinde başlayıp ortamı kaldıramayınca 1 yıl daha hazırlanıp bizim bölüme gelmişti.

kardeşiniz genel olarak sosyal falan biriyse çok problem olmaz. bir de ev ortamı baya önemli. ola ki dışarı göndermeyi düşünüyorsanız ilk başlarda yine uyum sağlama kabiliyetine bağlı olarak zorlanması bir ihtimaldir. ama yok kendi evinden gidecekse ve insanlarla anlaşma kabiliyeti varsa bi cacık olmaz merak etmeyin.
  • kuul  (26.07.13 02:42:04)
Kariyer için yaş, çok büyük avantaj.

  • uu1  (26.07.13 02:49:26)
Erken mezun olmanın faydaları saymakla bitmez.Apar topar bir işe girmektense mezun olunca adam akıllı iş aramaya yüksek lisans yapmaya vs. zamanı olur.

  • kantocu.  (26.07.13 02:59:43)
o değil de, iki yıl hazırlananlar niye "salak gibi" oluyor ?

  • materyalist imam  (26.07.13 03:10:57)
hangi üni-hangi bölüm?

  • prilogy  (26.07.13 04:23:25 ~ 04:24:06)
"nasılsa benim yaşım küçük, okulu uzatabilirim, boşlayayım gitsin" gibi düşünmediği sürece sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. zaten üniversitede sizin yaşınız kaç olursa olsun daha büyük ve daha küçük birileri olacak etrafınızda. yani 19 yaşında da başlasanız, 27 yaşında olup da afla dönmüş, 30küsür yaşında olup da sonradan girmiş birileri falan çıkar.

ben de 17'ye girince girmiştim üniversiteye. hiç bir sorun yaşamadım. yaşımın kaç olduğu gündeme bile gelmedi hiçbir zaman.

okuluna, insanına, çevresine göre değişir herhalde.
  • sopiro  (26.07.13 09:15:16)
lise değil ki bu, sorun olmaz, boy yaş vs. iyi işte sınıfta falan kalırsa avantajı olur. hem iş hayatında yaş çok önemli.

  • sttc  (26.07.13 19:51:51)