-de -da kullanımı

Arkadaşıma bir şeyi geçen yıl nasıl bulduğumuzu sordum, bulmadık dedi. "Bulmadıkta nası oldu dedim." (bulmadıysak nasıl oldu anlamında).
-da ayrı yazılcak dedi. Ama ben orda bağlaç olduğunu düşünmüyorum, yani bir onaylama cümlesi yok orda "evet bulmadık da nasıl oldu demiyorum". "eğer bulmadıysak nasıl oldu" anlamında söyledim. Ayrı mı yazılır yine de?

Ayri yazilir. Yinede yerine de "Yine de" yazilir.

  • crown  (07.05.13 23:36:40)
ayrı. "yinede" bu da ayrı:)

  • marcelorios  (07.05.13 23:37:13)
Bağlaç olan de "ama" anlamında da kullanılır. Örnekler:
Bu kitabı okudum da hiçbir şey anlamadım.
Onu gördüm de onu beni görmedi vs.

Senin örneğinde de bir zıtlık var yani, bu yüzden de'yi ayrı yazman lazım. "Eee bulamadık da (ama) nasıl oldu şimdi bu?" gibi.
  • duyond  (07.05.13 23:42:44 ~ 23:45:02)
Da'nın birleşik yazılması sadece ismin bulunma halinde geçerlidir. Mesela

Bende kitap var. (Bende kitap bulunuyor)
Ali çarşıda. (Ali çarşının içinde bulunuyor)
Şu yalan dünyada (dünyanın içinde bulunmak)

Bunun haricinde tüm de da'lar ayrı yazılır.
  • kanepeee  (07.05.13 23:48:25)
senin yazdığın gibi yazılması için "bulmadık" diye bir yer olmalı. ve oradan bahsediyor olmalısın..
örnek: dükkanda nasıl oldu
bak anlam nasıl değişiyor.
  • pinkket  (07.05.13 23:52:08)
anlam elbette değişecek ama tamamen değişmiyor. yani bir " sende mi" ile "sen de mi" gibi değil.

  • devilred  (07.05.13 23:52:36)
Bitişik olan de'yi de istiyorsan:

Zamanlarla kullanırken de bitişik yazarsın: Ağustosta, 2012'de, 10 Kasımda vb.
Bir konudan bahsederken bitişik yazarsın: Yüzmede iyiyim, yemek yapmakta üzerime yok, koşuda üzerime tanımam vb.
Sayısal ifadelerle beraber kullanırsın: Üçte bir, yüzde on vb.
Şekil, boyut, renk, yaş ifade etmek için de kullanılır.
  • duyond  (08.05.13 00:00:21 ~ 00:01:23)
bitişik yazılan -de bulunma hal ekidir. adı üstünde bulunma belirtir. "dosyalar masada" diyerek dosyaların bulunduğu yeri belirtiriz" bulunma anlamı yoksa ayrıdır zaten o.

yükleme bulunma hal eki olan yani bitişik yazılan -de -da eklenmez. ayrı yazılan de, da bağlaç görevi görür. örneğinizde de görüldüğü gibi "nasıl oldu" cümlesine bağlanmış.
  • supergirl  (08.05.13 00:06:03)
ayrı.

  • sen git ben geliyorum  (08.05.13 00:07:02)
ima ettiğini söylediğiniz cümle biraz üşengeçlikten mi cevaplanmış ne? =)

her neyse, dediğiniz ya da yazdığınız üzerinden bağlaçlar değerlendirilir, demek istediğiniz cümle, bu durumu çok bağlamaz. yani anlatımda ne yazdıysanız bağlaç ya da ek kuralına uymalısınız.

size yazım hatası yaptırmayacak en basit anlatım şu şekildedir:

eğer anlamda bir bozulma olmuyorsa: ayrı
anlamda mutlak bir bozulma oluyorsa: bileşik yazılır.

sizin "bulmadık da nasıl oldu" cümlenizde -da eki kaldırıldığında bile anlamı bütünüyle bozmadığı için mutlak surette ayrıdır. arkadaşınız doğru demiş.
  • saatleriazarlamaenstisusu  (08.05.13 04:24:53)