Kasadan Elektriklenme

Yeni bir kasa toparlattım.
Ancak kasanın (cooler master rc 690) dışına dokununca hafif bir elektirklenme hissediyorum.
PSUdan çıkan boşta bir çok kablo var. Bunlar kasanın tabanına deyip kasa yüzeyinin elektriklenmesine yol açabilir mi bana mı öyle geliyor.
veya kullandıkça açar mı (geçer mi) acaba?

bi bakır telin bir ucunu kasada biyere sar, diğer ucunu direk kalörifere (boyasız bir yerine temas edecek şekilde) bağla. dandikten de olsa bir topraklama sağlıyor uzun süre kullanmıştım bu yöntemi

  • samfisher  (15.02.09 01:16:49)
sağol olmadı öyle yaparım.
yine de başka fikirlere açığım.

  • kofteburger  (15.02.09 02:00:10)
psu'dan cikan power kablolarinin ucu genelde acik olmaz. herhangi bir deformasyon varsa bilemem de, onun disinda uclari hep plastik ile kapli malum. sanmiyorum o yuzden bir sey olsun.

  • sourlemonade  (15.02.09 02:16:22)
doğru hepsi dişi kablolar.
ama kasanın yanında durmak yetitor hissetmeye.

  • kofteburger  (15.02.09 03:24:58)
Önce kasanın prize taktığın fişini ters çevirip çalıştırmayı dene. hala çarpıyorsa işini bilen bir elektrikçi çağırıp topraklamayı kontrol ettir. "sıfırlama" denen yöntem hem aletler hem de insanlar için çok tehlikelidir. eğer varsa hemen iptal ettirip gerçek bir topraklama yaptır.

  • alperz  (15.02.09 05:42:44)
kontrol kalemi ile kasaya dokunup elektrik olup olmadığına bi bakın. kaçak varsa bu çok tehlikeli bir durum. psu nun elektriği kasaya verecek hiç bir ucu bulunmaz normalde, kabloları bir kontrol edin. en önemlisi tabii ki topraklama, topraklama sisteminizi kontrol ettirmeniz lazım. kullandıkça da geçmez. yanlız şöyle bir şeyi deneyebilirsiniz. kasayı tamamen elektrik kablosundan söküp sonra uygun maddelerle biriken elektriği tamamen toplayın. tekrar fişe taktığınızda küçük bir ihtimal bundan kurtulmuş olabilirsiniz.

  • sijwocaq  (15.02.09 10:10:10)
daha önce aynı prizde başka bir kasa vardı onda böyle sorun yaşamıyordum.
ancak 350wdı eskisi bu 550w

  • kofteburger  (15.02.09 17:28:22)
kontrol kalemi ile kontrol ettim yanmadı kalemin ışığı.
ben fazla hassasım muhtemelen ama rahatsız edici.

  • kofteburger  (15.02.09 17:50:08)
güç kablosunu değiştirdim biraz azaldı.

  • kofteburger  (16.02.09 15:05:36)