Kombi basincini artirma

Muhterem cemaat,
elimizde bir protherm dogalgaz kombi var ve normalde 1,5-2 arasi olmasi gereken basinç degeri 1.2-1.3 arasinda gidip gelmekte. Bunu nasil artiririz bilen varsa çok makbule geçer.

sisteme su ekleniyor bildiğim kadarıyla? kombinin altında bi yerde vanası olması lazım

  • makineci  (10.02.09 22:05:12 ~ 22:05:30)
suyu azalmış onun... evi ısıtmak için peteklerin içinde gezinen su varya, işte o su sürekli gezinir durur, ve zamanla azalır. sen de ona yeni su eklemezsen basınç düşer.
ona su eklemek için de kombinin altındaki vanayı biraz aç sonra da kapat.
hangi vana diye sorma bakmadan bilemem, ama sen de bakınca anlarsın, o vana diğerlerinden farklıdır. zaten sadece 3 vana var, 1.si banyo için soğuk su giriş, 2.si banyo için sıcak su çıkış,3.sü de benim bahsettiğim vana
  • zubundy  (10.02.09 22:10:23 ~ 22:10:56)
vanayı açarken çok abartma bir anda, sonra gelip basıncı nasıl düşürürüz diye sorarsın. :)

  • sanal uyku  (10.02.09 22:24:32)
normalde kombilerde basınç aralığı 1 ile 2 arasında olur diye biliyorum ben. bizimkinde öyle en azından.

  • hevipeyra  (10.02.09 22:59:24)
ben de 1-2 arası diye biliyorum valla ama göstergedeki önerilen 1.5-2 arası diyorsa öyle olsun. :)

  • sanal uyku  (10.02.09 23:07:41)
Vanayı açıp kapadıktan sonra, eğer tesisata fazla su vermişsen, basınç olması gerektiği değere düşünene kadar kombinin altından biraz su damlatabilir, bu normaldir. Fazlasını geri veriyor. Korkulacak bişi yoktur.

  • 3200  (10.02.09 23:11:04)
tam zubundy'nin dedigi gibi yaptim, 1.7-1.8de biraktim kolay oldu tesekkurler

1,5-2 arasi olacak diye protherm'in kendi elemani söylemisti bu arada...
  • samfisher  (10.02.09 23:22:54)
göstergede önerilen kısım vardır, fazlası ve azı için kırmızı renklidir, ideal için gri renklidir mesela.

  • sanal uyku  (10.02.09 23:26:59)
evet yaziyormus, optimum 1,5-2 bar diyor. hatta resimli olarak bu sorumun cevabi da varmis üstünde, yeni farkettim, bendeki de mallik ha :D

  • samfisher  (10.02.09 23:39:56 ~ 23:41:44)
normali 1.5-2'dir
bi de bazı kombilerde (örnek:yoğuşmalı buderus) aynı vanadan yanyana 2 tane vardır. eğer böyle ise ikisini aynı anda açarak basıncı ayarlayıp aynı anda kapatın.

  • guitarman  (11.02.09 08:49:47)