hard disk nedir ne değildir

hard diskimin ide mi yoksa sata mı olduğunu kasayı açmaksızın nasıl öğrenebilirim, öğrenebilir miyim? nedir bu işlerin yolu yordamı?

boot sırasında anlayabilirsin.
başta 4 tane ide gösterir 2 ide kablosundan 2 çıkışla 4 ide çıkışı yapar. onların hangisi boş hangisi dolu ona göre anlarsın. eğer hepsi boşsa kesin satadır, bir tanesi dolu ise ve dolu olanın yandi dvd falan yazıyorsa yine satadır, ikisi de dolu ise sata değildir.
bir optik okuyucu bir hdd bağlı olduğu düşünerek örnek verdim.
onun dışında bios'a girdiğinde ilk seçeneği seçince de çıkıyor oradan da bakabilirsin.

edit: yeni bilgisayarlarda ide girişi 1'e indir yani ilk siyah ekranda 2 adet görmen mümkün.
  • abtash  (16.01.09 17:14:28 ~ 17:16:23)
harddiskin ozelliklerine girdiginizde model ismi "st" seklinde gorulur. ya da tam olarak emin olmak istiyorsaniz, everest isimli programi bilgisayara yukleyip bilgi alabilirsiniz.
www.softpedia.com

  • paradoxical  (16.01.09 17:16:47)
bilgisayarıma gir c diskine sağ tıkla özellikler de gelen ekranda donanım bölümünde ilk sıradaki Disk senin harddiskin bunu googlede arat ne olduğunu anlarsın.

  • edip  (16.01.09 17:21:53)
edip'in dediğini yapıp adını ögrenip google'da arattım, seagate barracuda sataymış hard diskim. çok teşekkürler.

  • patricia teyze  (16.01.09 17:30:06)