Bilgisayarım ne kadarlık RAM destekliyor?

Merhabalar,

Ofis işlerim için kulllanmak amacıyla geçtiğimiz günlerde Acer Aspire E1-531-B8302G50Mnks model bi bilgisayar aldım. Linkten inceleyebilirsiniz.

www.electroworld.com.tr

Bilgisayarda 2 GB RAM takılı. Bu bana yetersiz geliyor. Acer teknik servise e-posta ile ulaştım. "Cihazınız en fazla 4 GB RAM desteklemektedir" dediler. Ancak, internette çeşitli yerlerde desteklenen RAM miktarının 8 GB olduğunu okudum.

Nedir bunun doğrusu bilen var mı?

Sistem özelliklerim ekteki şekilde.

aynı şeyi demiyor musunuz? ikisi de 4 gb ram işte? bi 2 gb daha alıp taktırın

  • metehan01  (27.01.13 18:03:52)
yanlış yazmışım 8 diyecektim.

  • hakiki ssg  (27.01.13 18:07:15)
cihazın 4gb ram destekliyor çünkü içinde 32bit windows yüklü, eğer 4gb'dab fazlasını kullanabilmek istiyorsan 64bit bir windows'a geçmen gerek. yoksa donnımsal olarak bir sıkıntısı yok.

edit: resmi görmedim, sistem zaten 64bit imiş.
  • zgn  (27.01.13 18:11:16 ~ 18:25:45)
2 kritere bakmaniz lazim:

- Anakartinizin modeline gore kac GB RAM'i destekliyor
- Isletim sisteminiz 32bit mi 64bit mi. Eger 32bit ise 4GB kadar destekler. Lakin yolladiginiz ekran goruntusunde 64bit oldugu belirtilmis zaten. Bu durumda Google'dan anakart modelinizin teknik ozelliklerine bakmaniz kafi.
  • crown  (27.01.13 18:11:20 ~ 18:12:20)
Google'da Acer EA50_HC_HR şeklinde aradım; ancak maalesef bir şey çıkmadı.

System Tools verilerini var şöyle:

Anakart
i.imgur.com

Memory
i.imgur.com

Buradan bir fikir yürütmek mümkün mü?
  • hakiki ssg  (27.01.13 18:29:31 ~ 18:30:12)
Max module size 32GB yaziyor ikinci goruntunun en alt satirinda. 32GB'a kadar RAM takabilirsiniz. 4 tane slot var gozukuyor, sadece birisine 2GB takilmis. uyumlu 3 tane daha 2GB alip 8GB yukseltmek mantikli gibi.

  • crown  (27.01.13 18:55:41)
3 tane daha takamazsın hiçbir laptopa. En fazla 2 soketi vardır hepsinin, birisi zaten dolu.

Senin bu modele de 2 tane 4 GB takılabiliyor, toplam 8 GB olabiliyor.
support.acer.com
  • harzem  (27.01.13 19:24:27)