elektrik faturası neden bu kadar fazla ?

evde tek kalıyorum ve akşamdan akşama geliyorum. sadece buzdolabı çalışıyor aktif olarak. ısınmam da kombi ile.

55 tl elektrik faturası geldi. sizce normal midir ? (istanbul)

edit : fatura = e1301.hizliresim.com

Kombi de elektrik harcıyor. Hem de hatrı sayılır bir miktar harcıyor.

  • onexey  (16.01.13 20:33:39)
normal değil gibi. biz 3 kişiyiz ve 1 kişi gündüz de evde. 50 civarı geliyor.

  • bxgx  (16.01.13 20:35:37)
faturada kac kw harcadigin yazar, ne kadar yaziyor orada?

  • tdl  (16.01.13 20:37:33)
Bugün tartışma odağımız bu oldu okulda. Tv bile olmayan 1+1 evime (laptop, buzdolabı, kombi, çamaşır makinesi) 45 lira fatura geldi bu ay.

Bugün yetiştim mesai saatinde anlattım durumu. Zam geldi dediler, sonra gelir gelmez posta kutusundan gizlice diğer dairelere baktım 80,100 gibi fatura tutarlarını görünce anladım. Geçen ay 34 liraydı, bugün 45. Doğal gaz da aynı şekilde. İyice bokunu çıkardılar. Bu yaşta yurda yazdıracaklar adamı.

EDİT: KWh kısmında 120.00 yazıyor, sizce normal mi bu kullanım?
  • timburton  (16.01.13 20:38:23 ~ 20:45:18)
floresan kullanılıyorsa cok farkeder. bir de bazı evler sanayi tipi(tam olarak tanımı bu mu emin degilim) elektrik kullanıyor, öyle olunca fazla fatura gelir. son olarak da kombi eski tiplerdense o da harcayabilir.

  • dirty laundry  (16.01.13 20:43:42)
kombi+mini buzdolabı var.
odada kullandığım Philips ampul(18w) ve bilgisayar var.

65geldi son 2 ayda. bilgisayar 7/24 açık benim.

çok fazla değil bence normal sayılabilir. ya da bana da çok geliyor...

ben de tek kalıyorum bu arada. başka kullanan yok. 180.000 Kullanmışım.
  • ucan spagetticanavari  (16.01.13 20:45:10 ~ 20:55:32)
Komplo teorisi üretecek olursak eğer şu kaçak kullananların parasını hala bölgelere bölmedilerse kışın gelmesi ve elektrik sobalarının artması neden olabilir.

  • bgraydin  (16.01.13 20:45:56)
120kw kucuk bir daire icin cok fazla bence. 120kw demek normal 60wattlik bir ampulun 2000 saat durmaksizin calismasina es deger. kombinin ya da buzdolabinin bu kadar yakmasi normal degil.

  • tdl  (16.01.13 20:52:50)
e1301.hizliresim.com

bu da upload..

eve yeni çıktım çamaşır makinesi ve ketıl yok. ayrıca iskan alınmış normal konut faturasın üzerinden. yer istanbul / avrupa
  • dogumgunundecevrimdisiolanadam  (16.01.13 20:54:58)
@dogumgunundecevrimdisiolanadam 88 binlerde sanırım sizin kullanım, yanlış bakmadıysam. Bende de 120 bin ama benim fatura 45 lira. Çok saçma bir olay, anlam veremedim gerçekten

  • timburton  (16.01.13 21:01:39)
kesme/bağlama ücreti var sizin faturada @dogumgunundecevrimdisiolanadam

  • ucan spagetticanavari  (16.01.13 21:02:33)
evet 17.70 kesip bağlama parası var ben de yeni gördüm.. eski kiracının işi :/

düşünce 35 ediyor. o normal sanırım di mi ?
  • dogumgunundecevrimdisiolanadam  (16.01.13 21:05:46)
tekim..bana 17 geldi bu ay

  • heidegger  (16.01.13 21:07:51)
ne çok tek varmış ya la neden beraber yaşamıyoruz hem fatura azalır :D

  • dogumgunundecevrimdisiolanadam  (16.01.13 21:11:04)
eski faturayı geç yatırmanızdan dolayı elektriğiniz kesilip yeniden bağlanmış "sanırım". bazı anadolu illerinde insanları böyle sikiyorlar. son ödeme tarihi geçer geçmez yazıyorlar 17 tl'yi.
3 kişi her bi boku kullanma ile 55 tl civarında geliyor bize.

  • dieselsingle2  (16.01.13 21:12:06 ~ 21:12:30)
acaba yerden yere göre değişiyor mu ? yani türkiyenin her yerinde aynı birim fiyat mı ?

88.563 Kw kullanıma 35 tl gelmiş oluyor bana.
  • dogumgunundecevrimdisiolanadam  (16.01.13 21:16:57)
yurdum insanının elektrik faturası hesaplama yöntemini gördükçe gülesim geliyor.
-biz evde 3 kişiyiz bize şu kadar fatura geldi
-aaa ama ben tek yaşıyorum niye bu kadar fatura geldi
-bizim apartmanda 10 çocuklu aile var bizim kadar fatura ödemiyor
-yav bizim yandaki komşunun bacsından duman bile çıkmıyor bu adam nasıl ısınıyor,bizden az elektrik faturası ödüyor.gidip şikayet edyim bari.
şaka bi yana elektrik faturası böyle hesaplanmaz.dairede yaşayan kişi sayısına göre değil elektrikle çalışan cihazların güçlerinin toplamına göre hesaplanır.
misal burdaki örnek faturada 30 günde toplam 88 kilowatt harcanmış karşlığında 20tl bedel hesaplanmış.bu kullanıdığınız elektriğin bedeli.kalanı ise 17 tl kesme bağlama bedeli,belediye vergisi,cart vergisi curt vergisi,bunlar bizden elektriği eşşek gibi alacaklar vergisi,kerizleri yolalım vergisi vs vs..böyle gider bu..
artık kamu hizmeti diye bişey kalmadığından aldığımız hava için bile özel sektöre para ödemek zorunda kalacağız bu gidişle.
neyse konuyu dağtmayalım,20 tl kullanılan elektriğin bedeli,17 tl kesme bağlama bedeli geri kalan 16 tl her faturada olabilecek normal bişey.
son olarak elektriği tarifeli sistemde kullandığınızı hatırlatayım.buna göre 17-22 saatleri arsında mümkün olduğunca fazla elektrik kullanmamaya çalışın.çünkü bu saatler arasında normal tarifenin 2 misli pahalı kullanıyorsunuz elektriği.
saygılar.
  • izole  (16.01.13 22:25:53)
yukardaki mesajı yazdıktan 2 dakika sonra elektrik faturamı getirdi komşum..88 tl geldi.yorum yapmayacağım.

  • izole  (16.01.13 22:32:57)
araştırma zahmetine katlanmayanlara gelsin:
www.trthaber.com

  • izole  (17.01.13 22:53:06)