sıcak para neye deniyor? hisse alana da bono alana da deniyor mu?

mrb, öncelikle bu soruyu ekonomi alanında okuyan, çalışanlar cevaplarsa birşeyler öğrenmiş oluruz.

her zaman duyuyoruz sıcak para diye de tam olarak bilmiyor olabilirim sıcak paranın ne olduğunu.. benim gördüğüm, bu tabloya göre yabancılar gelip faiz alıp gitmemişler daha doğrusu bu çok düşük, 78 milyar dolarla borsayı, 56 milyar dolarla devleti fonlamışlar, mevduat 12 milyar dolar ki bu da bankalar için ihtiyaç bu da kötü sayılmaz. yani bu tabloya göre eğer bu kalemlere sıcak para deniyorsa, benim anladığım sıcak para çok da kötü durmuyor, faydalı bile denebilir, neden sürekli sıcak para diye söyleniyor, ya da benim yanlışım nerede? ya da sıcak para bu tablodaki hangi değer? tamamen yanlış mı yorumluyorum acaba tabloyu? şimdiden teşekkürler

tablo sayfada en altta, yabancı portföyü arttı diye yazıyor başında:
www.haberturk.com

çünkü geldiği gibi gidebilen bişey bu sıcak para.. yatırım yapılmadığı için de kalma süresi tamamen o parayı getiren kişinin insafına kalmış durumda..

marx da açıkça belirtir: finans kapitaldense(bankalar yani) üreten kapitali (fabrikaları) tercih ederim der.
  • hosein  (09.01.13 09:18:36)
sıcak para denen şey, kısa vadeli yatırımdır. yani fabrika, üretim tesisi vb. gibi şey değildir. ülkeye girer, ülkenin, piyasanın o anlık nakit ihtiyacını karşılar. ama en küçük bir dalgalanmada ki bu dalgalanma hem içsel hem dışsal faktör olabilir, hemen ülkeyi terkedebilir. yani ani çıkışı sonucunda götümüzün üstüne oturtabilir bizi. bu yüzden tehlikelidir.

borsadaki para filan uzun vadeli para değildir ki. bugün ben borsaya yatırım yaparım, yarın hop çekerim paramı.
  • bilmemkacincinick  (09.01.13 09:24:12 ~ 09:25:04)