ekonomiyi anlatan eski bi looney tunes çizgi filmi

youtube.da farklı kelimelerle arama yaptım ama nafile.

aradığım çizgi filmi eskiden kanal d'de izlemiştim.
sylvester'a bir miras kalıyor. sanırım kedinin avukatı elmer fudd idi. hani bugs bunny'yi tüfeğiyle kovalayan adam. sylvester'in arkadaşları "kanka al parayı beraber yiyek" diye gaza getiriyorlardı kediyi. bi iki defa para çantasını almaya çalışsalar da elmer onları yakalıyordu. en sonunda sylvester'ı oturtup bi sunum yapıyordu.

sunum, paralarımızı bankaya yatırmanın ne kadar önemli olduğu ile ilgiliydi. eski ve yeni tipteki insanları ve onların mutluluğunu ve mutsuzluğunu gösteriyordu. zar zor işe gidip gelenler, tüm yaptığı iş karşısında çok az para kazananlar, kadının toplumdaki yeri, falan. adam işten yorgun argın bi şekilde eve geliyor, kadın çamaşır yıkıyor. adam parasını kadına veriyor. parayı muhafaza eden kadındı. sonra aradan bi kaç sene geçiyor. elmer, parayı artık bankada sakladıklarını belirtiyor ve ailelerin yaşam seviyeleri artıyor. artık elde değil makinede yıkıyorlar çamaşırı. evlerde tv var, kıyafetleri bile lüks, gibi.

sunum bittikten sonra slyvester tamam anladım diyor ve elmer arkasını döndüğü gibi kaçırıyor çantayı. arkadaşlarına götürüyor fakat arkadaşları da sunumu camdan izlemiştir ve onlar da bu sefer slyvester'a engel oluyorlar.

neydi bu çizgi film?

not: sylvester dedim ama, belki kedinin ismi farklıydı.
elmer fudd dedim ama, acaba domuzcuk mu diye de düşündüm.
finance, market gibi terimlerle bi kaç arama yaptım.
bu değil, ama buna benzer bi propaganda idi. çizim tarzı da buna benziyordu ve muhtemelen bu tarihlerden kalma ( alttaki video 52 tarihli)
www.youtube.com

Heir Conditioned (1955) is the story of Sylvester inheriting a large sum of cash with the help of a strangely competent Elmer Fudd as his financial advisor talking about investments.

fr-fr.facebook.com
  • irbat  (07.01.13 14:08:00)