üsküdar

üsküdar size ne çağrıştırıyor? uzun yazmak içini dökmek isteyenlerin paragrafları zevklen okunacaktır.

11üs gibi çağdışı bir otobüs hattını içine barındıran bir semt benim için

  • docrivers  (05.01.13 00:17:48)
129t

  • there is a light that never goes out  (05.01.13 00:19:10)
Üsküdara gideriken...

  • Adrammelekh  (05.01.13 00:20:57)
deniz tarafı yobaz, arka tarafı daha yobaz biyer. ayrıca işim düşmese 30 sene gitmem, gideyim de demem..

  • hope ender  (05.01.13 00:23:09)
üsküdar'a giderken şarkısı ve 1870'ler falan.
böyle atlı adamlar caddelerde geziyor, herkes şık giyinmiş.

ne hayalgücü varmış mk
  • dieselsingle2  (05.01.13 00:24:40)
Aklıma her nedense hep "scutari" ismi geliyor. Kadıköy'de khalkedon gelmiyor mesela ama burada geliyor. Bir de;(bkz: yobaz)

  • barut  (05.01.13 00:24:50)
Şakirtizmin başkenti.

  • İsmail Abi  (05.01.13 00:24:50)
Boğaz, Kuzguncuk, Çengelköy... Samimi kahvehaneler..

  • 4530 merkez  (05.01.13 00:27:21)
şu sıralar 11üs sırasında bekleyen, sol el yüzük parmağında uğur böceği yüzüğü olan bi güzelliği çağrıştırıyor. buradaysa kendisine selam ediyorum!

  • obaa  (05.01.13 00:27:29)
1-geçici evim.
2-ben üsküdar'ın beşiktaş'a geçişini severim.
3-bir de atı alan buradan erken geçiyor hep.
  • bass solo take one  (05.01.13 00:29:18)
romanlar, kötü bi çarşı, sıkıcı boş bi yer, deniz kenarında ve ulaşımı bu kadar kolay olmasına rağmen bu kadar geri kalmış bi yer daha yoktur sanırım İstanbul'da

  • gudumlu anne terligi  (05.01.13 00:29:24)
biz baya üsküdarlıyız ama çok yobaz doldu son zamanlarda. bu yüzden üsküdarlıyım demeye utanıyorum.

  • bilge rusty james  (05.01.13 00:40:33)
şemsiyesini döndüren kızlar,
sarkılarını söylüyorlar. üsküdara gider iken bir mendil buldum.

osmanlı ile özdeş bende. ama türklükten uzakmış gibi geliyor. ismi de türkçe gibi değil. lüks bi semt gibi geliyor.

şimdiki hali gelmiyor. 19.yy sadece.

bi de martılar.
  • dahinnotha  (05.01.13 00:42:44)
bana da tarihi çağrıştırıyor, sanırım üsküdarın şu an ki halini bilmediğimden. hani böyle faytonların ufak konakların olduğu bi yer gibi, ama hayal tabi.

  • siyah gece  (05.01.13 00:46:37)
bana sıkıntıyı, balığı, kar yağmasını, 1A'yı çağrıştırıyor. Sıkıntılı çünkü bir sene üsküdar ötesi bir yerde oturmak zorunda kalmıştık. Okula ulaşmak zulüm gibiydi. küçük şehirden gelip de o kadar yol gittiğim için adapte olamıyordum. şimdi olsa hiç ses çıkarmam. balık neden? çarşının balık çeşidi yüzünden de çok sık balık yiyorduk balık sevdalısı babam yüzünden ve ben balık sevmem. ne zaman kar yağsa bizim arsa önerisi götürmemize denk geldiği için kuzguncuk olsun, çengelköy olsun müthiş kar manzaraları kaldı aklımda. bir de bilenler bilir 1A diye bir otobüs vardı ücretsizdi insanlar ekmek almaya üsküdara gidiyordu sonra kaldırdılar:)Şimdi ise pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim merkezini çünkü bir istila havası var gibi. tabelalar, dükkanlar falan. kuzguncuk'a doğru geçince sanki birden sarıyor. güzel semt eski semt aslında. osmanlı döneminde istanbul'a geçilen bir kapı adeta. bu yüzden gereken değeri görmediğini düşünüyorum.

  • ecaz  (05.01.13 00:50:18)
bütün üsküdarı'da yobaz yaptınız ya. zeynep kamil'dir, altunizade'dir, acıbadem'dir gayette güzel ve yobaz olmayan yerlerdir. at gözlüğü ile bakmayın şu konulara birde amk.

  • yazik ziyan  (05.01.13 00:58:42)
kuzguncuk.

  • sen git ben geliyorum  (05.01.13 01:25:04)
(+) kuş evleri.
çoğu insanın dikkatini çekmeyen kuş evlerinin en güzel örnekleri buradaki binaların cephelerini süsler.
(-) aktarma istasyonu ve çevresi.
egzoz gazı ve bitmek bilmeyen otobüs kuyruklarının heba ettiği meydan, yol ortasında bırakılmış 3. ahmet çeşmesi ve hemen ilerisinde 7 koca tabelayla "buradayım" diyen tuvaletler.
(+) dinginlik.
kuzguncuk sokakları ve huzur.
(-) kız kulesi ve sahil.
pis ve nemli minderlerin, 3 sıra merdiven üzerine koyulmasıyla oluşturulan basit kıyı kullanımına şaşarım.
  • eranicus  (05.01.13 10:38:18)
üsküdar nedir bilmezken, bana hep eski istanbul havasını yaşayabileceğim bir yeri çağrıştırırdı. 2 hafta önce üsküdara taşındım, hakikaten de öyleymiş. 4 sene mecidiyeköyün en civcivli yerinde oturduktan sonra burası resmen insana huzur veriyor. istanbulun birçok yerinin aksine, burada insanlar koşmuyorlar yürüyorlar :) onun dışında insan profili beni ilgilendirmiyor, bütün insanları severim :)

  • kül  (05.01.13 14:09:52)
bir gün mutlaka yaşayacağım yer (:

yapacak bir işim yoksa gider dolanırım her gittiğimde bilmediğim başka bir sokağa girip kaybolurum baya bildiğin saatlerce sonunda sahile inen bir yol çıkıyo nasılsa.

hatta öyle ki, tüm arkadaşlarım felan bilirler bu üsküdarda yaşama işi olmadan ölürsem bi şekilde üsküdara gömcekler beni. vasiyetim bile var (:
  • SpecialisT  (05.01.13 19:22:07)