Apple store turkiye

Bildiginiz gibi apple subatta turkiyeye magaza acacakmis sizce bu acilistan sonra fiyatlar mesela fransa seviyelerinde mi olur yoksa boyle devam eder mi? O fiyatlar bilkoma girsin istiyorum, cok istiyorum :p sizce nasil olur durum?

apple store zaten bilkoma bağlı olacak bir şekilde yanılmıyorsam, yani ithalatı hala bilkom yapıyor olacak gibi.

  • lanc  (23.12.12 17:27:33)
@lanc hayir oyle degil kendileri geliyor, bilkomu aradan cikartacaklar.

  • ekaterina  (23.12.12 17:31:33)
Bence degismez fiyatlar. Cunku fiyatlarin yuksek olmasi Bilkom'un sucu degil. Eger oyle olsaydi baskasi daha ucuza satar, piyasayi domine ederdi.

  • crown  (23.12.12 17:33:22)
apple store da ithalat yapacağı için ÖTV ve KDV ödeyecek satacağı mal üzerinden.

pek bir değişiklik olmaz yani fiyat olarak.
  • [silinmiş]  (23.12.12 17:34:35)
Şu anda iPhone dışında anormal fiyatlarla satılan bir ürün yok zaten. Amerika Avrupa fiyatlarına bakılırsa, bazı Apple ürünlerinin Avrupa'dan daha ucuza satıldığı görülebilir.

iPhone fiyatları da normal seviyeye gelir. Şu anda iPhone 5'in kontrasız fiyatları Turkcell'de 2149 lira, Avea'da 2139 TL. 2000'in altına inecektir. Zaten kazıklanmak istemeyen dışarıdan çok daha ucuza getirtebiliyor.
  • ahmetcan44  (23.12.12 17:44:59)
artık bilkom tekel değil, bir başka firma daha getiriyor apple ürünlerini.

çanlar bilkom için çalıyor.
  • erobur  (23.12.12 18:12:11)
ithalatçıyla alakalı bi durum yokki ayrıca ortada. vergi biniyo vergi. baktılar millet yurtdışından getiriyolar 100 lira kayıt parası çıkarttılar, boşuna mı çıkarttılar onu? her şekilde alıyolar vergiyi.

  • trajikomix  (23.12.12 18:16:47)
Aynen çok yüksek değil fiyatlar aslında. Bizim alım gücümüzü aşıyor demek daha mantıklı. Avrupa Euro fiyatı artı KDV şeklinde çoğunlukla, e KDV'yi de tabii indirmeleri mümkün değil.

  • roket adam  (23.12.12 19:27:43)
Acikcasi ben Avrupa mi Turkiye mi deseler Turkiye'den alirim.

Usenmedim baktim, mesela:

MacBook Air 13 inch baz modeli Ingiltere fiyati 999 Sterlin = 2,905 TL
Ayni cihazin Bilkom fiyati: 3045.11 TL

Arada 100 TL kadar fark var ama Turkiye'de hem taksitle alabiliyorsun hem de alisveristen parapuan kazaniyorsun. Avrupa'da trink para alman gerekiyor.

Ama Avrupa'da ucuz. Neden ucuz? Cunku gelir seviyesi yuksek, yani mesela asagi yukari ayni seviyede calisan Avrupali zorlanmadan alabiliyorken Turkiye'de ayni seviyedeki kisi icin pahali kaliyor, zira gelir seviyesi dusuk bir ulke Turkiye.

Ha ama en ucuz nerede dersen ABD derim, orada ayni cihaz 1,199 USD = 2,156 TL. Turkiye ile 1,000 TL civari fark var.
  • crown  (23.12.12 19:59:51)
çok enteresan gerçekten bilkoma ucuz diyen insanlar da varmış, vatanda 4300 e satılan macbook pro bilkomda 5700 tl di arkadaşlar. sadece kdv ve ötvden olduğuna inanıyorsunuz o da enteresan. + apple bilkomdan kazanıyor satarken nasıl düşmez diyorsunuz hayret.

  • ekaterina  (23.12.12 20:24:33)
"turkiye'de avrupa fiyati + kdv'ye satiyorlar" diyorsunuz ama, avrupa fiyatlari icinde zaten %19-%20 kadar vergi var. bu %19 verginin buyuk cogunlugunu tax free ile geri alabilirsiniz. avrupa satis fiyatindan atiyorum %10'luk kismi dusun, bir de oyle bakin. (handling fee aldiklari icin boyle, meblag ne kadar yuksekse o kadar az kesiyorlar, global blue disinda baska bir yolla almak mumkunse handling fee kazigi da yememis olursunuz)

ayrica en son modellerin turkiye'ye gelmesi en az 6 ayi buluyor, uzerinden yil gecse de gelmeyen modeller mevcut. (i7'li 11" air'ler gibi)

ek olarak taksit demissiniz.. yurtdisinda yapilan tek cekim alisverislere akbank'in wings karti halihazirda vade farksiz 5 taksit yapiyor. garanti bonus ve miles&smiles'in da benzer bir kampanyasi vardi gecen ay bitti, seneye tekrar baslar bir noktada.

(tabi gene avrupadan almak yerine abd'den almak daha iyi, daha hesapli. her zaman. abd fiyatlarinin uzerine alacaginiz eyalete gore %5 ile %9 arasi geri-alamayacaginiz sales-tax eklenecegini de unutmayin hesaplarken)
  • disq  (23.12.12 21:04:05 ~ 21:09:25)
Türkiye'de UCUZ demiyoruz, fiyatlar normal diyoruz. Buna 2 senelik garantiyi de ekleyin derim, Avrupa'da garanti genelde 1 senelik oluyor yanlış bilmiyorsam. TR'de zorunlu 2 sene garanti var. Yani avrupa fiyatı üzerine bir de 1 senelik applecare ekleyin bakalım, kaç liraya geliyor.

  • roket adam  (23.12.12 21:10:25)
avrupa'da garantinin 2 sene olmasi zorunlu. hatta apple'in basi belaya girdi bu yuzden italya'da dunyanin eurosunu odeyecekler ceza olarak.

edit: kaynak: www.macrumors.com
  • disq  (23.12.12 21:18:31 ~ 21:21:24)