ilk defa işten çıkıcam nasıl konuşmalıyım?

bir yazılım firmasında tasarımcıyım ama sanatsal şeylere ilgiliyim. birkaç aydır burada çalışıyorum ve sıkıldım haliyle. dün bir yayıneviyle anlaştım, ocak ayında orada işe gireceğim. şimdi benim yerime de birilerini bulmaları gerekeceği için bir an önce patrona çıkacağımı söyleyeyim diyorum. ama nasıl diyeyim, neden çıkıyorum diyeyim? daha önce işten çıkmadım, patron bana kalayım diye teklif falan versin de istemiyorum. tavsiye verir misiniz?
bir de ihbar sürem bitmeden beni çıkarmazlar değil mi?

işten çıkıyorum işe girdim de.

  • hulahop  (12.12.12 13:36:07)
çıkarabilirler, şirketin inisiyatifine kalmış o. benim de işten çıkarken 2 hafta kalmam gerekiyordu, 3 günle atlatmıştım.

gerçekleri söyleyin işte. bu işte geleceğim olacağını düşünmüyorum, başka bi alanla ilgilenmek istiyorum, iş buldum gidiyorum.
  • ufukcel  (12.12.12 13:36:42 ~ 13:37:06)
direk kendim için başka bir sektörden daha iyi bir iş buldum ayrılmak istiyorum de,
ihbar süren dolmadan çıkamazsın.
Edit: tabi şirkete kalmış ama genelde işler yarım kalmasın diye izin vermezler. istisnalar olabilir tabi.
  • basond  (12.12.12 13:36:53 ~ 13:38:01)
"mutlu değilim bu yüzden verimli çalışamıyorum. hem kendime hem de firmaya zarar vermek istemiyorum beni azat edin." de.

  • kakao  (12.12.12 13:37:01)
kariyerime başka bir şekilde yön vermek istediğim için böyle bir tercih yapıyorum maddiyatla veya pozisyonumla alakası yok dersen bişi olmaz. 6 ayı geçmediyse ihbar süren zaten 15 gün.

  • interview with the vampire  (12.12.12 13:38:00)
peki şimdi hemen söyleyeyim mi, yoksa tam 15 gün önce mi söyleyeyim?

  • nilmiye  (12.12.12 13:41:46)
bence hemen söyle. diğer işyerine de alışma süreci olur rahat rahat belgelerini toplarsın.

  • interview with the vampire  (12.12.12 13:42:38)
ha bir de diğer tarafla sözleşme imzaladıysan istifanı ver bence.

  • interview with the vampire  (12.12.12 13:43:18)
hemen söyle

  • basond  (12.12.12 13:43:39)
vampirle görüşme yapan arkadaşa katılıyorum

  • proustun bir aski  (12.12.12 13:44:26)
sözleşme imzalamadım diğer tarafla, başlarken imzalayacağım sanırım. alışma süreci derken? ocakta başlayacağım işe?

  • nilmiye  (12.12.12 13:47:18)
yok diğer tarafla imzalamadan istifa etme sakın

  • basond  (12.12.12 13:48:11)
şimdi nasıl, çıkacağımı söylemekle istifa etmek farklı şeyler mi oluyor?

  • nilmiye  (12.12.12 13:49:15)
imzalamadan istifa etmek yok. öle bişi yapma. yoksa vazgeçtik diyiverirler. babana bile güvenmiceksin. artı alışma derken ben de yeni böle bişi yaşadım ve benim psikolojik olarak buna hazırlanmam için ve belge toplamak için sadece 2 günüm kalmıştı. onu diyorum.

  • interview with the vampire  (12.12.12 13:49:45)
hayır aynı şey işte. ondan şu an imzalamadıysan diğer işyeriyle bi görüş. sözleşmeni hazırlasınlar. imzala sonra istifanı ver.

  • interview with the vampire  (12.12.12 13:50:40)
istifa etmek resmi evrağı imzalamakla olur bunun dışında laflasöylenen hiçbir sözün değeri yok diğer tarafla imzanı at sonra gel çalıştığın şirkete istifa ediyorum diye dilekçe ver.

  • basond  (12.12.12 13:52:01 ~ 13:53:05)
Yani aslında aynı şey değil evet ama patronlar genelde bundan geri dönüş olmayacağını bilir. acı çektirmesin sana durup dururken. ayrıca madem kararın kesin. istifanı verirsin direk.

  • interview with the vampire  (12.12.12 13:54:15)
işten çıkarken adamlara İngilizce günler ya da yağ ile ilgili bir şeyler söyleme, güzel güzel Türkçe anlat derdini.

  • humancentipad  (12.12.12 14:12:35)
kendinize çok iyi bakıyosunuz, allaha emanet oluyosunuz, alayınız allaha emanet de ve çık.

  • gökhankaratur  (12.12.12 14:23:33)