Beyazıt - Sultanahmet arası siyah tabelalar

Merhaba,

Yine antik kuntik bir soruyla karşınızdayım. Beyazıt - Sultanahmet arasında bir çok tabela siyah renkte, ya da siyah ağırlıklı uygulanmaya çalışılmış. Örnek olarak; Ziraat, Yapı Kredi, Burger King. Tarihi dokuyu bozmasın diye mi böyle bir şey seçilmiş? Bir ara İstiklal'de sanırım ahşap tabela zorunluluğu vardı. Siyah tabela çok da tarihi dokuyu korumaya yardımcı olmuyor gibi. Böyle bir zorunluluk var mı biliyor musunuz? Çünkü bir çok tabela da uymuyor bu kurala. Hem tarihi yarımadada hem de istiklalde.

Orada moda da olmuş olabilir. Sonuçta şekil duruyor evet. Belediye nezdinde bir zorunluluk olduğuna dair bir şey okumadım.

  • jesterdvine  (05.12.12 09:23:16)
ben şekil dursun diye ziraatin başka tip bir tabela kullanacağını düşünmüyorum da, ondan bir zorunluluk var bu işte diye düşündüm.

  • nilmiye  (05.12.12 09:28:54)
isitklal'de geçmiş yıllarda böyle bir uygulama yapılmıştı ama şu an yürürlükte mi bilmiyorum? aynı şey divan yolu caddesi içinde geçerliydi. her şey eskide kaldı sanırım.

  • mega idea  (05.12.12 09:40:16)
aynı soru aynı şekilde benimde aklıma takılıp aynı şekilde cevap bulmuştum ta ki ankarada tarihi olmaktan çok çok uzak bir yerde daha siyah mcdonalds görene kadar.. hala kafamda deli sorular.

  • fosforlu cevriye  (05.12.12 09:50:09)
zorunluluk olmasa o kadar siyah tabelanın arasında kaybolmamak adına ben gider renkli tabela koyardım. dikkat çekerdi.

  • sirkelimon  (05.12.12 10:19:18)
ben de soruştum onu vakti zamanında.
o öyle bir düzenlemeymiş. bir dönem istiklalde de tüm tabelalar tahtaymış mesela. tahta üzerine kendi logoları falan.

ordu caddesi boyunca başlayan bu düzenlemede de tabelalar siyah.Hepsi yavaş yavaş yapıyor sanırım.
  • neo  (05.12.12 10:55:23)