Sürtünme

Bir tırı ittirerek hareket ettirmek için bir düzine adama ihtiyaç varken hızlı tren setini 2 kişi ittirebiliyoruz.
Lastik ile yol arasındaki sürtünme ray ile teker (boji) arasından daha fazla olsa da bize karşı koyan sürtünme kuvveti orada oluşan değil ki. Sonuç biz onları yuvarlıyoruz.

Peki neden aralarında böyle bir fark var?

tek sürtünme tekerle yol arasında değil ki, örneğin o dingilin de bir sürtünmesi var.

  • kisa  (30.11.12 08:44:29)
İşte ben de sana onu soruyorum zaten dingil de değil mi asıl sürtünme. Teker ile yol arasındaki sürtünmenin ittirirken bi etkisi olur mu olursa neden olur halbuki biz o tekeri yola sürtmemekteyiz tamamen yuvarlamaktayız.

  • nedendir bilinmez  (30.11.12 08:46:55)
yuvarlamak için gereken kuvvet sürtünme kuvvetini yenmek için değil, dingile göre alınan momenti yenmek içindir.

  • am  (30.11.12 08:52:18)
sonuç olarak daha açıklayıcı sorayım. demiryolu taşıtları neden kara yolu taşıtlarına göre daha az direnç göstererek hareket ederler?

  • nedendir bilinmez  (30.11.12 08:54:28 ~ 08:55:07)
demiryolu aracı? (tren yani) nın tekeri metal olduğu için olabilir mi?

arabanın tekerini de çok fazla şişirir, gerginliğini artırırsan daha kolay yuvarlayabilirsin.
  • [silinmiş]  (30.11.12 09:02:46)
raylardan dolayı.

  • am  (30.11.12 09:04:53)
Ne kadar şişirsen şişir demiryolu aracı kadar az direnç göstermez sanırım.

Şimdi yaklaşım doğru olabilir evet ray ve tekerler metal. Peki metal olması ile olmaması arasındaki fark nedir neden oluşur?
  • nedendir bilinmez  (30.11.12 09:06:51 ~ 09:12:51)
tır'ın tekerleri metalden olsa nasıl olur ? diye sordum kendi kendime

  • 1917  (30.11.12 09:12:40)
treni 2 kişi ittirebilen kimseyi görmedim ben ama hızlı tren dediğin manyetik rayların üzerinde duran ise bilmiyorum ama normal klasik sistemle çalışan trenler için 2 kişi ittirilmez bence.

soruna cevap olarak bogie de bulunan boatagres yağlama ve taşıma yapar yaylı bir amortisör sistemi gibi bir sistemdir bu aracın sürtünme yüzeylerinde yağlama daha iyi olduğundan olabilir.

Sonuçta araçtada trendede uçaktada sürtünme sürekli metaller arasında olur motorun içinde dingiller üzerinde gibi tekerler sadece sen frene bastığında yolla olan sürtünme kuvvetiyle seni durdurmaya yardımcı olur.
  • basond  (30.11.12 09:13:38)
@1917
Asfaltı deler sanırım.

  • nedendir bilinmez  (30.11.12 09:13:51)
asfalt da metal olsun.

  • [silinmiş]  (30.11.12 09:18:08)
trenin tekerlerinin metal olması çok ağır olduğu ve çok yük taşıdığı için böyle o yükle yolda gitsen ne amortisör dayanır ne yol dayanır raylara yaya yaya ilerliyor yükünü böylece raylar pek zarar görmüyor.

  • basond  (30.11.12 09:18:43)
@basond
normal bir lokomotifi (yaklaşık 40 ton) raylar üzerinde 2 kişi ittirebiliyor. Daha hafif bile olsa bir aracı neden ittiremiyor.

Tekerlerin metal olmasının tek sebebi ağırlık mı?
  • nedendir bilinmez  (30.11.12 09:22:00)
kimse yazmamış, sürtünme katsayısı farklı, metal teker ve metal rayın sürtünme katsayısı, lastik teker ve asfalt yolun sürtünme katsayısından daha düşük.

  • [silinmiş]  (30.11.12 09:24:11 ~ 09:24:35)
@douchebag

evet başta da bunu söylemek istedim zaten. Peki bunun etkisini nasıl görüyoruz? Sonuçta kızaklama yapmıyor tekerler dönüyor sadece.
  • nedendir bilinmez  (30.11.12 09:28:20)
evet boş ağırlığı 25 tondur vagonun yükle beraber 50 don diyelim 50 tonluk bir vagon yolda kasise girdiğinde hoplaması zıplaması malzeme ömrünü çok kötü kısaltır.

  • basond  (30.11.12 09:31:25)
@basond

misal metalden daha esnek bir malzeme seçilse teker için kasis dediğiniz yol arızalarına karşı daha fazla esneklik gösterip daha az zarar almaz mı malzeme?
  • nedendir bilinmez  (30.11.12 09:34:06)
metalden daha dayanıklı esnek kırılmayan bir malzeme ben bilmiyorum sanırım hala en mantıklısı metal kullanmak.

  • basond  (30.11.12 09:37:55)
tamam metal kullanalım. peki arkadaşın bahsettiği ve benim asıl gelmek isteğim nokta metalin metale sürtünmesi ile lastiğin asfalta sürtünmesi arasındaki farkın aracın ilerlemesi için gereken güce etki edip etmediği.

  • nedendir bilinmez  (30.11.12 09:45:39)
bence %10 etki eder dahada fazla etki etmez.

  • basond  (30.11.12 09:53:26)
bence bunun sebebi sürtünme kuvveti değil, tırda aktarım araçlarının fazla olması yani sen treni ittiriyorsun tren tamamen tekerleklere bağlı yuvarlanarak gitmeye başlıyor ama tırı itiyorsun tekerlekler dingile aktarıyor vs. burdan bi yük kaybı oluşur illa ki diye düşündüm ama saçmalıyor da olabilirim tabii.

  • ekaterina  (30.11.12 09:55:47)
bencede mantıklı bir yaklaşım ama hala lokomotifi 2 kişinin itebileceği kafama yatmadı :)

  • basond  (30.11.12 10:02:43)
@basond
sırf sen inan diye öğle arası ittirip çekeceğim vidyoyu:)
şimdilik şu var ama daha netine de bir bakayım.

www.video-izlesen.net
  • nedendir bilinmez  (30.11.12 10:11:40)
Tren tekerleklerinin raylarda teması çok küçük,iki buçuk cm civarında , oysa tır tekerleklerinin teması trenlere göre büyük.

  • essoist  (30.11.12 10:17:34)
@essoist
Dediğiniz doğru olabilir haklısınız. peki bunun ne gii bir artısı yada eksisi olmakta?

  • nedendir bilinmez  (30.11.12 10:19:11 ~ 10:19:54)
iyi de o videodaki tren degil ki tek başına lokomotif.
Ben de sanmıyorum koca treni 2 kişi ittirebilsin.

  • cruseo  (30.11.12 10:25:30)
sorun sürtünme değil. tırın tekerlerinin yuvarlanma direnci. trende bu direnç sıfır çünkü tekerler metal. tırın lastiklerinin üstü kısmı daire şeklinde iken yere basan kısım daha düzdür. bütün lastikler dönerken daire şeklinden düze şekle geçerler. bir nevi lastiğin o kısmını bükmüş olursun. yuvarlanma direnci budur.

ayrıca tırın fren balataları araç duruyorken az bir miktar sürtüyor olabilir.

belki tren rayları belki bir yöne doğru çok az da olsa eğimli olabilir.
  • orpheus  (30.11.12 12:26:58 ~ 12:31:16)
peki bir arkadaşın sorduğu gibi tıra metal teker taksak aynı etkiyi yaratır mı?

  • nedendir bilinmez  (30.11.12 13:08:32)