2000 yıl geriye gitseydiniz neleri erken icat edebilirdiniz?

Geyik zamanı geldi Aynştayn'lar;

Diyelim ki öyle bir alet üretildi ve zamanda 2000 yıl geriye gittiniz. (icat olamayacağı ispatlandı da onu boşverin siz. Varsayalım İsmail) Kendi toplumunuzu da buldunuz. Tarih sahnesinde o toplumu daha hızlı geliştirebilmek için hangi icadı o dönemde yapmaya çalışırdınız? Yanıt verirken şunu da düşünün, o icadı sadece kendi bilgilerinizle üretebilir ve çalıştırabilir olmalısınız. Yani ipad falan demeyin boş yere.

Mesela sabunu icat ettiniz diyelim, bir sabun üretebilir misiniz? Ya da buharlı motor? Barutu, matbaayı, kurşun kalemi, mancınığı üretebilir misiniz? Öyle bir icat söylemelisiniz ki, hem azami düzeyde toplumu kalkındırabilmeli, hem de zamanın imkanlarıyla ve şu anki bilgilerinizle onu üretebilmelisiniz.

Sizce nedir bu?

bira ve prezervatif

  • GibsonRules  (11.11.12 22:30:10)
bira hammalık abi sigarayı icat eder bakardım keyfime

  • hasmetizm  (11.11.12 22:31:17)
cok calisirsak birkac sene icerisinde cografi kesifler, sonrasinda ronesans reform hareketleriyle beraber aydinlanma cagi, biraz gayretle hemen bir sanayi devrimi, kapitalizm filan derken on onbes seneye su anki duruma gelirdi.

  • fakyoras  (11.11.12 22:31:39)
bneim aklıma ilk barut silah ve mekanik aletler geldi. Motoru icat ederim demek isterdim ama önce petrolü çıkarmak gerekli ve düzgün döküm yapan metalciler bulmak gerekli.

O tarihte yaptıklarınada seni şeytanın icadı lan bu deyip yakmasınlar bide :)
  • basond  (11.11.12 22:32:19)
barutu üretirdim ve çok akıllıca pazarlardım,, kazandığım parayla bir yandan keyif yapıp bir yandan fizik matematik te bilmedikleri şeyleri açıklayarak tam kahraman olurdum :/

  • lucky dog  (11.11.12 22:33:26 ~ 22:35:27)
penisilin.

  • spy of soul  (11.11.12 22:37:38)
gençler yanıtlar için sağolun da, barutu, birayı, prezervatifi yapmayı biliyor musunuz siz? Boş zamanlarınızda oturup bunları mı yapıyorsunuz? Yani her ayrıntısını biliyor olmalısınız. Barut toprağı kazmakla çıkmıyor mesela... o konuda hemfikiriz değil mi?

  • sinematematikci  (11.11.12 22:37:46)
Lan galileo dünyanın yuvarlak olduğunu buldu da ne oldu adamı diri diri yakıyorlardı.

bira zaten 2000 yıl önceden keşfedilmişti.
  • efrasiyab87  (11.11.12 22:39:45)
makineye uyurken mi koyacaklar bizi, bir googlelayıp bineriz. malzemesi ve işçiliği kolay diye barut mantıklı geldi

  • lucky dog  (11.11.12 22:41:32)
barut, metal, patlayıcılar,mekanik sistemler hakkında bilgim var ama o tarihte bunları temin etmek tabi mesele.

Sodyumu potasyumu kükürtü vb. köşedeki dükkandan alamıyoruz malum O konuda haklısın.
  • basond  (11.11.12 22:42:26)
pırpır. Ben kesin bunu icat ederdim.Ama o zaten icat edilmiş olacağı için elimde patlardı
www.google.com.tr
O değil de bir de hıristiyanlığın doğuşunun hemen ardından ateizm diye bir şey iddia etseydik, çok değişik şeyler olabilirdi.
  • işteöylebirşey  (11.11.12 22:43:44 ~ 12.11.12 07:35:05)
hem bira yapımını hem prezervatif yapımını biliyorum ama o zamanda alet edevat bulmak kasardı biraz. ha yaparmıydım yapardım tabiki.

ve evet sigarayı atlamışız,tütünü keşfedip keyfime bakardım. rönesans,matematik,coğrafi keşifler,ipek yolu sikimde değil. alınmayın sakın beyler size laf atmıyorum,dalga geçiyoruz burda :)
  • GibsonRules  (11.11.12 22:43:44)
mastürbasyon

  • turkish tekila  (11.11.12 22:47:06)
Teknik bilgi sıfır olduğundan buradaki tüm adamlar 2000 yıl önceye ışınlansaar aramızdan 1-2 kişi hariç hepimiz ölür veya öldürülürdük.

Acı gerçek.

kabullenin.
  • efrasiyab87  (11.11.12 22:49:04)
balta.

  • ermanen  (11.11.12 23:19:21)
2000 yıl önce, hatta daha da önce eski mısır'da bira içilmekteydi.

viledayı icat ederdim.
  • zgrydn  (11.11.12 23:24:58)
vileda bira kusmukları için mi?

  • lucky dog  (11.11.12 23:57:30)
hiç bir bok üretebileceğimi sanmıyorum açıkçası. teknik, pratik ve bilimsel bilgilerim birşeyi sıfırdan üretmek için yeterli değil.

  • pangea  (19.03.13 19:52:41)
kargo

  • fuzuli  (19.03.13 19:57:33)
4 ay oldu bu konu kapananı

  • efrasiyab87  (19.03.13 20:00:57)
Elektriği tabii ki, beni beklemek zorundasınız gencler eşek gibi.

  • Cumhuriyet Savcısı  (19.03.13 20:03:28)
@imojeen, yok ya orospuluk eskiden de vardı daha erken icat edilemezdi

  • Cumhuriyet Savcısı  (19.03.13 20:40:03 ~ 20:40:32)