Sıfırdan ev düzmek

Sevgili Married with Children'lar,

Derdim büyük, bi el atın bana. Yeni bir ev tuttum, boyası badanası da hallolduktan sonra bi 10 gün içerisinde yerleşeceğim. Bu 10 günlük süreçte alışverişimi yapmam lazım.

Şimdi evin ve benim özelliklerim şunlar:

İstanbul, Mecidiyeköy lokasyonlu ev 2+1. Tek başıma yaşacağım. Sefa pezevengiyim.Orta halli eşyalar alabilecek kadar bütçem var. Herşeyi sıfır almayı planlıyorum. Kuvvetle muhtemel 1 odası boş kalacak şimdilik, çamaşır odası falan olacak orası.
Evde bir de antre var. Mutfak salonla birleşik.

Ben şunları sayabildim yeni almam gereken eşyalar olarak, aklına başka bişey gelen olursa aşağıya eklesin lütfen(küçük ıvır zıvırları yazmamaya çalışacağım ama illa ki evde olması gerekenleri yazıyorum)

Mutfak:
- Beyaz eşya(Buzdolabı, Bulaşık Makinesi)
- Set üstü ocak
- Kettle, Tost Makinesi
- Yemek masası, 4 sandalye
- Halı(elimde mevcut)

Yatak odası:
- Bazalı yatak(Çift kişilik ve Visco)
- Elbise dolabı
- Şifonyer(elimde mevcut)
- Komidin x 2
- Halı

Salon:
- 2 kanepe / L-tipi koltuk + 1 kanepe / L-tipi koltuk + 2 tekli koltuk(kombinasyonlardan biri)
- Sallanan sandalye veya benzeri rahat sandalye(sefa pezevengiyim)
- Halı (elimde mevcut, 1 tane daha lazım)
- TV ve TV standı
- Orta sehpa(opsiyonel)

Banyo:
- Çamaşır makinesi

Genel:
- Ütü ve ütü masası
- Çamaşır askısı
- Elektrik süpürgesi
- Çalışma masası
- Yolluk(antre için - elimde mevcut)
- Sehpa takımı
- Kitaplık

Bunları yazdım ki unuttuğum bişey varsa ekleyelim.

Bir de bunlar için ortalama bir fiyat tahmini yapalım istiyorum. Sanırım maksimum verebileceğim 6000 TL. Kredi kartıyla ödeme yapacağım.

Ek olarak, bunları İstanbul'da nereden temin edebilirim? Ailem geldiğinden kelli altımızda araba olacak. Lokasyon çok sorun değil.

Yardımlar için şimdiden çok teşekkürler Evkur gönüllüleri.

yalnız yaşayan insanın bir mikrodalga fırını olmaz mı lan?

aydınlatma olayına önem ver derim, çıplak ampul ve abajurla yetinme - konforun çok artar. köşelere konulan şu büyük lambalardan alabilirsin mesela(filtre kağıdı gibi kağıttan yapılmış, loş ışık veren).

ayrıca güzel bir stereo ses sistemi: 2 güzel hoparlör, hem TV'ye bağlarsın, hem müzik çalarını bağlarsın. süper oluyor.
  • buyuyup buyuk adam olacaktim  (30.09.12 18:55:13 ~ 18:56:33)
perdeler komple unutulmuş gibime geldi. bir de odalar için avize de almanız gerekir, eğer evde bulunmuyorsa.

Bir de antre'ye koymak için bir askılık almakta fayda var, gelen insanların ceketlerini falan asmak açısından.

sıfır eşyalar için 6000 lira biraz fazla iyimser geldi bana, hiç fiyat araştırması yaptınız mı? buzdolabı, bulaşık, çamaşır mak., televizyon, ocak, süpütge, ütü tek başına 6000'e yaklaşır zaten. kaldı ki daha koltuklar falan, haberler kötü ne yazık ki. :)
  • of dream and drama  (30.09.12 18:56:01)
perdeleri hakkaten. ailem getirecek, elimde mevcut yani.

aydınlatma olayı konusunda haklısınız, düşünüyorum ama ilk etapta(ilk 1 ay) opsiyonel durumda benim için. ses sistemi ve mikrodalga da aynı şekilde.

fiyat araştırması yaptım, sürekli yapıyorum.

1000 TL Buzdolabı
600 TL Çamaşır
500 TL Bulaşık
1200 TL TV
200 TL ocak
100 TL süpürge
100 TL ütü
1500 TL koltuklar
1500 TL yatak + baza

olacak gibi. Totalde 6700 TL yaptı. Daha ıvır zıvırları saymadım. Bu noktada bana yardımcı olun da düşürelim şu fiyatları hacılar bir şekilde.
  • saygilarefendim  (30.09.12 19:07:28)
Beyaz esyalarin fiyatini 500 600 den alacaksan kolay da sifir olursa orta hallisi bile olsa 6000 e icinden cikamazsin.

  • i ve been mistreated  (30.09.12 19:09:02)
bunları 6000 liraya toplayamazsın.

  • bira sisesi kapagi  (30.09.12 19:12:08)
acı gerçekler keyif pezevenkliğinden olsa da yeter'e kaydırır seni.

hatta yakın zamanda bulaşık makinası aldım, o 500 liraya alacağın bulaşık makinasından hayır gelmez derim. keyif pezevengi değil de sinir stres sahibi olabilirsin çünkü 500 liralık makina yarı doluyken yıkama yapmayacak, 70 dereceye çıkamadığı için tencereleri yıkamayacak falan. şurada kampanyalı bi tane var bu iki önemli özelliği barındıran, 550 lira: www.hepsiburada.com

hatta şöyle diyeyim, duşlama özelliği de olmuyor bu 500 liralık makinelerde, sen doldurana kadar kokmaya başlayacak. bulaşık makinaları azıcık hassas bir konu.

TV'yi ise daha ucuza getirebilirsin, mesela 32" LG led tv 900 lira: www.hepsiburada.com

LG kullanıyorum, memnunum. neyine yetmeyecek 32" LED tv? benimkinde flash diskten film falan da izliyorum, mis.

buz dolabını da daha ucuza alabilirsin, zaten bence dışarıdan buz ve soğuk su vermiyorsa, çift kapılı değilse verilen ekstra para çok anlamlı değil. hepsi soğutuyor, hepsi belli bir kalitede artık.
  • buyuyup buyuk adam olacaktim  (30.09.12 19:42:33 ~ 19:46:45)
1200 tl yatak baza olayını da 600-700 e düşürebilirsin rahatlıktan ödün vermeden.

hatta kesin şu olsun diye bi takıntın yoksa koltuk takımını bile 1000 civarına düşürmelisin en fazla.
  • nedensizce  (30.09.12 20:03:13 ~ 20:04:09)
merak eden olduysa,

koltuklar: 1000 tl
yatak + baza: 800 tl'ye halloldu.

tv 1500 oldu ama 500'ünü babama ittirdim.

böylece 1400 lira kadar bir fark oluşturabildim ve 5300'e geldi. diğer ıvır zıvırlarla sanırsam 6000 lira civarı yaptı masrafım. hesaplamayı bitiremedim daha.
  • saygilarefendim  (09.10.12 11:36:32)