para değerlendirme

ayda 200 tl kenara koyma imkanınız olsa nasıl değerlendirirdiniz? tşk.

ayda 200 lira desen, senede hadi ortalama 2000 diyelim. 10 senede 20 bin eder. o parayada orta yollu bir arabadan başka birşey alınmaz.

edit: 40 sene sonra 80 bin eder, hadi 100 bin olsun. o parayada istanbulda ev zor ya baya küçük olacak ya da çok varoş
  • secilmis uye  (23.09.12 19:48:38 ~ 19:50:12)
uzun sureli yatirim yapacagim diyorsan her ay altin al. yok biraz birikince harcarim diyorsan oylece turk lirasi olarak kenarda dursunlar. bosa riske girme.

  • entrapmen  (23.09.12 19:50:11)
30 sene ellemem diyorsan bireysel emeklilik
5-10 sene ellemem diyorsan pek bir halt olmaz.
almak istediğin şey için kredi çek, sonra o 200 liralar mecbur ödeniyor zaten, en iyi birikim günümüzde bu.
  • arandur  (23.09.12 19:50:12)
ulan biraymış arabaymış evmiş hayatınız bir onun etrafında mı dönüyor ? ben de her ay 150-200 atıyorum kenara, takip edeyim bi belki daha güzel şeyler çıkar dedim sinir oldum amk. hayır araba da istemiyorum ev de. belki adam değer kaybetmesin istiyor ?

her neyse. yine eve bağlamayın olayı, ben kaliteli bir setup toplamak için biriktiriyorum. 3 yıldan önce de dokunmam ona. her ay çeyrek alıyorum, tanıdığım bi kuyumcu var bana 5-10 ucuza veriyor kaç yıllık müşterisi olduğumuz için. ben çeyrekten yana kullanıyorum oyumu.
  • zazazaraeta  (23.09.12 19:52:07)
her yaz yeni bir şehre/ülkeye gidilir yahu, önce güzel bir bilet rezervasyonu, sonra öyle çok lükse filan düşkün değilseniz uygun hostel ayarlayıp gezmek lazım misler gibi. önce yakınlardan başlamak lazım bir de.

  • marikaki  (23.09.12 20:01:40 ~ 20:02:01)
şimdi ben bir şey anlatayım size:

1996 senesinde sirkeci'de bir tekstilcide tezgahtarlık yapıyorum, ev üsküdar'da. 15 milyon (15 TL yani) haftalık alıyorum, kısa parliament sanırım 200bin lira (20 kuruş)
bir sabah vapurda bir amca muhabbete başladı, ve bana dedi ki:
"her gün bir kenara 100bin lira (00 kuruş) atabilir misin?" o adamın hesabına göre o zamanın şartları ile ben 20 senede bir evin peşinatını ödeyecek hale gelecektim.

türkiye'de son işimde 5500TL net + yılda 3 maaş ikramiye alan bir adamdım ama şu anda evim yok, bir araba ve fotoğraf makinem haricinde hiç bir şeyim yok aslında.

16 sene çok çabuk geçiyor, inanamazsınız. üniversiteden dün mezun olmuş gibiyim. ben senin hesapla para biriktirmiş olsaydım şu anda elimde en az bir ev tapusu vardı...

neyse, uzatmayalım. ben olsaydım: altın ile devam eder, 3 - 4 sene sonra da güvenilir bir ile ortak / küçük bir arsa alırdım. altın acil durumda çerez gibi satılıyor, örnekleri çok var. ama arsa vs gibi şeylerde satış hemen olmaz, satmazsın. o yüzden en makul olanı gayrimenkul...

kimseyi dinleme hocam, o parayı biriktir. bak tüm samimiyetimle söylüyorum: bu şekilde para biriktirmeye devam et, emin ol 10 - 15 sene sonra çok gurur duyacaksın kendinle. ve dediğim gibi, istanbul'a yakın yerlerden gayrimenkule / arsaya dönmeye bak. çatalca civarlarında 10bine arsalar var. kocaeli sakarya hattında da var. kısa vadede bir şey çıkmaz ama 20 sene sonra elinde güvencen olur. ki o 20 senenin nasıl geçtiğini anlamayacaksın bile. ben o vapurdaki adamı asla unutmadım...

bu arada ayda 200 lira arttırıp onunla 10 sene sonunda araba almayı düşünen arkadaşlara bir not: yok artık?!!
  • hacipsilo  (23.09.12 20:19:05)
5 liralik yaptir yaptir sakla ya da altin al

  • maresalx  (23.09.12 20:31:40)
imkb 30 şirketlerinden 1-2 hisseyi belirler, her ay 200 tl lik alım yapardım.
her ay alım yapacagım için endeksteki dalgalanmalardan daha az etkilenerek ortalama bir alış fiyatı oluşturabilirdim.

  • mutlakbutlan  (23.09.12 20:36:12)
Thy hisse

  • seyyar satıcı  (23.09.12 22:53:54)