Almanya'da Master Vize Başvurusu Hk.

Merhaba arkadaşlar. Daha önce size burada örnek motivasyon/niyet mektubu paylaşmıştım yorum almak için. sonuç: kabul edildim! tüm yorumlarınıza/tavsiyelerinize teşekkür ediyorum öncelikle :)

şimdi gelelim vize sürecine. Aslında Almanya'da şu an master yapan/yapmış olan arkadaşlar bir adım öne çıksa da ben ona tüm sorularımı sorsam daha iyi olacak. Yine de soruları buraya yazayım:

- Vize başvuru formunda kalmak istediğiniz süre (von ...bist..) o süreyi biz neye göre dolduruyoruz? okulun bu yılki başlangıç bitiş tarihine göre mi? Yoksa yüksek lisans 2 yıl olduğu için mesela ekim 2012den haziran 2014e kadar diye mi yazacaz? Bir de başvuru sırasında oradan yıl sonunda ayrılacağımı gösteren dönüş biletini alıp onu da göstermem gerekir mi?

- Bir de sigorta poliçesi var. onun süresi de ilk gidişimizde toplam kalmak istediğimiz süreyi kapsayacak şekilde mi yoksa oraya gidip öğrenci olduktan sonra alınan almanya sigortasına kadar geçen 1-2 aylık zamanı mı kapsayacak?

- bir de bloke banka hesabı/taahhütname var. taahhütnameden kasıt orada yaşayan bir akrabanın yazılı dilekçesi ve maaş bordro ekleri gibi ek şeyler mi? Vizede red sıkıntısı çıkmaması için taahhütname mi yoksa hesap işini mi halledeyim?

- Okuduğum bölümde tüm dersler ingilizce olacak ama benden yine TestDaf isterler ? Bu sınavı geçmek için üniversitem kurs veriyor. Bölüme kayıdım gerçekleşmezse benim bu sınav için Almanca dersleri almamı sağlarlar mı?

yorumlarınızı/bilgilerinizi bekliyorum. yardımcı olursanız oradan geri gelirken çam sakız çoban armağanı bir güzellik yaparım elimden geldiğince :)

sigorta aylık yapılıyor galiba.türkiyede ki bazı bankalarda,akbank gibi,yapabiliyorsunuz.aylık 60 lira gibi birşey oldugunu duymuştum.

  • ehli suhan  (21.09.12 18:07:04 ~ 18:07:44)
diğer sorular hakkında bilgisi olan? mümkün olduğunca hızlı bitirmem gerekiyor :/

  • schizophrenia  (21.09.12 19:14:39)
-evet. zaten sana en basta kisa sureli bi vize verilecek, bi etkisi olmaz ne yazdiginin ama sen egitim sureni yaz
-seyahat sigortasi yaptir, 15 gunluk falan olsun, okula kayit sartlarindan biri almanya'da sigortan olmasi olacak, 70 euro falan bayilacaksin her ay
-ben taahutname ile yapmistim, ama hesap isi daha garanti, taahutnamenin kabul gormedigi oluyor
-kabul gelmisse daha bi sey istemez, kayit olursun, olmama ihtimalin yok
  • c non  (25.09.12 23:03:10 ~ 23:13:17)