şekli kaymış resim dosyalarını düzeltmek

içinde on yıl öncesine ait fotoğrafların, belgelerin, mp3'lerin bulunduğu bir cd'im vardı. daha önce çok uğraştığım halde açılmasa da her ihtimale karşı atmamıştım. bugün tekrar karşıma çıktı ve enteresan bir şekilde dosyalarıma ulaştım. mp3'lerde ve dökümanlarda sorun yok.

resim dosyalarım da açılıyor ama görüntü olarak tahribat oluşmuş. fotoğraftaki nesneler saçma sapan bir dağılım içinde. dağınık bir puzzle'a benziyor. arada şeritler vesaire de var. var mıdır bunları eski haline getirmenin bir yolu, yöntemi, programı? yardımcı olursanız çok makbule geçecek.

fotoğraflarda kayıp yoksa yani belli bir kısmı kaybolmamışsa,silinmemişse photoshop ile parçalar kesilip bir layer da birleştirilerek (yapboz oynar gibi yerlerini bularak)yapılabilir bence.ama tabi uzun iş.uğraşacak adam lazım.

kolay yolunu bilen biri yardım eder umarım.
  • Skey295  (02.09.12 04:18:54)
Bende de çok eski makinemle çekilmiş fotoğraflar win 7 olan laptopta orantıları aşırı bozuk gözüküyorlar ama ön izleme görüntüsünde oranları düzgün görünüyor. Codec sorunudur dedim ama üzerine eğilmedin henüz.

  • arandur  (02.09.12 11:42:21)
@arandur daha önce resimlerin codecle alakasını duymamıştım ama sanırım bendeki de aynı sorun. çünkü nispeten daha üst düzey makinayla çekilmiş fotoğraflarım herhangi bir deformasyona uğramamış. mp3 ve dökümanlarda da herhangi bir sorun olmadığını hesaba katarsak cd'nin yıpranmış bölgesine o fotoğrafların denk gelme olasılığı yok diye düşünüyorum. eğer bir ilerleme kaydedersen tekrar bana dönmeni isterim, teşekkürler.

  • dayrise enterprises  (04.09.12 19:09:03)
Elbette, bir düzelme elde edersem yazarım. Bu arada o eski makine Mustek Gsmart Mini 2.

  • arandur  (06.09.12 13:51:24)