Turkiyede tecavuz

Selam dostlar,
Ben tecavuz konusunda artik art niyetli dusunmeye basladim. mutecavizler hep beraat ediliyor ya da az bi ceza aliyorlar. ustelik tecavuz olaylarini daha fazla duyar olduk. eskiden de boyle miydi? bu kadar fazla tecavuz haberi de toplumu belli bi doygunluga getirip normalize etmiyor mu? "tecavuz mu, hee olur normal"
bi cesit hukumet politikasi midir bu? hep vardi boyle seyler de medya mi gazladi?

ekleme: hukumet politikasi mi ifadesi haklisiniz yanlis oldu biraz. ama bu konuda cezalar ve yasalar farkli olsa ve bunun uzerine dusulse herhalde farkli olurdu durum.

her kötü olaya yavaş yavaş alıştırıyorlar bu niye olmasın. belki 10 sene sonra diktatörlüğün zirvesine çıkılacak ve bir olay olduğunda "en azından çocuğumu sikip dövmüyolar" diye şükredip sesimizi çıkarmıcaz.

  • r_u_h  (30.08.12 17:03:13)
sosyal medya gücü arttı.artık daha çok haberdar oluyor insanlar.daha çabuk yayılıyor haberler. eskiden de oluyordu tabi ki. bu ülkede geçmişten geleceğe ne değişti ki ?

bu kadar ahlak dışı bir olayın hükümet politikası olma ihtimalini düşünmek de saçma.tamam hükümeti beğenmiyoruz ama yuh yani bu kadar da olmaz.
  • neo  (30.08.12 17:04:46)
Yok yaw aptal medya herseyi tecavuz diye anons ediyor seninde bilgisayarinda porno bulsa salaklar cocuk pornoisu derler gerzekler. daha neyin ne oldunu bilen adam yok salak sulak herseye gundem olsun diye tecavuz sapiklik diyorlar ve disarda olsa ii bir ceza ve tazminati hakederler. bir de utanmadan insanlarin adlarini ifsa edip rezil ediyorlar

simdi kiz ufak ama kendini pazarliyor tecavuz diyorlar. yine kiz lisede 20 kisiyle ilsikiye girmis dun okudum tecavuzmus ulan 20 kisiyle baska zamanlarda girmis aq. boyle salak bir sistemimiz var. kaldi ki bizde eskiden 13 14 de kizlar evlendirilir satilirdi insanlar pek takmiyor ondan yasi.

mesela batida 18 den kucuk kizla rizasi veya rizasiz suctur sex konusmak bile suc. ama 12 yasinda is tutuyor amerikali kiz bu tecavuzmu gonullu yapiyor.

tecavuz var ama medya bunu sulandiriyor, aileler tabi buyuk oranda muhafazakar iiki yapmissin kizim demiyor dovuyor, kiz korkuyor tecavuz etti diyor.

kiz bara gitmis sarhos olmus tecavuz etti diye haber cikiyor adam direk hapse.

boyle bir kanun olamaz bir kizla yat tecavuz dedimi hapse direk kizim aklin nerdeydi diyen yok.
  • iplikci  (30.08.12 17:18:58 ~ 17:25:05)
bir afrika ülkesiydi adını hatırlamıyorum. bir belgeselde izlemiştim. ülkede birçok yerde "tevavüz etmek suçtur" yazan tabelalar vardı. tecavüz artık normalleştiği için bizdeki "park etmek yasak" tabelaları" gibi olmuş.

ülkede aids oranıda çok yüsekti
  • neysene  (30.08.12 17:25:37)
@iplikci 18 yaşından küçük kız istediği kadar kendi rızasıyla yapsın, onunla ilişkiye girmek tecavüze girer. 18 yaşına gelmeyen insan çocuk sayılır, yapacağı hareketlerin sorumluluğunu alacak kadar aklı başında olmadığı varsayılır(çoğunlukla da doğrudur) ve sen onunla birlikte olursan reşit olmayan, doğru karar veremeyen bir kızın bu boşluğundan yararlanmış ve ondan faydalanmış sayılırsın. 16 yaşındaki gençlerin birlikte olması normal(zaten yasal olarak 16 yaş çoğu ülkede) ama 12 yaşındaki çocuk lan daha çocuk gönüllü yapsa ne olacak? böyle bi konuda doğruyu yanlışı ayırt edebiliyor mu sanki?
büyük bi kız reşit olmayan erkekle birlikte olursa bu sefer kız tecavüz etmiş sayılıyor tek taraflı değil yani.

Daha ne kadar oldu 20 kişi tecavüz etti 14 yaşındaki kıza da gönüllü yapmış diye adamları saldılar, senin dediğin istediğin gibi oldu iyi mi oldu şimdi?
  • r_u_h  (30.08.12 17:40:09)
Taciz, tecavüz son zamanlarda artmış birşey değil. Aslına bakarsanız coğrafyamızda çok da yaygın birşey. Bize cennet bir vatan gibi tasvir edilen Anadolu'nun birçok köyünde, kasabasında eşeklere, keçilere vs. tecavüz çok yaygın, hatta normal karşılanan birşey. Namus cinayeti denen şeylerin de büyük kısmı aile içi taciz ve tecavüzlerin üzerini örtmek için yapılıyor.

Şimdi artık iletişim araçları çoğaldığı için bu konularda insanlar sessiz kalmıyor.

Hükümet politikası falan demek saçma. Ama kişiye özel yasalar çıkaran bir hükümetin artık adalet rezaletine dönüşmüş bu olaylara karşı hiçbirşey yapmaması onların boynunda bir vebal.
  • johan sebastian  (30.08.12 20:09:53)