ogrenci yurtlariyla ilgili

birkac sorum olacak,
turkiyede veya dunyanin herhangi bir yerinde sizin,arkadasinizin (veya sadece duydugunuz yer bile olabilir)durumuna gore cevaplayabilirsiniz,

1)en fazla kac kisilik oluyor bir oda?
2)normali nedir sizce?
3)tercih edecek olsaniz maksimum kisilik oda secebilirdiniz?
4)ayni odayi baskalariyla paylasmanin avantajlari/dezavantajlari?
5)arkadaslarinizla eve cikmak mi(veya tanimadiginiz-yeni tanidiginiz bir evde oda kiralamak) yoksa yurtta kalmayi mi tercih ederdiniz(bu soruya yurdun giris-cikis saatleri veya diger herhangi bir konuda sorun yasatmadigini dusunerek cevap verirseniz sevinirim)

simdiden tesekkur ettim..

1) en fazla 8 gördüm (türkiye)
2)normali en fazla 4 olmalı bence.
3)2 \ 4 kişilik odaları tercih ederdim (çift rakam olmalı kişi sayısı)
4) dezavantaj: müzik zevkin ve uyuma saatlerin farklıysa çok zor. ha birde temizlik alışkanlıkların.
avantaj: daha hiç görmedim. gördüm mü dur bakalım? hayır, görmemişim..
5)arkadaşlarla eve çıkmak tabii ki. yurdun giriş çıkış saati olmasa o da olur. yemek var, temizlik var, ohh..
  • kırmızıkaşekaban  (08.08.12 14:09:46)
1. 8
2. 2-4
3. 2
4. gece film izliyordu sesli, rahat uykuya dalamıyordum. bir şey aldığında illaki paylaşmak zorundasın. benim de mouse sesimden rahatsız oluyordu.
ava: çevren genişler. yardım alıp/verirsin. kültürel gelişme, dertleşme ortağı
5. yurt kesinlikle. ilk seneden ev işleri ile uğraşma derim.
  • dieselsingle2  (08.08.12 14:14:58)
1) 8

2) 2/4

3) 2

4) avantajları gırgır şamata olur bolbol, sabahlara kadar king/batak atarsın. birlikte ders çalışabileceğin onlarca arkadaşın vardır.

dezavantajları ise kaldığın yurda bağlı olarak ayağn bikere halıya değmez (inan bisüre sonra bunu ararsın). yalnız kalma ihtimalin pek yoktur. etütler genel olarak sessiz olur ama yan oda ya da etüte yakın odalardan gürültü gelirse rahatsız olabilirsin.

5) ilk sene yurda çıkmanı öneririm. arkadaşlarını tanırsın, ortamı-şehri tanırsın. daha sonra da arkadaşlarınla eve çıkarsın.
  • hosein  (08.08.12 14:20:25)
1) 8 gördüm ama daha fazlasi vardir muhtemelen.
2)2-4 arasi iyidir.
3)1
4)dezavantaji mahremiyetin olmuyor, avantajlari bence daha fazla, burada kisilerin karakteri önemli bence.
5)hic farketmez, isin icinde para varsa arkadaslar canavara dönüsebiliyo dikkat etmek lazim.bu tamamen karakterlere bagli.
  • serabetan  (08.08.12 14:24:52)
1)8 kişilik (normal ücretli yurt)misafirhaneleri daha kalabalık diye biliyorum.(Türkiye geneli)

2)4 olabilir.fazlası sıkntı hocam.

3)ben başvurumu yaptım bile.Yüksek ücretli yurt.2 kişilik.(yer:Muğla)aylık 200 TL

4)eşyanın çalınma riski.ve uyumsuzluk sorunu.örnek:A kişisi:ben uyuyacağım ışıkları kapasana.B kişisi:bana ne! ben de ders çalışacam.

avantajları:çevren olur +1 asosyal birisi isen kesinlikle tek kalma.(kendimden örnek veriyorum)

5)geçen sene tanımadığım kişi ile apartta kaldım.şansıma iyi biri çıktı.sorun yoktu.ama ben yurt taraftarıyım.Nedeni:ucuz olması ve yurt kampüsümün içinde ve okul binamın hemen karşısında.
  • Belchior-Cesario  (08.08.12 14:31:17 ~ 14:34:32)
spesifik olacak belki ama ITU için cevaplayayım ben mesela:

1) 3 kişilik en kalabalık odalar.. 8 kişilik daireler de var 4 oda 1 salon'dan oluşan..
2) 2 kişilik ideal bence..
3) 3 kişilik odada kaldım 5 sene ama 2 kişilik tercih ederdim öyle bi imkanım olsaydı..
4)
-küçük alanlarda birlikte yaşamak zor oluyor..
-birbirinizi rahatsız edebiliyorsunuz..
-paylaşma problemleri çıkabiliyor..

~daha yakından tanıyorsun diğerlerini(dezavantaj da olabilir avantaj da)

+daha az sıkılıyorsun.. her an muhabbet edebileceğin biri oluyor yanında..
+yardımcı olacak birileri oluyor, yalnız değilsin sonuçta..

5) İlk başlarda yurtta kal derim ben.. yurduna da bağlı tabi ama ilk sene adaptasyon sürecinde yurt yardımcı olur baya..
  • buzzlightyear  (08.08.12 14:42:22)