Silinen duyuru/soru/cevap uyarisi

Merhaba arkadaslar,

Oncelikle icerik silme/ispiyonlama gerekcelerinde yaptigimiz degisiklikleri aktarmak istiyorum. (yardim/hakkinda sayfasindaki kurallara uygun olarak guncelledik)

* Aynı duyuru sürekli girilmiş, veya tek amacı reklam/spam veya üstte kalmak.
* Bir kişiye/ırka/dine/cemaate/topluluğa/yasalarla korunan değerlere hakaret.
* Duyurunun içeriği ile başlığı alakasız.
* Düzgün yazım kurallarının dışında olan içerik veya örnek, alıntı olmadığı halde Türkçe değil.
* Eş/Partner arama.
* Geçerliliğini yitiren duyuru/cevap.
* Hayvan alım/satımı.
* İlan içeriksiz, sadece bir siteye link veriyor.
* İş/eleman arama.
* Karaborsa: Fiyat belirtilmemiş veya satış fiyatının üstünde.
* Kişilik haklarının ihlali.
* Küfür/argo
* Para karşılığı ödev, proje veya çeviri.
* Porno siteye direkt link.
* Soruya cevap değil. ("Teşekkür ederim", iki kişi arası diyalog, vs.)
* Tartışma başlatıcı içerik.
* Yasal açıdan sorun oluşturabilecek aktivite/içerik.

Bu aksamdan itibaren herhangi bir iceriginiz silinirse sagda ekteki gibi mesaj(lar) alacaksiniz. Konuyla ilgili mesajda adi gecen moderatorlerle iletisime gecebilirsiniz.

Bu gelisme ile birlikte bundan sonra "duyurum/cevabim neden silindi?" seklinde eklenen sorular anasayfayi mesgul etmemesi icin silinecektir ve soru sahibiyle iletisime gecilecektir.

Yorumlariniz ya da hata bildirimleriniz icin bu duyuruyu soru olarak aciyorum, alta cevap ekleyebilirsiniz.

Tesekkurler.

Yatatın! Nihayet.

  • ben smyrna  (29.07.12 23:29:52)
aslında çokta gerekli değildi gibi. yani seviye olarak ekşideki troller olmadığı için güzeldi bence. sadece arada troll çıkıyor burada :) bi de bazen o kadar absürt sorular geliyor ki ti ye almasak olmaz yani :))

  • eskiden buralar hep entrydi  (29.07.12 23:57:39)
diger en buyuk sikayet silinen duyurularin, cevaplarin sonsuza dek silinmesi. duyuruda bi yamukluk varsa ve silinmesi gerekiyorsa ona verilmis cevaplar da siliniyor. ugras vererek yazilan cevabin hic hesapta yokken silinmesi pek hos degil. silinenler mesaj/mail atilabilir ya da belki cop kutusu olabilir. kaldi ki gecenki duyuruda silinen duyurularin aslinda silinmedigini belirtmistiniz.

kanatlanip ucmaya calisan elemanlara istegini vermek hos olabilir. bazi elemanlar bayagi istekli bu konuda. "Cevap demişken tartışmaya, küçük düşürmeye, hakarete yönelik; sorulan konudan uzaklaşan her türlü cevap silinir, aynı kullanıcı benzer hareketler yaparsa uçar, istatistiklerdeki 'kuş' uçan kullanıcılara aittir."

biz i kullanicilari nicin spam olarak isaretleyemiyoruz? kotu kullanim falan diye mi? mumkunse i kullanicilari da ispiyonlama yetisi kazansin. belli bi duyuru/cevap sayisi ya da cevap bu orani ya da belli bi suredir uye olmak sartlari engelleyebilir yanlis kullanimi. gerci flag nasil kotu ya da yanlis kullanilir o da ayri konu.
  • dahinnotha  (30.07.12 00:07:07)
dahinnotha,

ispiyon sistemini internet kullanicilarina da acmayi dusunuyoruz (en azindan ben dusunuyorum). yakin zamanda olabilir o da.
cop kutusu benzeri bir sistemi dusunmuyoruz. (bu konuda compumaster da benimle ayni fikirdeydi en son)
  • fader  (30.07.12 00:09:57 ~ 02:19:40)
@ fader
kisiye cevap verirken ismi kalin puntolu mu oluyor, ben mi yanlis gordum:)

Yeni uye olan elemanlar gercekten bu kurallari okuyor mu? kurallarda ve kullanim talimatinda her sey acikca belirtildigi halde bu kadar yamuk kullanicinin olmasini kurallarin okunmamis olmasina baglarim ben. ilk duyuru veya cevaptan once kurallar ekrana gelebilir belki. altina da okudum anladim der tiklenir.
  • dahinnotha  (30.07.12 00:23:30)
:)
zaten sorunlarin cogu kurallari okumamak yuzunden, evet. daha birkac saat once konustuk compumaster ile bahsettigin seyi. yeni hesap olusturan kisilere artik ilk girislerinde getirecegiz kurallari ve okudum checkbox'i olacak.

  • fader  (30.07.12 00:25:48 ~ 00:31:01)
• İş/eleman arama.
• Para karşılığı ödev, proje veya çeviri.

bu yukarıdaki iki maddeye muhatap herhangi bir duyuru eklediğimizde duyuru siliniyor öyle mi? ben mi yanlış anlıyorum yoksa?

hayır illegal-anormal ne var bunlarda? yorgunum biraz inşallah yanlış anlıyorumdur.
  • good room beautiful  (30.07.12 00:50:47)
duyuru ekleme sayfasinda kategori aciklamalari normal bir sekilde calisiyor bende. farkli tarayicilar ile de test ettim, sikinti yok.
duyuru duzenleme sayfasinda hic eklememistik sanirim, ekleyebilirim.
butonlar daha once de hizali degildi ama madem bu kadar problem oldu, hizalayayim.
  • fader  (30.07.12 00:53:05)
good room beautiful,

(git: 392420)
  • fader  (30.07.12 00:53:36)
şahane olmuş. bu aralar bir yenilikler bir yenilikler...
çok çalışıyosunuz efem :)

  • somethinginthewayshemoves  (30.07.12 00:56:31)
wide,

onu yaparsak yine "sorum niye silindi"ler artacak. o yuzden istemedim ve eklemeyi dusunmuyorum sahsen.
  • fader  (30.07.12 01:58:36)
fader

merak ettim de, o test başlıklı duyuru da yazan latince(tahminim) metin nedir?

bu şey de çok iyi güzel olmuş taam mı

ben niye kalın yazamadım lan?! :(
  • klassno  (30.07.12 02:14:41 ~ 02:15:13)
  • fader  (30.07.12 02:16:08)
eskiden sözlüğe mesaj geliyordu duyurumuza biri cevap verdiği zaman. "mesaj almak istiyorum" kutucuğu hâlâ işaretli olmasına rağmen gelmiyor. bu neden kaynaklanıyor ve sadece benden kaynaklanan bir şey mi yoksa kaldırdınız mı bunu? =/

  • bu nick tam yirmi alti karakter  (30.07.12 05:52:47)
elinize sağlık. uzun süredir istenen bir özellikti.

bu arada yardım/hakkında kısmının da biraz güncellemeye ihtiyacı var. mesela şu aşağıda yazdığım maddede "git" link'i boş. doldurulsa güzel olurdu:

- Sağlık sorunları ile ilgili sorulara biz hassasiyet gösteriyoruz, burada yazılan her şeye inanmayın: (git: 25523)
  • ermanen  (30.07.12 06:38:45)
Değişiklik iyi hoş da moderatörler kendini bir şey sanmasa bir de. Adam intihar etmemek için cevap verin başlığına yazdığım seni cinsel açıdan en mutlu kadın yaparım yazımı silmiş cevap değil diye. Mesaj atıyorum açıkla da ona göre bileyim diye cevap yok. Sizin bu değişikliğiniz her zamanki gibi hava cıva.

  • coca--cola  (30.07.12 09:32:12)
Ooo valla bu çok iyi olmuş. Geç oldu ama oldu :) Bir de hep şikayet edilen "uzun uzun araştırıp cevap verip de soru sahibinin soruyu silmesine" çare bulsak? Ardından da tiklenmeyen cevaplar sıkıntına bir bakalım :)

  • jesterdvine  (30.07.12 10:03:34)
bence bu kurallarla birlikte duyuru adı altında ki bütün duyurular legal olmaktan çıkmış. hayırlısı olsun

  • dimdikdortgen  (30.07.12 10:34:30)
tanım zorunluluğu için çalışmalar başlatılmalı.

amannn cevap alakasız olmasın editi: çok gerekli olmuş, teşekkürler.
  • african rain  (30.07.12 12:17:23 ~ 12:18:48)
eksi duyuru basligini okuyup duyuruda karar alan yonetimin hastasiyim.

  • elxa  (30.07.12 17:36:45)
ülkede bunca sorun varken gerçekten bunu dert edip çözüm mü ürettin yani. bravo sana. şaka bir yana her gün birilerinin duyuruyu daha iyi yapmaya çalıştığını görmek güzel. bu gidişle ekşi sözlüğü sık kullanılarda sileceğiz galiba.

  • ground  (30.07.12 20:47:09)
ben hiç sevmedim simdi sürekli mesaj gelecek silindi silindi diye

  • neira  (30.07.12 23:26:59)
coca--cola, duyuru içerisinde herkese açık şekilde birine cinsel teklifte veya cinsel bir vaatte bulunursan, "Bir kişiye, ırka, dine, cemaate, topluluğa ve yasalarla korunan değerlere hakaret" gerekçesiyle sileriz.

biz moderatörüz. "burada iyi niyetli mi demiş yoksa art niyetle mi demiş" gibi bir niyet okumak zorunda değiliz. illa şansını denemek istiyorsan özel mesaj atarsın.
  • deckard  (30.07.12 23:28:09)
şimdi biraz önce gelen mesajla öğrendim ki bir cevabım silinmiş, gerekçe ise soruya cevap değil. bırakın da duyuruyu açan insan soruya cevap olup olmadığna kanaat getirsin. hem ne zamandan beri x + 1 kalıbı cevap olmuyor? saçma duyurulara esprili cevaplar verip inceden eğleniyorduk. demek ki artık mekanik bir yer olacak burası. e varsın olsun. yolu açık olsun.

  • bu nick tam yirmi alti karakter  (31.07.12 00:13:00)
@fader @wide'ın bahsettiği mesaj gelmemesi muhabbetini default olarak gelecek şekilde ayarlasanız, istemeyenler gelmesini işaretlese olur gibi sanki. ben de istemiyorum her silinende mesaj gelmesini aslında.

  • xenophobe  (31.07.12 00:26:04)
x +1 kalıbı, x cevabını sildiği anda cevap olmaktan çıkıyor. neye +1 dediğiniz havada kalıyor. o yüzden x'in yazdığını +1'lemek istiyorsanız bir zahmet aynısını yazıp "x +1, bence de o ayakkabıyı almalısın" falan demelisiniz ki x cevabını sildiğinde de cevabınız geçerli olabilsin.

  • kibritsuyu  (31.07.12 00:26:50)
boş insanlar yönetiyor bu dalgayı.

  • schwarzfahrer  (31.07.12 02:07:18)
Düşünce güzel, maddeler esnetilmemeli. Bir maddeyi kafasına göre esnetip uyguladı mesela bir moderator az once. Napican şimdi? İtiraz mesajı da attım ama cevap yok. Verdigim cevapla alakası olmayan bir nedeni isaretleyerek silecekse moderatorler, hic yapmayın, millet istediği şeyi yazsın buraya daha iyi.

  • army14  (31.07.12 02:39:19)
uyari sisteminin gelmesi daha kati bir modere sureci demek degil ki?
geyik yeri geldiginde biz de yapiyoruz, bunda bir sey yok. silinme nedeni, kimin sildigi vs. gorunsun isteniyordu uzun zamandir, onu eklemis olduk sadece.

kurallar da, yukarida yazdigim gibi zaten var olan seyler. sadece ispiyon/silme gerekcelerini daha acik hale getirdik kurallara paralel olarak.
  • fader  (31.07.12 12:59:40)
yeri burası değil belki ama hazır yetkili abiler takip ediyorken favorilere eklediğimiz sorulara gelen cevaplarda da aynen mesajlarımdaki gibi bir yeşillenme olsa, ya da bildirimler kısmında çıksa en azından negzel olur.

  • condom kurşunu  (31.07.12 15:33:57)
"Soruya cevap değil." seçeneğinin yanına eskisi gibi "(teşekkür, karşılıklı diyalog vb.)" gibi bir ifade gelse daha açıklayıcı olmaz mıydı?

  • demcan  (31.07.12 15:48:18)
condum kurşunu.na katılıyorum ben de.
favori sayısı arttıkça bunları takip etmek de zor oluyor.

bu arada, cevapları oylama düşüncesi vardı. compumaster da sıcak baktığını söylemişti. yapıalcak mı öyle bir şey? ayrıca, duyuruların etiketlenme düşüncesinden de bahsedilmişti. bu konuda düşünceleriniz neler?
  • dahinnotha  (31.07.12 15:59:43)
yardim/hakkinda sayfasindaki kurallara seneler sonra tekrar baktım da aklıma şu takıldı;

şimdi orada diyor;
"Başlıklarda ilk harfleri büyük, duyuru metninde normal büyük harf kullanımı dışına çıkan ve okunmada zorluk teşkil edebileceğini düşündüğümüz tüm duyurular vs.."

dikkat ettim özellikle, sadece küçük harf kullanarak yazım hakkında birşey denmemiş. yanlışmı oluyor şimdi başlık dahil tüm harfleri küçük yazmak? yoksa sözlükteki gibi burada da en güzeli herşeyi küçük harfle yazmak mı?
  • daglien  (01.08.12 08:13:00)
daglien,

Başlığın tamamı büyük harf (TAMAMI BUYUK)
Bazı harfler büyük bazı harfler küçük (BuNuN GiBi)
Eksesif yanlış harf kullanımı (1337 5p34k)
  • fader  (01.08.12 08:22:45)
@daglien;

O KURAL DUYURULARI BU ŞEKİLDE AÇANLAR YA da ceVAplARI bU şekİLDe vErEnLEr için oluşturuldu. çoq qaerizmetiq bOyle yAzmAq diyenler de düşünüldü tabii.

yalnızca küçük harf kullanmak gibi bir zorunluluk/tercih yok, dilbilgisine uygun bir şekilde (ya da yazılanın okunmasında zorluk çıkartmayan) büyük harf kullanımı bir sorun teşkil etmiyor. ancak tamamını küçük harfle yazmak duyuru/cevap silme nedeni de değil.
  • demcan  (01.08.12 08:26:42)
burs istedik diye ispiyonlandık ya. tonlarca param var diyo. ayda 50 lira burs istedik. cemaatciler gibi fişlendik.

  • paramesyum  (01.08.12 23:54:45)
Cok güzel tebrikler buyuk eksiklikti bu. Sadece soruya cevap degilde silerken 2 kere dusunun derim, dusundum de aslında bu hepsi icin gecerli. Beim gordugum cok keyfi veya nasıl diyeyim acemice mesaj ve duyuru siliniyor. (karsılastirma noktam sozluk) Bir de duyurumu fader sildi bana gıcık bu zaten böyledir bu benim kankam bunu tanıyor borcunu vermemiş duyuruları açılacak herhalde öngörmüşsünüzdür.

  • drip nick i zaten kullanilmakta  (02.08.12 00:07:56)
@fader

www.capsverlan.com

diyorum sadece, emeğinize sağlık
  • bonjurkes  (04.08.12 18:35:48)
iş işçi arama kısmı özellikle genç ve öğrenci kesimden insanların işine yarayan, insanları gereken zamanlarda zor durumdan kurtaran faydalı bir başlıktı.

silinmesi oldukça yazık olmuş, boş beleş muhabbet ve sorulara yönelik bir ekşi duyuru olma yolunda ilerliyoruz sanırım.
  • enedwaith  (08.08.12 11:28:25)
enedwaith, yukarida yazdim, tekrar yaziyorum. keyfimizden degil, (git: 392420)

  • fader  (08.08.12 11:57:42)
iş ve işçi arama duyurularını silmeyi ve yasaklamayı biz de istemiyoruz. şahsen silerken de elim titriyor. ama bu konudaki eleştirilerinizi bize değil, "iş ve işçi aramaya aracılık yapmak için yıllık 1800 lira izin ücreti ve 25.000 lira teminat yatırmanız gerekiyor, yoksa ceza keserim" diyen devletimize yapmanız gerekiyor. ekşi duyuru'nun iş ve işçi aramaya aracılık yapmak için bu derece bir yatırım yapabilmesi sözkonusu değil maalesef.

iş ve işçi arama ilanı yayınlayan bütün internet sitelerinin ve hatta günlük gazetelerin bu izinlerinin olduğunu belirtmek isterim. bakın mesela kariyer.net'in dipnotunda yazıyor: "Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Türkiye İş Kurumu'nun 31.08.2009 tarih ve 170 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir." adamlar bu yatırımı yapmış ve bu izni almış.

edit: fader ikincidir linkini veriyor, ben geç kalmışım. bu da link tıklamaya üşenenlere gelsin o zaman.
  • kibritsuyu  (08.08.12 12:02:14 ~ 12:04:24)
"Aynı duyuru sürekli girilmiş, veya tek amacı reklam/spam veya üstte kalmak."
kuralına ufak bir itirazım olacaktı.
( gerçi bunun yeri burası mı onu da bilmiyorum. )

başıma gelen bir örnekten yola çıkacak olursak ;
dhmi kurumunda çalışan birine bir soru sormam gerekiyordu. bu da işe başlangıçta izleyeceğim yol açısından önemli bir yere sahipti.
her neyse " dhmi de çalışan biri aranıyor bir adet sorum var kendisine" şeklinde bir duyuru açtım ancak aradan 2 gün geçmesine rağmen herhangi bir dönüş olmadı.
ben de 2 gün sonra duyuruyu yeniledim sonuçta 2 gün öncesinin cevaplanmayan bir duyurusuna kim bakar ki ?
" dur bi bakayım 2 gün önce beni çağıran biri olmuş mu ? " şeklinde potansiyel bir dhmi çalışanının gireceğini zannetmiyorum.
ancak duyurum belirttiğim kural nedeniyle silindi. peki ben ne yapmalıyım bu durumda?
" duyurumu herkes okumuştur cevap gelmediğine göre kesin böyle birisi yoktur." diye mi düşünmeliyim ?
  • buubuu  (08.08.12 23:56:32)
Hayvan alıp satmak ne alaka yahu? O niye yasak?

  • kta  (09.08.12 00:17:17)
evcil hayvan satışı tabii ki yasak değil ama evcil hayvan satmak için bazı izinleri almak, bazı yükümlülükleri yerine getirmek gerekiyor. burada satış yapmak isteyen kullanıcıların bu izinleri aldığını doğrulayamayız. bu yüzden burada hayvan satışı yasak.

hayvanları koruma kanununun 10. maddesinde hayvan satışı ile ilgili düzenlemeler yazıyor.
  • hollowlife  (09.08.12 10:24:43)
"Aynı duyuru sürekli girilmiş, veya tek amacı reklam/spam veya üstte kalmak."

burada belirsizlik var.

aynı duyurunun sürekli girilmesinden kastınız - sınırınız nedir?

kesin belirlenmeyince, tatsızlık oluyor.

ayda bir? on günde bir? haftada bir? asla?

nedir?
  • uyuyanadam  (10.08.12 15:19:35)
yardım/hakkında sayfasından:

Duyuru ve cevap kaldırılma sebepleri

Aynı içerikli bir sorunun/duyurunun herhangi bir sebeple yinelenmesi gerekiyorsa önceki duyurunun üzerinden en az 3 gün geçmiş olmalıdır. Daha kısa sürede tekrarlanan soru/duyurular silinir, sık tekrarlanması durumunda ise kullanıcı hesabı kapatılır.
  • kibritsuyu  (10.08.12 15:55:30 ~ 15:57:01)
benim durumu silen moderatöre mesaj atmama rağmen cevap gelmedi. kendisi galadnikov olur.
bari cevap verebilen biri silsin de tavsiye alabilelim!

  • birak bu isleri  (10.08.12 19:07:28)
fader

sevgilim senin kadar mesaj atmıyordu. KAvram kargaşası yaşıyorum artık hangisi duyuru hangisi sevgili diye bi enterasan oldu sdjfhsjdfh
  • skywalkeremre  (12.08.12 08:26:29)
skywalkeremre, cok komikmis yazar kardes.

  • fader  (12.08.12 23:49:13)