Din bilimi okumak

Merhaba. turkiyede, hele egitim ve akedemi bu sartlardayken, din bilimi okuyabiliyor muyuz? var mi universitelerimizde oyle bi bolum? ilahiyat dedikleri sey olaya sadece islam cercevesinden bakiyor bildigim kadariyla, bense efsaneler, mitler, felsefi gorusler, ibrahimi semavi vs bs insanlarin maneviyatiyla ilgili olan inanislari, inanilan dinlerin digerleriyle karsilastirildigi, sosyolojik, psikolojik, felsefi acidan ozetle tamamen notr ve pozitif acidan inceleyen bi bilim dalinin turkiye universitelerinde olup olmadigini, ne sekilde oldugunu soruyorum.

yurt dışından gelen bir arkadaşım bursada ilahiyat okuyordu. Bir fikir verebilir belki.

edit büdüt:
(2491106) İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ İslam ve Din Bilimleri

diye bir bölüm varmış. tam burslusu ygs de ilk on bini almış.

edit büdüt 2:

(1062328) ANKARA ÜNİVERSİTESİ Dünya Dinleri

diye vbir bölüm daha varmış. yine ygs 4 puanıyla 143.000 den kapamış.
  • yatagants  (26.07.12 00:54:54 ~ 00:57:54)