Bisiklet, Sürmeli mi Sürmemeli mi ? İzmir Alsancak-Göztepe

Bugün babamın hediye ettiği bisiklet geldi montajını yaptırdım işten eve gelirken bindim akşam uyudum 10.30 da kalktım kalkar kalkmaz aldım çıktım, bindim sahilde. Önce kıbrıs şehitleri hizasından ileri pasaporta kadar sonra da geriye bisiklet yolunun başladığı yere kadar gittim, sonra ordan da göztepe de bisiklet yolunun bittiği yere kadar gidip geri geldim.

maps.google.com

Şu gittiğim toplam mesafenin bi kısmı, uzun kısmı.

Yarın sabah da bi bu kadar gideyim diyorum, ayaklarım şu an biraz ağrıyor, yarın sabah gitsem kendimi zorlar mıyım yoksa gideyim mi la her gün akşam ve sabah bunu yapayım diyorum.

Ne dirsiniz ?

Sürmeli.

  • ahmetcan44  (20.07.12 01:07:55)
Salcano City Sport 27 HDS 18

  • saiko  (20.07.12 01:10:49 ~ 01:11:13)
Sürmeye devam et zamanla alışırsın zaten günde 10 km yetmemeye başlar zamanla.Ayrıca nefesini ve kadansını ayarlayarak uygun vites kombinasyonları ile kullanmaya alışırsan ağrılarından büyük ölçüde kurtulursun.Bi de sele ve gidon yüksekliğini vücudun için en uygun duruma getir.

  • amaltheia  (20.07.12 01:13:57 ~ 01:36:57)
düzgün sürüş tekniklerini de öğrenmeli, sürmeli muhakkak.

  • helios  (20.07.12 01:16:03 ~ 01:16:45)
@want2die bugün bi çocuğa özellikle dikkat ettim anladım atlayacağını iyice yavaşladım açtım uzaklaştım gene atladı bisiklete adam arkada lastiğe takıldı, allahtan yavaşlamıştım, yoksa ya benim jantlar ya da onun kolu kırılacaktı.

@amaltheia bindikçe mi oturur bunlar, yoksa verebileceğin tavsiye var mı ?
  • saiko  (20.07.12 01:16:39)
@want2die hak ediyor bazıları ama yine de dikkatli olmak lazım.İnsanlar hala bisiklet yolunun amacını tam kavrayamayıp yürüyüş yolu olarak kullanıyorlar.İzmir'de bisiklet yolunda giden araba bisikletliyi ezmişti geçen sene , böle olaylar da var işte.

  • amaltheia  (20.07.12 01:16:47)
@ametlheia nerde oldu bu olay hangi bisiklet yolunda ? kordonda olamaz herhalde dar çünkü o yol araba sığmaz yaw ?

  • saiko  (20.07.12 01:20:53)
Ortalama kadansın 80-85 altına düşmesin.yani aynakolun dakikada 80-85 tur atması gerekiyor.Ayrıca yol yokuş ya da düz olsun sen aynı çevirme hızında kullanmaya devam et vitesleri uygun konuma getirerek.
Bi de vitesleri kesinlikle çapraz kullanma .
1/1-2-3
2/3-4-5

şeklinde kullanmaya çalış.

www.bisikletforum.com

Edit: Kasksız ve eldivensiz görmeyim seni
  • amaltheia  (20.07.12 01:21:51 ~ 01:22:39)
sürmeli.

yaz akşamları da on numero olur oralar he..
  • natnan  (20.07.12 01:23:22)
Kask ve eldiven alıcam hafta sonu,

Selem normal o zaman iyi ayarlamış bisikletçi.

Diğer ayarları yavaş yavaş öğrenirim zaten 1. ay bakımı bedava.
  • saiko  (20.07.12 01:26:47)
Yok ya akşam bile çıkmadım düşün artık 7-8 de.

Gece hem serin hem rüzgarlı iyi geldi müzikle birlikte sahilde.
  • saiko  (20.07.12 01:31:56)
@ameltheia bi de şu 80-85 işini nasıl ölçebilirim ?

  • saiko  (20.07.12 01:41:10)
@saiko , kadansı ölçen bisiklet km saatleri ya da bilgisayarları var işte (sigma , blackburn,ciclo sport ,topeak , polar vs).Bunların fiyatları ortalama 130 tl civarından başlıyor işte.Kadansla ilgili pek çok performansı arttırıcı antrenman mevcut olmasına rağmen profesyonel olarak bisikleti hayatına dahil etmiyorsan çok da gerek yok işte.Ama insan vücudundaki gelişmeleri , performans artışını görünce mutlu da oluyor o ayrı mesele.

  • amaltheia  (20.07.12 01:48:45 ~ 01:51:04)
ya bu akşam iyi başladım aslında, öndeki zincir 2. deydi arkada da 6-7 deydi sanırsam, baya baya sürdüm öyle arada bi nası gidiyo diye 3-9 fln yaptım, fakat dönüşte sanıyorum karşıdan gelen rüzgarın da etkisiyle baya baya zorladı 2-7 beni 2 ye 5 e fln düştüm sanırım baya da yavaşladım tabi.

bisikletçi de görmüştüm kablosuz, saat ve km ölçen bişey onun o fonksiyonu var mıdır ki ? 40 dolar civarında bişeydi.
  • saiko  (20.07.12 01:54:09)
Hayırlı olsun ayrıca bisikletin demeyi unutmuştum..İyi seçim yapmışsın.Ayrıca ille de kadanslı olması gerekiyor diye bir şey yok yani.Sen gittiğin hıza göre de temponu ayarlayabilirsin hep aynı seviyede tutarak .tabi yolun eğimine ve rüzgara göre değişir bu faktörler.Bi de bisikletforumda takılmanı öneririm.Eğer ilgin artarsa fazlasıyla bilgi bulacaksın orda.
Edit: Eğer km saati almaya karar verirsen ve geceleri bisiklet kullanıyorsan benim gibi arka ışıklı olanlardan almanı öneririm.Bi de anlık hızın yanında , gittiğin süre zarfındaki ortalama hızını da göstersin ilerde yardımcı olur.Toplam kmyi sürene bölmekle uğraşmazsın.Bunlardan daha önemlisi arka flaşörünü ve farını da almayı unutma.

  • amaltheia  (20.07.12 02:01:51 ~ 02:04:37)
Flaşör, far ve zil çıktı bisikletin kutusundan sanırım ya da montajda taktılar, var yani.

Sağol verdiğin bilgiler için belki karşılaşırız bi akşam.
  • saiko  (20.07.12 02:07:29)
Aklına soru takılırsa özelden cevaplamaya çalışırım.Ayrıca ben İstanbul'da oturuyorum işte.Bu sene uzun yol planlarım vardı da staj işi beni batırdı işte , bisiklete para ayıramadım.

  • amaltheia  (20.07.12 02:11:09)
sür tabi, ağrı sızı bunlar önemsiz, sağlık prolemin yoksa sür sürebildiğin kadar, bi tanede bisiklet kaskı al(bisiklet kaskları aynı zamanda çok iyi soğutma yapar.)

heyt aslanım be süpersin yeni bisikletin hayırlı olsun.bisiklettaşım benim

d1207.hizliresim.com
  • killerbee  (20.07.12 09:58:54 ~ 10:01:28)