Çin'in Kolay İşgal Edilebilir Bir Ülke Olması

Bu sıralar uzakdoğu tarihine merak sardım, ardı ardına çeşitli kaynaklar okuyorum ve hayal kırıklığı yaşadım çinliler hakkında;

Şimdi Çinli'ler zamanında büyük savaşlar yapmışlar ama hep kendi aralarında, han çinlileri ile bilmem ne çinlileri falan,

ama zamanında Çinlilere;;; moğollar, koreliler, türkler, ruslar koyduğu gibi; nüfus olarak çok azınlıkta olmalarına rağmen Japonlar, İngilizler bile bunları işgal etmişler...

Normalde Çinlilerin arapları taa arap yarım adasına kadar kovalamaları gerekirken uzaktan gelen araplara yenilmişler...

İngilizler taa avrupadan gelip çok düşük sayıdaki bir birlikle Çin'i işgal etmiş, hatta 90'lı yıllarda hong kong u bunlara geri vermişler.

Şimdi 1905 yılında Rusya Çin'i tekrar işgal ediyor, ve okyanus boyunca demiryolu döşeyerek Kore yarım adasına kadar inme niyetindeyken Çin buna hiç direnmiyor ama Japonya Rusyanın burada işi yok diyerek önce karadaki rus askerlerine saldırıp hallediyor ardından deniz savaşı ile Rusyayı yeniyor ...japonlar...

Çin yine ezik devlet...o nüfuslarına, tarihlerine yakışmıyor bence bu durum...O çin savaş filmleride havada kalmış görünüyor, hayal ürünü...

Siz ne düşünüyorsunuz bu Çinlilerin durumu hakkında?

o zaman ki çin'de yönetim kaynaklı eziklikler olabilir ama şuan ki çin dünyanın amına bile koyar. bu kadar net.

evet japonya koreyi ve çin'i işgal etti. rusya çin'i işgal etti ama o dönemde biraz geri kalmış bir ülkeydi çin. hatta 1970'lerde başkentte sadece 3-5 tane otomobil vardı.

çin yine ezik devlet derken neye dayanarak söylüyorsunuz bunu? asya kıtasında başı çeken devlet çin. elinde ciddi oranda döviz ve altın rezervi var. hatta en basitinden sandalyeden bi kalkın evinizin içindeki elektronik aletleri ıvr zıvırları bi kurcalayın altında ne yazıyor bakalım
  • raskolnikov2  (15.07.12 00:20:20)
1900'lü yılların başlarını söylüyorsunuz ama. ikinci dünya savaşında japon işgaline uğramışlardı güçsüzlerdi evet, fakat düzen artık çok farklı. mesela 40'larda almanya süper güçken, şimdi o güçten eser yok. (askeri güç olarak diyorum)

ayrıca, artık silahlar belirlemiyor süper gücü. 3. dünya savaşı dediğimiz olay belki de, silahlarla yapılmayacak ekonomik bir savaş olacak. çin'in şu anda amerika'yı batırabilecek dolar rezervine sahip olduğu söyleniyor. durum öyleyse, çin'e artık süper güç adayı diyebiliriz. askeri yatırımları hakkında bilgim yok fakat o kısımda abd ile boy ölçüşebilecek derecede olduğunu sanmıyorum. eğer askeriyesi de abd'den gelişmişse çin'in süper güç olması kaçınılmaz zaten.
  • dead and broken  (15.07.12 00:21:45)
savaşlarda motivasyon önemli. adam çinli olm niye savaşsın lan. çinli yani kaybedecek bi şeyi yok. bi de pirinç pilavıynan bi yere kadar..

  • tuvalet kaşığı  (15.07.12 00:25:12)
çinlilerin rahatlığından kaynaklanıyor. çini işgal edip ne yapıcaksın? adamların nüfusu milyonlarr milyarlar. iki dakikada ne olduğunu anlamadan seni de kendilerinden yaparlar. senin çin işgalin için bol şans.

  • wessago  (15.07.12 00:48:15)
eskisi için tespit yapıyorum;
adamların bu zamana kadar en büyük derdi, aclikti. kitlik gibi temel insanı ihtiyaçlar idi. hatta börtü böceği yemelerinin en büyük sebebi de budur. zamana kadar yayılmacı bir siyaset gutmemelerinin. de sebebi bu. ancak şu saatten sonra tek başlarına dünyayı sikertebilirler. kısacası; maymun gözünü açtı.

  • ground  (15.07.12 01:09:32)