Pasta tarifi...

Özetle basit bir pasta tarifi arıyorum. Yurtdışındayım, her türlü malzemeyi bulcak durumda değilim, fırınımız yok. Bu koşullar altında şöyle güzel, meyveli bir doğum günü pastası yapmamız gerekiyor. Bir fikri olan varsa... bekleriz...

fırın yoksa hazır pasta hamuru alman gerek. onun arasına da krem şanti basarsın kiviydi muzdu çilekti güzel pasta olur. onu da bulamam dersen bisküvi ve pudingle bir şeyler çıkartabilirsin ama o daha tırt olur tabi

  • tai  (23.10.08 21:56:01)
Hazır pasta hamuru bulamıyorsanız mozaik pasta yapın. Fırınlık işi yok bildiğim kadarıyla nette tarifi vardır.

sözlükteki ilk tarif: (bkz: #899393)
  • gulden kale  (23.10.08 22:05:04 ~ 22:06:05)
pastabanlar süper ise yarar. cikolatali veya vanilyali pudingle islatabilirsin. puding de olur, ama kivami biraz daha akiskan olsun. pastabanlarin arasina diledigin gibi meyveleri güzel güzel diz. vanilyali puding veya (favorim) krem santi ile de bulamayi unutma o katlari. uc katli pastaban kullanirsan, daha cok pastaya benzer. her neyse, en tepesini de kapadiktan sonra, yine akiskan pudingle(veya sütlü kahveli karisimlarla. ama meyveli yapacaksan kahveyi bosver) kapla. kenarlarina istersen krem santiyle sekiller yap. hani su sikilabilen zimbirtilar var ya, onlarla. onlardan yoksa, bir posetin icine biraz krem santi koyup kenarlarini susle. meyvelerle de kompozisyonunu tamamla. tadi her durumda güzel oluyor. ama kekler cok kuru kalmasin, cok da islak olmasin, yerken dagilirlar.

  • kaamos  (23.10.08 22:49:09)
1-bir tane sapkaya benzer kuru kek. (hafif bir yukseltisi olsun yani)
2-fistik, muz ve cikolata.(her turlu cikolata olabilir: bitter, sweet, fistikli, uzumlu vs.)
3-krem santi al.
4-sut al.

*5- 3-4 eger ocak bulamiyorsan; krema al kopuk veya tupte.

kuru keki 2-3 kata kadar yatay eksende olacak sekilde yar bicakla simetrik olsun ayari kacirma sonra,

sutle hazirlamis oldugun krem santi bas aralara,

<<aldigin muzdu fistikti bir kismini kenara ayir>>

sonra her kata <istedigini secmekte ozgursun> cikolata parcaciklari, fistik parcaciklarini, muz dilimlerini dose,

sonra kuru kekin etrafini kremayla cevrele,

etrafina onceden ayirdigin nevaleleri serpistir ki sekil olsun.

al sana mis gibi pasta, hem ne sekilde olursa olsun sen bunu yapmak icin kastin ya o kadar o halinle; iste bu sebepten o pasta gorundugu kadar kotu bir pasta degildir bundan emin ol, hatta dunyanin en iyi pastasini yapmis bile olabilirsin o an icin. bunu da unutma.

duzeltme: imla
  • lejant  (23.10.08 22:51:42 ~ 24.10.08 01:00:19)
kepekli bisküvi ile de çok güzel pasta olur,cizkek flan,benim bildiğim asıl malzeme yurtdışında olur,hangi ülke bu,kıtlık mı var?

  • elbar  (23.10.08 22:54:23)