64 bit Windows kafası

Bugüne kadar hiç 64 bit windows işletim sistemi kullanmadım. Ey kullananlar, 64 bit işletim sistemli bilgisayarlarda software'lerin uyumsuz olması gibi sorunlar oluyor mu sık sık?
Linux sistemler gibi desen değil, 32 bit değil, ikisinin arası tuhaf bişi 64 bit. Kimi programları download ederken seçeneği çıkıyor 32-64 bit diye ama çoğunda yok bu. Bu o programların 64 bitte çalışmayacağı anlamına mı geliyor?
Sadece 64 bit'e özel yazılmış programlar mı 64 bit'te çalışır?
64 bit işletim sistemlerinin avantaj ve dezavantajları neler sizlere göre?

Danke schön!

2 senedir 64 bit windows kullanıyorum, henüz hiçbir fark hissetmedim.

  • fayfim  (27.06.12 10:34:42)
64bit desteği olmayan cins bir program kullanıyorsan sorun olur. yok öyle bir program diyoran hiçbir sorun olmaz.

  • bilan  (27.06.12 10:40:42)
64 bit windows'ta 32 bit programlar da çalışırlar. ancak 4 gb'dan yüksek raminiz yoksa 64 bit windows gereksiz.

  • enedwaith  (27.06.12 10:42:58)
@enedwaith tam 4gb, n'apsam ki?

  • hjarteblod  (27.06.12 10:50:16)
windows vista ve xp zamanında 64 bit (ki xpde sonradan çıktı sanırım veya öyle bişi) bir uygulamanın 64 biti yoksa sorun oluyordu ve çalışmıyordu. ama şimdi öyle değil. misler gibi 32 bit olarak çalışıuyor. sorunsuz. 4 gb olsa da hemen değiştir. çünkü win 7 kullanıyorsan 3,5 win xp kullanıyorsan (sanırım) 2,5 gb kısmını görecek.

  • ben smyrna  (27.06.12 11:11:35)
64 bit windows birçok yönden tavsiye edilir. 4 gb ram sınır da olsa yeterlidir.

  • midheaven  (27.06.12 11:14:50)
tabi hepsi iyi hoş da işlemcin 64 bit desteklemiyorsa yine olmaz o iş. işlemcin uygunsa rahat rahat geçebilirsin. 32 bit için yazılmış çok çok özel programlar kullanmıycaksan herhangi bir sorun yaşamadan bilgisayarını kullanmaya devam edebilirsin.

  • kumdan kale  (27.06.12 11:27:37)
@kumdan kale, tabi, laptop kendiliğinden 64 bite meyilli zaten driver güncelemek istediğimde siteden laptop modelini seçtiğimde direkt windows 64 bit-others seçeneği çıkıyor işletim sistemi şeyinde.

  • hjarteblod  (27.06.12 11:32:09)
@hjarteblod ne güzel işte driverlar da hazırda. kurulumda da zorluk çekmezsin : )

  • kumdan kale  (27.06.12 11:40:54)