KPSS B grubu

Kpss B grubu'nda 2 sınav var anladığım kadarıyla ön lisans ve orta öğretim mezunlarına yapılan iki ayrı sınav ; ben lisans mezunu olarak istersem bu iki sınava da girebiliyor muyum ? iki kez mi kayıt yaptırmam gerekir ? iki sınav ücreti yatırmam mı gerekir ve aynı gün olacağını duydum yetişebilir miyim diğer sınava ? Konu hakkında bilgili olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

hayır lisans mezunları orta öğretim ve liseye giremiyor.

  • baldur2  (21.06.12 13:21:19)
lisans mezunu olarak kpss b grubu sınavına giremezsiniz.

direkt memur atamaları için kpss a sınavından alacağınız (genellikle) p3 puanı ile başvurabilirsiniz.

b grubu sınavlarına yalan beyanla girip, atanırsanız bile evraklarınızın teslimi esnasında ilgili evrakı ibraz edemediğiniz için atamanız geçersiz sayılır. üstelik yalan beyanda bulunmuş olursunuz.
  • balik kraker  (21.06.12 13:22:46)
KPSS A sınavına giricem , oradan aldığım puan türü B grubunda bulunan yerlere tercih yapmamı sağlayabilir doğru mu anladım?

  • patates baskı  (21.06.12 13:28:00)
Hayır ortaöğretim ve önlisanslara açılan tercihlere başvuramazsınız.

  • birazbira  (21.06.12 13:30:25)
kpss A grubu sınavına gireceksiniz. atamalar yapılacağı zaman ösym tercih kılavuzu yayınlayacak. O kılavuzda sadece "lisans" mezunları için ayrılan kontenjanlara başvurabilirsiniz. hatta örnek olması açısından şu an ösym sitesinde bulunan kılavuzu inceleyebilirsiniz.

bu arada bu yıl için kpss A grubu sınavına girme şansını kaçırdınız. en erken 2013 kpss lisans sınavına girebilirsiniz.
  • balik kraker  (21.06.12 13:43:45)
@balık kraker biraz kavramları karıştırmış. A grubu atamalar sözlü ve yazılı sınavlarla eleman alımını ifade eder. örneğin gelir idaresi uzman yardımcısı gibi. bu kadrolar ya uzman yardımcısıdır ya da müfettiş yardımcısı. B grubu ise geri kalan memurluklar/mühendisler ve sağlık çalışanlarıdır.

şimdi gelelim soruna. ösym en son mezun olduğun okulu baz alır, o sebeple 23 eylüldeki sınava girsen ve atansan bile atama onayın yapılmaz. sınav ayrı günler, lisans 7 temmuz, önlisans 23 eylül
  • hosein  (21.06.12 13:49:16)
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ,A grubu için başvuru yapmıştım harcımı ödedim sınav tarihini bekliyorum.

  • patates baskı  (21.06.12 13:49:45)