Bir oyunu akıcı oynamak için en kaç fps gerekir?

Donmadan falan oynamak için alt limit nedir?

60 fps'den aşağısında sıkıntı var.

  • deckard  (14.06.12 14:15:02)
Oeerhhhhh. 25 fpsdir alt limit

  • coca--cola  (14.06.12 14:16:49)
www.youtube.com (gerçi youtube 30 fps'den yukarısını desteklemiyor, fakat videoyu indirip izlerseniz anlarsınız).

60 fps'den aşağısı kademeli olarak düşüklüğünü hissettirir. 60 fps candır.

yılların tartışılan konusu bu. fakat bir oyunu akıcı oynamak için donanımcılar tarafından en kabul edilebilir değer 60 fps'dir.

www.physicsforums.com
  • deckard  (14.06.12 14:22:07)
Şimdi ben şu kartla battlefield 3 oynayabilir miyim donmadan.

www.notebookcheck-tr.com
Zaten linkte belirtmiş ortalam 40 fps tahmin ediyorum en fazla. Örneğin Cod için orta detayda 60 fps civarı diyor. 60 iyi midir. Ben en son urban terror için 70 altına falan düşünce donduğunu hatırlıyordum da emin değilim.
  • foma  (14.06.12 14:22:28)
Hocam gözün kaldırabilecek maksimum fps 25. Ha 60 olmuş ha 26 farketmezki.

  • coca--cola  (14.06.12 14:25:43)
fps ile hertz karışmış olmasın?

  • himmet dayi  (14.06.12 14:35:24)
Buyrun okuyun. en.wikipedia.org

  • coca--cola  (14.06.12 14:39:07)
Genelde oynanabilirlik kabulu 30 fps dir. Donanim incelemesi yapan sitelerde de sinir olarak bunu gorursun genelde. Stabil olarak 40-50 arasi alabiliyorsan iyidir, zaten 3d monitor degilse, monitorler de en fazla 60 fps gosterir. Sordugun kart laptop modeli oldugundan nasildir bilemiyorum fakat, 2000 lkusur liralik bir kart degilse bf3 en son ayarlarda 60 fps beklemiceksin zaten. AA lar kapaliyken 40-50 arasi verebiliyosa candir.

  • sAINT  (14.06.12 14:40:59)
gözün algılama kapasitesiyle ilgisi yok ki?

sistem 60 ve üstü fps gösteriyorsa, yüksek işlem gücü gerektiren sahnelerde fps düştüğü zaman en azından yine makul bir seviyeye düşüp, akıcı oyun bozulmayacaktır.

farz-ı misal, 100 fps ile bir oyun oynuyorsun. bir anda devasa patlama oldu, fizik motoru kaynakları göçertecek kadar işlem yapmaya başladı. senin fps değerin 50'ye düştü. akıcı oynamaya devam edersin. öte yandan 30 fps ile oynuyorsun diyelim. aynı sahnede senin fps 10'a düştü diyelim. akıcılık denilen şeyden eser kalmadı.

umarım daha net anlaşılmıştır.
  • deckard  (14.06.12 14:43:06)
deckard net olarak aciklamis durumu.

  • madman  (14.06.12 15:29:48)
30 fps'den aşağısı kurtarmaz.
dediğin kartta(laptop için sanırım) unigine'(hız ölçüm programı)den orta ayarlarda 30'un altında almış.
dolayısıyla medium ayarlarda takılmadan oynaabilirsin.
  • pangea  (14.06.12 16:49:24)