Amerika'dan, Avrupa'dan, Uzakdoğu'dan Neden Peygamber Çıkmamış?

Bütün peygamberler ortadağu'dan; kudüs, arap ve mısır bölgelerinden çıkmış...

neden uzakdoğudan, avrupadan, slav ülkelerinden veya amerikadan hiçbir peygamber çıkmamıştır?

Ben Allah olsam islam peygamberini ingilizlerden çıkarırdım, şimdi amerika, avusturalya ve avrupa islam ülkesi olurdu...

sadece bilinen peygamberlerin çoğu ortadoğudan çıkmıştır. Ehl-i sünnet kaynaklarında 124 bin peygamber geldiği yazar. Bunlar dediğin yerlerdende çıkmış olabilir.

  • avrigus  (10.06.12 16:03:05)
evet, 120bin küsür "tanrı elçisinden" bahsedilir. zaten dört büyük peygamber deriz. oysaki sayıları çok daha fazladır. hint felsefesinde brahman ya da avatar olarak geçenler de tanım olarak bizim bildiğimiz "peygamber" kelimesine denk düşer. bu durumda aydınlanmış anlamına gelen buda (yani siddharta gautama) da bir peygamberdir. (aydınlanmak, ermek, insiye olmak vs )

yine bu bağlamda, yunan, iskandinav, mısır ve daha bir sürü mitolojiye baktığımızda peygamber vasfı taşıyan karakterle karşılaşıyoruz. öyleyse onları da peygamber olarak kabul edebiliriz. yunanda hermes, mısırda toth, sümerde enki, islamda idris hepsinin aynı karakterler olması da din ve mitoloji ilişikisini açıklar.

birileri aptalca düşündüğümü söyleyebilir, onları biraz daha geniş açıdan bakmaya davet ediyorum.
  • dahinnotha  (10.06.12 16:17:26)
kitabı mukaddes'te peygamlerlerin büyük karışıklık içinde, günahkar, insanların düzene ihtiyacı olan bölgelere gönderildiği söylenir, sodom ve gomora ile ilgili bir bölümdeydi sanıyorum.
müslümanlığa baktığımızda en basitinden 5 vakit namaz gelmiş, öncesinde abdest alınması şartı var, araplar o kadar pis bir millet ki yıkanmak, temizlenmek şart olmuş. ben böyle değerlendiriyorum.

  • mocha  (10.06.12 17:12:20)
çıkmıştır. fakat hakkında bilginiz olamayacak konularda atıp tutarak allah ile mücadele etmeye çalışıyorsunuz; devam edin, allah yaptıklarınızı görüyor. peygamberler kurtarıcı olarak değil uyarıcı ve davetçi olarak gönderilirler; ve hiç biri allahın oğlu olduğunu iddia da etmemiştir. allah mesajını insanlığa iletti, fakat duyunca alay ediyorsunuz. madem allah'ın varlığını onaylıyorsun, o halde allah'a boyun eğip secde etsene, ona kulluk etsene. madem öyle sadece allah'a davet eden peygamberleri neden yalanlıyorsun? neden allah'ın insanlığa bir mesaj indirmesine şaşıyorsun? allah elçi olarak bazı insanlara vahyetmek istediyse, siz tutup da allah'ı mı engelleyeceksiniz? peygamber olduğunu söyleyenleri yalanlamadan önce bi dinleyin, öyle "dağda bi ses duymuş ohohoho" demeyin, evet dağ vahiy için uygun bir yerdir.

rahman ve rahim olan allah'ın adıyla

güneş dürüldüğünde ve yıldızlar karardığında
ve dağlar yürütüldüğünde ve arkadaşlık bırakıldığında
ve hayvanlar toplandığında ve denizler kaynatıldığında
kişiler eşleştirildiğinde ve gömülen kız çocuğuna sorulduğunda,
hangi günahtan dolayı öldürüldü?
ve sayfalar açıldığında ve gök sıyrılıp soyulduğunda
ve ateş harlandığında ve cennet yaklaştırıldığında
her kişi ne getirdiğini bilecek.
ve hayır, yemin ederim o gizlenenlere, yörüngelerinde akıp gidenlere
ve çöktüğü zaman geceye ve nefes aldığı zaman sabaha
evet bu gerçekten üstün bir elçinin sözüdür
kuvvetli, ve arşın sahibi katında değerli
kendisine uyulur ve güvenilirdir.
ve dostunuz bir mecnun değildir
ve o onu apaçık bir ufukta gördü
ve o gayb hakkında birşey gizlemiyor
ve o kovulmuş şeytanın sözüyle birlikte de değildir
o halde nereye gidiyorsunuz?
o, insanlar için bir hatırlatmadan başka birşey değil,
sizden dosdoğru gitmek isteyenler için.
ve alemlerin rabbi olan allah istemezse, siz isteyemezsiniz.
  • ahlaksızlığın lüzumu yok  (10.06.12 17:26:40 ~ 13.06.12 11:48:11)
@ avrigus; 124 bin peygamber baya sallamış o kitaplar, kaynakları nedir? ayrıca biz eski tarihleri hiç kaynakları bozulmamış ilk matbaayı bulan millet Çin kaynaklarından alıyoruz, sonra avrupa kaynakları falan...oralarda o peygamberlerin izleri yok nedense? ayrıca Allah sonuç alamayacağı peygamberleri neden göndermiş? geleceği görememiş mi?

  • denizaya  (11.06.12 16:43:16)
@ mocha, senin mantığına göre yani peygamberler; büyük karışıklık içinde, günahkar, insanların düzene ihtiyacı olan bölgelere gönderilmişse o zaman o dinde onlara özel olması lazım, bizi ne ilgilendiriyor...Ayrıca bu saçma bir düşünce çünkü o zamana baktığımızda vahşi moğalistan, ortaçağın gerisinde avrupa halkı, cinsellikte uçmuş roma halkı, insanların kafa derisinden koleksiyon yapan eski Meksika mediniyetleri falan var ve bunlar sadece birisi, şimdi bunlara peygamber gitmemiş çünkü bunlar günahkar falan değil mi demeliyiz? bunlar çok mu iyimiş yani :D

  • denizaya  (11.06.12 16:47:03)
@ ahlaksızlığın lüzumu yok; denen yorumcuya!! çıkmıştır demişsin de hani nerede? kaynak nerede? sallamışsın, coşmuşsun bide şiirle yazını bitirmişsin, adam gibi anlatta bizde öğrenelim, sizin yüzünüzden şu dinlerden nefret ettikçe ediyorum. Allahla mücadeleye etmeye çalışmıyorum çünkü inanmadığım şeyler savaşacak kadar geri zekalı değilim! ben yel değirmeni ile savaşan don kişota mı benziyorum sence?

kanıtla bakalım nolmuş diğer peygamberlere, nerelerdeymiş? adamlar semavi dinlerden eski şintoizim, budizmle falan ilgileniyolar, heykellere tapıyorlar sen gelmiş alllah onlarada peygamber gönderdi diye sallamışsın, kanıtlasana? hani allah sonucunu alamayacağı kişilere niye peygamber göndermiş? neden islamdaki gibi cihad yapın falan dememiş, neden neden...sallamadan, şiir okumadan biliyorsanız cevap verin...ve karşısınzıdaki kişiye cevap vermedne önce karşıdaki kişinin sizin kutsal saydığınız şeylere inanıp inanmadığına göre mesjaınızı yazın çünkü secde ettiğin şeyler bana saçma geliyor, muhammed ve allaha secde benim için ineğe tapan hindistanlıdan hiçbir farkı yok bunların....
  • denizaya  (11.06.12 16:52:36)
@denizaya arkadaş; hakikaten hiç akletmiyor musun anlamadım ben seni. binlerce yıl önce yaşamış bazı insanlar için 'bilimsel' kanıt aramak da nedir?! sana kafa kemiği bulup 'işte bu olsa olsa ibrahim peygamberin kafatasıdır" mı demeliyiz? sen sokrates'in ya da şekspir'in gerçekten yaşadığını isbat edebiliyor musun da bu türden bir kanıt istiyorsun. işte bu yaklaşımından ötürü, hiçbirzaman aslını bilemeyeceğiniz hususlarda Allah'a karşı bir kanıtınız olduğunu zannediyorsunuz, diyorum. kimse eski peygamberlere birtakım bilimsel kanıtlar sebebiyle iman etmez, biraz aklını kullan, doğru yerden eleştir

bak güzel kardeşim, insanların yanlış yollarından Allah ve elçileri sorumlu değildir. Allah sonucunu alamayacağı bir işi neden yapmış, diye cahilce soruyorsun. Allah insanları uyarmak için elçiler gönderdiğinde zaten sonucunu almış oluyor, uyarısını yapmış oluyor; ve artık o toplum ister inanır ister inanmaz; peygamberler yeryüzünü cennete çevirsinler diye gönderilmez. Allah dileseydi zaten herkes iman ederdi, ama Allah doğru yola yöneleni doğru yola iletir; yalancıları ve körleri ve yoldan çıkmışları ise sapkınlıkları üzere bırakır. her peygamber elbette cihad ile emrolunmuştur, cihad büyük gayret göstermek demektir, ve bu gerektiğinde savaşmak olur gerektiğinde Allah'ın mesajını ulaştırmak olur, gerektiğinde uyarmak olur. fakat hiçbir peygamber, islamı kabul ettirmek için kılıç çekmez, çünkü kılıç kalplere hidayet vermez, her peygamber bunu bilir. haksız yere insanlara ya da inananlara zulmedenlerden başkasıyla savaşılmaz. peygamberler kendilerine emredilen yoldan giderler. o yüzden Allah ve elçileri ve inananlar; sapkınların sapkınlığından sorumlu değildir; bize düşen uyarmaktır. bugün de rabblerini inkar edenlerden, ya da Allah'ın yanında başka ilahlar edinenlerden biz sorumlu değiliz.

şunu iyi bil; Allah niyetlendiği için sonucunu herzaman alır; o engellenemez ve yapacağı işi zorla yapar. ve biz yalnızca Allah'a secde ederiz, onun peygamberlerine asla secde etmeyiz ve onun yarattığı diğer varlıklara asla secde etmeyiz. bir inek ile Allah'ı aynı kefeye koyduğun için mutlaka sorumlu tutulacaksın; aklında bir takım karışıklıklar varsa eleştirini doğru ve temiz bir kalple Allah'a yönelt, belki cevabını bulursun

rahman ve rahim olan allah'ın adıyla

ve biz ona şiir öğretmedik, zaten ona yakışmaz da. bu sadece bir hatırlatma, ve apaçık bir okumadır. dirileri uyarsın ve de inkarcılar için o söz hak olsun diye. görmediler mi ki, onlar için ellerimizle çiftlik hayvanları yarattık da onlar bunlara sahip oluyorlar. onlara kendileri için boyun eğdirdik; bir kısmı binekleridir, bir kısmını da yiyorlar. onlarda kendileri için daha nice yararlar ve içecekler vardır, yine de şükretmeyecekler mi? ve Allah'tan başka ilahlar edindiler, belki kendilerine yardım edilir diye. oysa onlara yardım edemezler; hatta asıl kendileri onları korumak için hazır bulunan ordulardır. o halde onların sözleri seni üzmesin; gizledikleri ve açıkladıkları her şeyi biz çok iyi biliriz. insan kendisini bir damlacıktan yarattığımızı görmedi mi; ki apaçık bir düşman kesiliyor. ve yaradılışını unutarak bize bir misal veriyor: 'çürüdükten sonra kemikleri kim diriltecek?' de ki onları ilk defa inşa eden diriltir ve o her yaratımı bilir. o ki size yeşil ağaçtan bir ateş çıkarıyor, ve onu yakıyorsunuz. gökleri ve yeri yaratan onların bir benzerini yaratmaya da kadirdir değil mi? elbette; ve odur herşeyi yaratan ve en iyi bilen. bir şeyi dilediği zaman, ona sadece 'ol' der ve olur. ve çok yücedir o bütün herşeyin hükümranlığı elinde olan ve O'na döndürülüyorsunuz.
  • ahlaksızlığın lüzumu yok  (13.06.12 14:08:03)