A*e^j(wt-k)'nin yorumlanmasi

titresim hareketini A*e^j(wt-k) ile gosterebiliyoruz da bunla ilgili bir takim seyleri anlayamadim:

1. bu gosterim ile A*sin(wt-k) tamamen ayni sey degil mi? ikisi de harmonik hareket sonucta.

2. eger ikisi de ayni ise A*e^j(wt-k)'nin imajiner kisminin yorumu nedir? yani o kisim ne ise yariyor?

3. neden boyle soyut bisi kullaniyorlar da direk A*sin(wt-k) gibi anlasilabilir bisi kullanmiyorlar?

Notasyon:
A: amplitude
e: e sayisi (2.71...)
j: imajiner sayi
w: frekans
t: zaman
k: faz farki

kardeş bana 4 senenin sonunda geçtiğim mukavemet dersini hatırlattın. allah kolaylık versin.

  • bazardaki artis  (09.06.12 11:17:10)
a*e^jw=a*(cosw+jsinw)

biri üstel gösterim diğeri sinüsoidal, paşa gönlün hangisini isterse ordan git.

imajiner kısım yukarda gösterdiğim kısımda işe yarar.

üniversiteler bilim adamı yetiştirme mantığıyla gider. temel gösterim e^jw'dır. burdan her tür elektriksel mekanik hidrolik problemi yorumlayabilirsin.

edit: ayrıca e^j(wt-k)= 1/(s+k) deyip laplace dönüşümünden de gidebilirsin. fourier analizi içinse sinüsoidal dönüşüm idealdir.
  • hosein  (09.06.12 11:45:09 ~ 11:48:38)
hmm bana a*e^jw=a*sin(wt) gibi gelmisti. ama dediginiz daha mantikli. ama hala o iki farkli sinyali (real & imajiner) nasil yorumlamam gerekiyor anlayamadim. tek bir hareketi anlatiyorsa neden 2 tane grafik var.

  • gerard  (09.06.12 11:49:41)
bu faz işini forced vibrationda görürsün, free vibrationda böyle şey karşına pek çıkmaz. sistemde bir şekilde enerji kaybı yaratacak bir eleman varsa, senin uyguladığın kuvvet ve sistemin hareketi aynı fazda olmaz.

A*e^j(wt)=A_sin*sin(wt)+A_cos*cos(wt) olarak ayırıp A'nın sinüs ve cosinüse ait olan iki farklı reel parçaya ayırabilirsin. bu da tek bir kompleks denklem çözmek yerine iki ayrı reel denklem çözmeye yarayarak işi kolaylaştırır.
  • ron dennis  (09.06.12 12:04:39 ~ 12:05:08)
bir de A*e^j(wt-k)'dan gelen cos ve sin'li fonksiyonlar arasindaki faz farki her zaman pi/2 olmali degil mi?

cos(x) = sin(pi/2 - x) oldugu icin.

bunun boyle olmadigi durumlar da var mi?
  • gerard  (09.06.12 12:29:17)