c hakkinda iki soru

ben bu merede dun basladim internetim yok henuz sadece visual studio ve bi arkadasimdan aldigim duzensiz oldugu icin pek faydasini goremedigim ders notlari var. simdiye kadar iste klasik yok efendim hesap makinesiydi birden ona kadar saydirmasiydi dizdirmesiydi onlarla ugrastim fakat yapacak baska bisi bulamadim su an c diline pek hakim olmadigimdan aklima pek bisi gelmiyor.

ilk sorum is verin bana arkadas. ne yapabilirim c kullanarak?

ikincisi de alttaki hatayi bulun;

#include <stdio.h>
int main(void) {
char x;
scanf("%c",x);
printf("%c",x);
return 0;
}

su an tereddite dustum ama %c yerine %s kullaninca da calismiyordu sanirim.

bonus soru; float bir degiskenim var diyelim bunu 4 olarak belirledim ama bunun ciktisini aldigim zaman kusurat yoksa sadece "4" seklinde almamin imkani var mi? "4.0000" gibi olmasin yani.

bide tesekkurler.

2-scanf'in ikinci parametresi, değişkenin adresi olmalı.

scanf("%c",&x);

bonus-
float hede=5.0;
printf("val: %.f",hede);

ya da

float hede=5.0;
int hede2=hede;
printf("val: %d",hede2);

olmadı

float hede=5.0;
printf("val: %d",(int)hede);
  • milistroke  (06.06.12 05:58:46 ~ 06:06:09)
bir tane scheme interpreter'i yaz. s-expression'lari parse etmek kolay, geri kalani da C'yi kurcalamak icin iyi antrenman olur.

  • simendiferlerin efendisi  (06.06.12 06:12:51)
www.cagataycebi.com

burdan devam et örnekler mevcuttur.
  • amaltheia  (06.06.12 08:12:51)
"sadece "4" seklinde almamin imkani var mi? "4.0000" gibi olmasin yani"
%g

  • exxxessive  (06.06.12 08:28:19)