Tek Yasamak ve Ev Temizligi

selamlar,
tek yasayan ogrenci ve temizlik yapmaktan nefret eden zaten pek de vakti olmayan erkek kisisinin evini bi nebze temiz (eve misafir cagarabilecek kadar) tutabilmesi icin tavsiyeler var mi? kac gunde bir temizlemeli? nereleri temizlemeli? nasil temizlemeli? nasil bi rutininiz vardir? vs.vs.vs.

aslında en az 2 haftada bir temizlemek gerekir.

-yemek yapılacaksa başta yapıyorum
-yemek pişerken lavaboları ve muslukları fırça ile temizliyorum (çamaşır suyu veya cif ile)
-yemek piştikten sonra ocağı ve mutfak tezgahı+lavabosunu gene cif ya da çamaşır suyu ile temizliyorum
-heryeri elektrikli süpürge ile süpürüyorum.
-üstün körü açıktaki yerlerin tozunu alıyorum.
-sıcak su ile yüzey temizleyicisi+çamaşır suyu ile açıktaki lamine, parke ve yer seramiklerini vileda ile siliyorum. (bütün odalar ve banyo)
-en son tuvaleti önce çamaşır suyu sonra yüzey temizleyicisiyle köpürterek temizledikten sonra işlem tamamdır.

ekstradan camları ufak çekpasla temizleyip, 1.5 ayda bir de halı yıkama makinesiyle halıları yıkarım.
  • neysene  (06.05.12 16:04:10)
@neysene sen ne yaptın ya :)

  • disfircasiyimben  (06.05.12 16:06:25)
neysene evlenilecek adamsın vesselam.

  • fosforlu cevriye  (06.05.12 16:21:49)
daha vardı söylemedim bile :)
yapacağı var ise bunlardan birini ya da birkaçını yapar en azından

  • neysene  (06.05.12 16:23:21)
haftada 1 mutlaka elektrik süpürgesi. (elektrik süpürgesinin uzun kolunu çıkarıp toz alabilirsin.)
haftada 1 tuvalet ve lavabolar temizlenecek. (tuvalete klorak/domestos vb döküp duş başlığıyla tazyikli suyla yıka, en basit ve kısa yolu bu.) (lavaboları da ciflersin süngerle ovarak. iki haftada bir de küvete/duşa aynı şeyi yap.)
bir da haftada 1 gün evi toplarsın.)

bunları aynı güne getirirsen toplama hariç max. 2 saat sürer.

ek olarak: viledayı bir kaç haftada bir yapsan yeter.
eve kız gelecekse mutlaka tuvaleti, lavaboyu ve tuvalette varsa çöpü kontrol et. evi havalandır. ve üstünkörü de olsa elektrik süpürgesi yap.

mutfağı derli toplu tutmanın tek yolu her tabağı çanağı kullandıktan sonra sudan geçirip makineye yerleştirmek. ama bunu hayatta yapmazsın, biz 2 dişi kişi olmamıza rağmen mutfakla başedemiyoruz.
Onun için biriktireceğin tabak çanağı mutlaka sudan geçirip biriktir. O zaman şöyle bir çalkalamak yetiyor makineye koymak için.

Lavabonda da küçük plastik süzgeçler oluyor ya, boru tıkanmasın diye, onlardan olsun.
  • goldentitan  (06.05.12 16:43:31 ~ 16:48:56)
@adramelekh şu zamana kadar 20 çeşit başarılı yemekte yaptım, yaparım.

örneğin, mantarlı tavuk sote, yeşil fasülye, mercimek çorb. köfteli patates yemeği, kızartma, karnıbahar vs vs. :))
  • neysene  (06.05.12 16:48:47 ~ 16:49:19)
neysene 80 lira versem 15 günde bir gelirmisin temizliğe
not: ciddiyim

  • mortac  (06.05.12 17:02:28)
dünyanın en tembel kızlarından biriyimdir heralde ben de seninle aynı zorluklar içerisindeyim çözümüm şu şekilde salı-cuma-pazar(buna da üşenirsen çarş-pazar yap) her yeri süpür, pazar günü viledayla sil yerleri, işte pazar günü bi de toz al falan televizyondur kitaplıktır bi de o klozetle, lavaboya bi domestos falan dök fırçala yeter yea işte, cam için 2 ayda bir temizlikçi geliyor valla o kadar becerikli olamadım, @neysene senin gibi olsam annem alnımdan öperdi =(

  • ekaterina  (06.05.12 17:05:02)
iş teklif edenlere teşekkürler fakat kendimden başkasına bu hizmeti vermiyorum :D
olurda birgün parasızlıktan aç kalırsam düşünebilirim.

  • neysene  (06.05.12 18:17:16)
@neysene,

(yazdıklarında samimi olduğunu kabul ederek yazıyorum)
böyle erkeklerin olduğuna inanmazdım. gerçekten tebrik ediyorum. maslak'a yakın bir yerlerde oturuyorsan; evde sigara içmiyorsan, gürültü konusunda çevrene saygılı isen ve ev arkadaşı arıyorsan ben talibim. (3-4 ay sonra eve çıkmam gerekecek.) (ilgilenirsen mesajla detayları konuşabiliriz.)
  • holy diver  (06.05.12 19:43:59)
@neysene görücüye çıkmış :)

  • mea maxima culpa  (06.05.12 20:16:33)
bir hafta sonu erken kalk,elektrik süpürgesi ile bütün evi süpür.
nemli bir bezle mobilyalarının,tv,süs eşyası ve camlarının önünün tozunu al.
ocağı ve çevresini cif'li bezle sil.
her hafta olmasa da mutlaka küvet,klozet ve lavaoları cif'le ve domestos ile temizle.
giysilerini direkt çıkarıp sala sola atma,gömlekleri adam gibi dolaba as,tişört,pantalon v.s katlayıp dolaba koy.kirli çorapları da ortalıkta bırakma ev leş gibi kokmasın direk kirli sepetine at mutlaka hafta da bir kere çamaşırları yıka.
bulaşık biriktirme yediğin şeyi direkt yıka ve yemek yediğin yeri hemen temizle en önemlisi bu.
  • sealth  (06.05.12 20:36:41 ~ 20:37:19)
evde ne kadar az eşya, o kadar az iş.
parayı kıy, kapalı dolabın olsun. ıncık cıncık tozu alman gerekmez
3 kitaplık, 1 piyano, 1 tv'nin tozunu alıyorum 5 senedir. e haliyle toplamda 3 dk falan sürüyor.

elektrik süpügenin fişi uzun olsun. en fazla zaman orada kaybediliyor. stratejik bir noktadan priz seçersen tüm evi bile süpürebilirsin (tabi evin m2'sine de bağlı)

yorgunluk kahvemden önce tüm kirli bulaşıkları yıkarım. sonra da ödül olarak kahve içerim. iyi geliyo.

tuvaletin sifonunu çekmeyi unutma. orda da kapalı dolap olsun. duş başlığıyla haftada 1 ya da 2 haftada bir, banyoyu tümden baştan aşağı yıka. haftada 1 de klozetlere çamaşır suyu dök, yat, sabah çek sifonu

not: yerler parkeyse vileda 10 numara
  • la noix  (08.05.12 00:35:44)
@darkrocq,

('driver' değil 'diver')

bazı şeylerde önemli olan isteyenlerin sırası ya da sayısı değil, istenenin kimi/neyi seçtiğidir hocam;)
  • holy diver  (08.05.12 11:33:55 ~ 11:34:08)