marksizm - rusya - sosyalizm ile ilgili sorularım var (sınav için)

merhaba. yarınki batı kültürü sınavıma çalışıyordum. kullandığımız kitap server tanilli - uygarlık tarihi. konular ise sosyalizm, marksizm falan.

hoca, referans olarak konunun bitimindeki soruları çözebileceğimizi, onlara çalışabileceğimizi söyledi. bu soruları ben de biraz yanıtladım ama biraz fikir alışverişi olması sebebiyle sizlerin de 3 4 cümlelik yanıtlarına talibim. çünkü kitaptan ve elimdeki notlardan okuyup çalışmak sıkıyor, alternatif çalışma yöntemleri arayışındayım.

-------
1 - ilk rus devleti nsaıl kuruldu?
2 - rusya, tarihsel gelişimnde hangi etkilere uğramıştır, bu etkiler içinde özellikle hangisi daha ağır basmıştır?
3 - marksizm, rusyaya ne zaman ve nasıl girer?
4 - lenizm nedir? nasıl doğar ve marksizm e katkısı hangi noktadadır?
5 - rusyada ekim devriminn tarihsel anlamı nedir? sosyalist devrimin ilk kez rusya.da gerçekleşmesi nedendir?

6 - sovyetler birliğinde ailenin, kadının ve çocuğun tı-oplumdaki yeri ne olmuştur?
7 - sovy. birl.nde eğitim ve bilimsel araştırmalar hangi özellikleri taşır, nasıl bir gelişim göstermiştir?
8 - sovyetler birliğinde din sorununun özellikleri nelerdir? nasıl gelişme göstermiştir?
9 - sovy. birl.nde sosyalist kültür nasıl doğmuştur?
10- yazar ve şair olarak tanıdığımız büyük sovyet edebiyatçıları kimlerdir?

----
dediğim gibi, kitapta zaten konunun bitiminde verilmiş bu sorular, kısmen de yanıtladım lakin biraz da fikir alışverişi mantığıyla buraya yazdım. dilediğiniz soruları birkaç cümleyle yanıtlamanız kafi. teşekkürler

eminabdullahturhan.wordpress.com
şöle güzel bi yazı var

  • allstar  (11.04.12 21:41:36)