5000 lira ile yatırım

selamlar
5000 liram var ve öğrenciyim.
1 sene içinde bu miktarı nasıl arttırmamı önerirsiniz?
neye yatırım yapmalıyım.
ekonomi ile ilgilenen yatırımdan anlayanlar... teşekkür ederim

edit: bu borsa harici devlet tahvili vs ile ilgili ne düşünüyorsunuz

dolar euro ve altın en garanti çözümdür. altın şu sırlar düşüyor yaz gelmesiyle düğün zmanı yükselecektir.

  • basond  (06.04.12 12:20:48)
bana ver bi sene sora 6500 olarak al

  • draculea  (06.04.12 12:23:10)
dolar euro veya altın almayın , hepsinde de yatırdıgınız tutarın altına düşecektir.

1 yıldır altın 110 'dan düşüyor hala altın değerlenecek diyen gürüh var. şakamıdır nedir , altın 93 oldu hala yükselecek diyolar. libya savası oncesınde 88'di ilk etapta oraya inecek , daha sonra krizin nüksetmesi ile tekrar düşüş devam edecek. Altın uzun süre bu seviyelere gelmeyecek.
  • kennym  (06.04.12 12:28:11)
5000 lira için şu an altını 94ten alsam 100 olduğunda (ki 6 ay mı 1 sene mi? düşedebilir)kazanç 320 oluyor.
faiz 6 ayda 200 yılda 400 getiriyor. net.

  • vaktiyle iyi biriydi  (06.04.12 12:33:15)
altın yükseleceği kadar yükseldi, salla altını. ona yatırım yapılmaz. risk almak istemiyorsan tl olarak tut. az biraz risk alacaksan euro ya da dolar al. onun da çok fazla bir getirisinin olacağını sanmıyorum. sonuçta türkiye dış açıkla uğratığı için kurların düşmesine izin vermeyecektir. yükselince de mb müdahale ediyor zaten. az biraz kar edersin gibi. bankalara yatırırsan da 1 yıl vadeli şeylerde 400 lira civarinda kazancin olur. katılim bankalari o civarda veriyor yani.

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (06.04.12 12:36:32)
dolar euro değil. bilmiyorsan girişme bence.. altın olabilir ..

  • even i say faith no more  (06.04.12 12:37:20)
  • halitkin  (06.04.12 12:41:00)
yaptığın edit üzerine: sen paranı katlamak istiyorsan risk alman lazım. faize ya da tahvile yatırdığın zaman bunların getirisi sabittir. getirisi belli olan bir şeyin karı fazla olmaz. devlet senden 10 lira borç alıyor bunu 1 yıl sonra 12 lira olarak öderim diyor. ha devlete borç vermişsin ha bankada kar payina, faize yatırmışsın. parayi katlamak için risk almalisin orada da kaybetme riskin var. forex piyasalarinda getiri iyi ama orada da piyasayi çok iyi bilmediğin zaman elde avuçta ne var kaybedersin. bence öncelikle kazanmak stediğin miktarı kafanda belirle sonra alman gereken riskle karşılaştır. 400 lira garanti paradan fazlasini istiyorsan, elde ki 5000 liranin azalmasi ihtimalini de göz önüne al derim.

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (06.04.12 12:55:48)
10'ar lira basarak, 2500 liralık iddia oyna. ama 1 haftanı sırf buna ayır. harıl harıl çalış. eğer 2500 liradan fazla kazanırsan, ana parayı ayır. kazandığınla oyna. yok bi miktar veya hepsini kaybedersen, kalan paradan devam et. sıfıra düşersen iyi bir yatırım değilmiş dersin. bir daha yapmazsın.

  • ykyt  (06.04.12 13:05:44)
tek bir maç bul. banko olsun. oranı da 1.25 1.30 olsun. tüm parayı o tek maça bas
oran 1.25 olsa paran 1 gece 6250 TL olur... NBA ya da TR dışı futbol olabilir.
ara sıra yaptığım bir şey bu. hiç 5000 basmadım da 1500 TL basmışlığım vardır tek maça.

not: hiç kaybetmedim.
  • crystalsoul  (06.04.12 13:50:19)
sakın iddia oynama güzel kardeşim.

  • even i say faith no more  (06.04.12 15:52:18)
kazi kazan,her ay kazi kazana yapacagin 100 liralik yatirim kaybettirmez.manipülasyonlardan etkilenmez,sansli isen %19 a kadar gelir de getirir.

kisaca kazi kazan diyorum.
  • serabetan  (06.04.12 18:52:53)