Fotoğraf makinesi lens temizliği ve Uv Filtre

Merhaba duyuru insanları. Yeni öğrendiğim üzere fotoğraf makinalarının lenslerini korumak için UV filtreler kullanılıyormuş. Çizilme, kirlenme vs karşı. Biraz araştırdım fiyatlar 15 lira ile 200 lira arasında değişiyor. 67mm için tavsiye edebileceğiniz marka var mıdır? Bugüne kadar filtre olmadan kullandım ama çok dikkat ettim. Baktığım zaman leke vs bişey göremiyorum çıplak gözle. Acaba lens temizliği neye göre ve neyle yapılır. Filtreyi takmadan bunu yapmam gerekir mi? Tenk yu.

Selam,

Orta fiyatlı iyi birşey arıyorsan Tiffen var UV filtre olarak. İnce camlı kalitelidir. Ama yinede koruma için kullan, ben çok özel çekimlerimde onu da çıkartıyorum. Temizlik için sirkeci Zoom ithalat'da B&W nin lens temizlik bezi var 15 lira gibi birşey onu alabilirsin, çok kaliteli. Zoom'a gidince Tiffen'de bulursun orda
  • korg  (27.03.12 11:27:57)
Maddi durumunuz uygunsa Canon'sa Canon, Nikon'sa Nikon marka alın. Ki zaten bunları siz de biliyorsunuzdur. Benim diyeceğim bulabilirseniz Hama alın, bulamazsanız Kenko alın. Kesinlikle. Filtreyi takmadan bir şey yapmanıza gerek yok, ama gerçekten geç kalmayın, alın. :)

  • surlefil  (27.03.12 11:38:35)
ben nikon marka olan uv filtre kullanıyorum, yansıma falan yaşamadım hiç şimdiye kadar, iki filtreyi üstüste takmadığınız sürece veyahut doğrudan karşıdan gelen ışık olmadığı sürece bu tarz kaliteli filtreler sorun çıkarmıyor. tiffen hakiki cam kullanır ve çerçevesi ince olduğu olduğu için vignetting az olur. kenko, cokin gibi plastik ve görece kalın çerçeveli olanlardan alırsanız korur, amma sorun yaşamanız muhtemeldir. maddi durum el veriyorsa b&w veyahut hoya almakta fayda var.
selamlar.

  • ohtararan  (27.03.12 12:08:18)