Topluluk karşısında iyi bir konuşmacı olmak için?

Merhaba millet.

Başlıkta da gördüğünüz gibi bu konuyu merak ediyorum. Demek istediğim hatip olacak tarzda değil. Eğer işinde iyiysen anlatacaklarına mutlaka hakim olacaksındır. Orası bir gerçek. Ancak dinleyicileri sıkmamak, araya güzel naif notlar sokmak, heyecanı minimuma indirmek vs.. Bunun yetenek dışında kalan tarafını nasıl geliştirebiliriz.

Not : Üniversitemin ilk yıllarında benden bir dönem sonraki öğrencilere 1 sene düzenli olarak ders anlatmış biri olarak soruyorum.

- Size göre bu tarz sunumlarda başarılı olan kişiler kimler? (Lütfen Serdar Kuzuloğlu demeyin)
- Aklınızdan hiç çıkmayan etkileyici konuşmalar? (Steve Jobs - Aç Kal Budala Kal dışında)

Hadi arkadaşlar zihin açıcı mesajlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

benim için dünya üzerinde en başarılı insan asla ve asla ve asla ve asla ııı eee ooo uuuu eaaaa demeyen insandır.

türkiye televizyonlarına çıkan her ama her ama her ama her ama herkes her salisede 3 kez eeee aaaa oooo diyor.

mesela banu güven falan, aklım almıyor nasıl çıkıp konuşuyor, insanlar dinliyor.

ht sağlık'ı sunan bir deli kadın var, aaa ooo eee canavarı.

bazen bunlara mail atıyorum yanıt geliyor...

tv izlemememin kanal değiştirmemin bir nolu nedeni: eee eee ooo uu diyenler.

demeyen sadece bülent arınç var sanırım. bir de başbakan. fethullah gülen de asla demiyor.

bir de sivas olayları için konuşan bir avukat hanım da iyi konuştu. fatih altaylı'nın programında.

---

çok etkilenmem öyle kimsenin konuşmasından.
  • truvaiti  (20.03.12 11:11:38 ~ 11:13:06)
Martin Luther King, I Have a Dream.

  • duseyazar  (20.03.12 11:17:33)
olay yetenek degil zaten.kendini gelistirme.yaptikca acilir,tecrübe ettikce basarili olursun bu kadar basit.diger kisimlarini biliyosun zaten.

  • serabetan  (20.03.12 11:20:04)
yetenek de mutlaka var canım olmaz olur mu.

veya eksi yetenek var.

adam kekeme, ses tonu kötü, ağız yapısı bozuk.

veya harika bir ses, kusursuz bir aksan...

----

ben kendımde şunu gordum, sosyal kulturel yaş egıtım vs vs ne kadar farklı kesımden ınsanla konusursam o kadar gelısıyordu hitabetim - konuşmam.

-----

ses geliştirme egzersizleri var. içiyorsanız asla sigara içmeyin.

-----

bir de, en azından ben, ellerini kafasını bedenini çok sallayan tipleri sevmem. parazit oluyor, güven yitiriyorsun.
  • truvaiti  (20.03.12 11:32:50)
mesela ben de şöyle bir şey duymuştum. anlatıcı kişi bir sahnedeyse, konuşma metninin can alıcı yerlerinde sahnede belirlediği alana doğru yöneliyor. o bölümü geçtikten sonra da tekrar kürsüye doğru çekiliyor.

  • arafa  (20.03.12 11:34:21)
serdar kuzuloglu kotu konusmuyor. kendısıne maıl atmıstım bu konuda.

kaan kural ve beraber mac sundukları ntvdekı adam da ıyı konusuyor.

bunlar amerikanvari konuşanlar.

hızlı seri aynı ses tonu...
  • truvaiti  (20.03.12 11:35:34)
ve mutlaka çok şık giyinin, erkekseniz sakal tıraşı, düzgün saç, kadınsanız da takılın işte.

mümessiller mesela ne kadar şıklar.
  • truvaiti  (20.03.12 11:45:00)
hatta yetenekle ilgili - veya allah vergisi ile ilgili:

daha gecen gun okudum, kalın sesli politikacıların daha çok oy aldıgı veya amerıkan secımlerınde uzun boyluların genelde rakıplerını geçtiğini..

193 boyunda super seslı yakısıklı bır adamla 166 obez kel daracık seslı kekeme bır adam... gel de yarıştır bunları. kısa uzunu asla geçemez demiyorum ama geçene kadar da canı çıkar. çoook geriden geliyor çünkü.

tecrübe konusunda serebatan'a katılıyorum.

adam dövmek gibi mesela. veya ticaret hayatına girmek gibi.

ilk başlarda insan tutuk oluyor ama yaptıkça açılıyor. ben olsam sizin yerinizde parkta orda burda minibüste laf açın insanlara. tabi sınırları zorlamadan.

bakalım sizi dinliyorlar mı?

adres sormak bile olur.

ve mutlaka da sesinizi kaydedin.
  • truvaiti  (20.03.12 12:05:22)