Videodaki Motor Kaç Kutuplu Oluyor?

youtu.be

en önce 2p=6 kutuplu olduğunu düşündüğüm bu düzenek, videoyu açtığınız andaki haline dönüştürülünce kaç kutuplu oluyor?

ve bu kutup sayısının amacı nedir?

mesela n= 60*f/p formülünden kutup sayısı ne kadar düşükse, devir sayımızın o kadar büyük olacağı aşikar. Ama bu videoda eğer (başladığı andaki gibi yapılırsa) kutup sayısı düştüğüne göre, hızının artması gerekmez mi?

eleman bobinleri birbirine bağladığını gösteriyor gerilim vermeden önce, bu durumda tek bobin haline geliyor. Aslında kutup sayısı=bobin sayısı*2 değil midir? yani bobinler normal bir asenkron motorun statoruna düzgün sarıldıktan sonra bu formül geçerli değil mi? eğer öyleyse, videodaki durumdan nasıl bir çıkarım yapabiliriz?

Çok fena kafam karıştı, nolur acil yardıma ihtiyacım var :(

bence normal asenkron motor değil bu...eleman bobinleri bağlamış ama yıldız mı bağlamış belli bile değil.

  • izole  (13.03.12 22:38:20)
peki kutup sayısıyla ilgili, videodan bağımsız olarak, kutup sayısını düşürdükçe devrin artacağından emin misiniz? çünkü videoda tam tersi görünüyor. gerçi dediğim gibi, bobinlerin 2. durumunda hepsi birbirine bağlandığı için tek bir bobin gibi davranmazlar mı?

  • lamneth  (13.03.12 22:44:42)
ingilizcen varsa videoyu yükleyen kişiye sor bi bakalım bağlantıları nasıl yapmış,bobinleri nasıl enerjilemiş.

  • izole  (15.03.12 00:48:41)