İngilizce Gramer Sorusu

arkadaşlar bu soruyu amerikalı bi arkadaşımada sordum(tam farkı izah edemedi) kitaptan flnda baktım tam sonuca varamadım

I have found ile I found arasındaki fark nedir ?

bide özellikle şunu öğrenmek istiyorum

I have seen ile I saw

farkı nedir, nerelerde ne şekilde kullanılır?

birisi perfect present tense birisi simple past tense heheheheheh ne de güzel açıkladım :)

şimdi şöyle ki, olay olmuş bitmiş ise past simple, olayın etkileri hala devam ediyorsa present perfect tense kullanılır deyip gayet sıradan bir açıklama sundum. şimdi tabii buradaki i saw ve i found ile ilgili aklıma hiç örnek falan gelmedi ama şu bakınıza bakmakta fayda görüyorum.

(git: #363015)

edit: lan bi git bakınızı veremedim şuraya lanet olsun. link vereyim bari: www.eksiduyuru.com
  • leni 09  (22.02.12 21:06:58 ~ 21:15:11)
  • demcan  (22.02.12 21:07:53)
amerikalilar present perfect yerine simple past i da kullanirlar sıkca o yüzden ifade edememistir.

cok basit olarak simple past artik bitmis gecmiste olmus olaylarla ilgili konusurken, ayrinti verirken kullanilir. mesela

what have you done today?
I have written letters.
when did you start writing them?
I started at 11 o'clock.

burada da görüldügü gibi, bugun henuz bitmedigi ve bugun mektup yazma işinin devam etme olasiligi oldugu icin soru ve cevap present perfect te. yani henuz iş bitmemis, gecmiste başlamis ama hala sürüyor. ama mektup yazmaya başlama eylemi, bu iş ile gecmiste olmus ve artik geride kalmis bir ayrinti. burada da simple past kullaniyoruz. zülal balpinar ve timothy leary anadolu üniversitesi stüdyolarindan bildirdi.
  • atmacaged  (22.02.12 21:11:54)
direkt olarak fiilin geçmiş zamanı yani found, saw kullanılan cümlelerde geçmişte olmuş bitmiş olaylara ve before, last, yesterday gibi zaman belirteçlerine bakılıyor.have'li has'li olanlarda sıra sayılarına (first,second,third), kerrat sayıların kullanımına, etkisinin devam edip etmediğine bakılıyor.

özet:işin ne zaman yapıldığı ve zaman belirteçlerine dikkat.

örneğin i saw him last night.
i have seen him at the office just before ya da it is the first time i have seen a lion.
  • ya ti krovat  (22.02.12 21:12:07 ~ 21:15:52)