wuauclt.exe ve svchost.exe sorunu

windows xp işletim sistemi kullanıyorum. bu sabahtan beri başlıkta belirttiğim zımbırtılar deli gibi bellek kullanmaya başladı. bilgisayarda herhangi birşey yapmak mümkün olmuyor. zamanında başıma gelmişti fakat güncellemeleri falan kapatınca düzelmişti. şimdi güncelleştirmeler kapalı olmasına rağmen ikisi bir başladı mı durduramıyorum. alakası var mıdır bilmiyorum ama dün temizlik operasyonuna giriştim. şöyle ki önce eset smart security ile tam bir tarama yaptırdım. üstüne ccleaner ile kayıt defterlerinde falan bir temizlik yaptım. ardından combofix çalıştırdım ve en son olarak disk birleştirme yaptım. dün bütün gün bilgisayarı açık bıraktım. yani kapatıp açma durumu olmadı. bugün açtığımda başladı bu sorunlar. ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler

amvo.exe virusu varken bunlar cosuyordu bende. combo fix ile tarayinca duzeliyordu.
bir de gorev yoneticisinden sonlandiriyordum cok calisinca. ama svchost u sonlandirinca da bilgisayar kapanmak icin geri sayima gecebiliyordu. bu durumda baslat calistir.a shutdown -a yazarak yeniden baslamasindan kurtuluyordum.

  • dahinnotha  (09.02.12 17:09:46)
baslat calistir > cmd > sc stop wuauserv
deneyin rahatlama varsa guncelleme kasiyor demektir.
olmuyorsa o zaman wuauclt.exe dosyasi sahte yani virus dosyasidir o zaman virus temizleme yollarina gideceksiniz.
  • artisnot  (09.02.12 21:08:25)
dediğim gibi hem eset security smart ile hemde combofix le tarama yaptırdım. zaten onlardan sonra bu sorun başladı. güncelleme olayını kapatmamın üzerinden sene geçti. hatta bugün ne olur ne olmaz diye güncellemeyi açıp tekrar kapadım ama fayda etmedi. bugün farklı bir antispyware programı ile, özellikle svchost ve wuauclt virüslerini temizlediği söylenen program ile tarama yaptırdım gene sonuç çıkmadı

  • reseoz  (10.02.12 13:04:46)