Kultur ve sosyallik

1-Turk insaninin buyuk bir cogunlugu neden tembel?yani demek istedigim cogu kisi isinden memnun degil,surekli hayatindan sikayetci...vs problemler devam edip gidiyor.

2-Bizim kulturumuzde buyuklere saygi,kucuklere sevgi var yada kucukken bu kafayla yetistiriliyoruz.Kendinden buyuk birisiyle konusurken hal ve hareketlerine dikkat et sakin yanlis bir cumle kurma...vs avrupada ve amerikada boyle bir durum yok ve adamlarin gencligi konusurken cok rahat kendilerini ifade edebiliyorlar ama turk insaninin cogunlugunda kendini ifade etme eksikligi var.Bu kultur iyimidir?

3-Turkiyede dusunce ozgurlugu neden kisitli?neden herkes her istedigini rahatlikla soyleyemiyor?mahalle baskisinin nedenleri nelerdir?bu dusunce sistemi bitermi gelecekte?

4-Neden biseyler uretemiyoruz?surekli tuketen toplumuz?

5-Sordugum bu 4 soru hakkindaki dusunceleriniz nelerdir?

5-(diğerlerine simdi gucum yetmeyecek:/) sorudan ziyade gayet yerinde tespitler. daha bugun dedeme dunyanın en haklı fikirlerini söylerken annem terbiyesiz dedi susturdu. kendime ve herseye yabancılastım bi anda.

  • lazuri  (24.01.12 03:19:03)
1-.............kisaca: calisma götü yok ve bazilari sükretmeyi bilmiyorlar bazilarida sömürüldükleri icin
2-Merak etme!
Bati Türkiye en gec 3-4 nesil sonra yani 2100 gibi avrupa ya da amerika gibi olur.Yani mahalle baskisi, aile baskisi, bekaretin önemi vs. gibi seyler kalmaz.Ananla babanla dedenle arkadas gibi olursun.Saygi falan kalmaz

Hatta idda ediyorum Türk porno endüstrisi bile olusur.

3-Düsünce özgürlügü denen sey avrupa ve amerikada da var.
Ama yansitilmiyor.

Avrupa ve amerikada medya hükümet dogrultusunda hareket ediyor.Yani hükümetin onaylamadigi seyler halka gösterilmiyor.Bu olduktan sonra sen istedigini söyle cünkü kimseye ulasamazsin.

Mesela avrupa ve amerikada ermeni soykirimi degil türk soykirimi vardir diyen tarihciler var (Amerikalı ünlü tarihçi Prof.J.Macharty: ''Ermeni katliamı yoktur, Ermeniler Türkleri katletmiştir." dedi) ve bunlarin görüsleri medyaya yansitilmiyor.

Örnek: 11 eylül den sonra Michael Moore fahreneit 911 diye bir belgesel cevirdi.
Bu belgeselde 11 eylülün önceden planlandigini ispatliyordu ve cok önemli bilim adamlari degerlendirmelerde bulundu.Ama bu belgesel sadece internette dolasip durdu.Ve o programda bilimsel aciklamarda bulunan prof. lar ya isten kovuldu ya da aciklamalarini düzeltti.

Yani bu tr ye özel birsey degil.

4=1

5- Saygi konusunda yanlis düsünüyorsun.Ama saygi da insanin dedesiyle anne babasiyla fikirleri paylasamamasi ya da babasinin yaninda sigara icmemesi degildir.Ama bunlari sorgulaman güzel.
  • boops  (24.01.12 04:00:56 ~ 04:19:34)
2- hayır değildir bence.

3- din ve eğitimsizlik

4- bkz: soru 1

5- güzel sormuşsun, tebrikler. sen gibi düşünmüyoruzdur bile belki.
  • karlmarx  (24.01.12 04:08:29)
din ve kültür.

  • wessago  (24.01.12 10:49:38)
1- Türkiye'de yaşayanlar tembel falan değil, aksine insanlar o kadar çok çalışmak zorunda kalıyorlar ki, kendilerini geliştirecek, sosyalleşecek zaman/enerji kalmıyor. Çalışan insanların çoğu 2-3 işi birden idare etme derdinde çünkü insani koşullarda insani paralar kazanmak neredeyse imkansız. Şöyle söyleyeyim Türkiye'de haftanın 6 günü ve hatta evde çalışarak bir yayınevinde editörlük/düzelti vs. yaparak kazandığım paranın fazlasını Fransa'da bir kültür merkezinde haftanın 3 günü "gönüllü" olarak çalıştığım için alıyorum. Geri kalan vaktimde de ne istersem onu yapıyorum...

2- Avrupa ile karşılaştıracaksak eğer meselenin toplumsal refah ile ilgili olduğunu söyleyebilirim. Bir aile ferdi çocuklarına bakamadığını, onlara yetemediğini düşündüğü zaman farklı biçimlerde onlara karşı "üstünlük kurma" çabasına girişiyor. Tabii ki kültürel dinamikler ve Müslümanlığın getirdiği deneyimler de göz ardı edilmemeli.

3- Muktedirlerin siyaseti. Türkiye'de bir şeyler üretmeye, söylemeye çalışan insanlar bir şekilde hep yok edildi, susturuldu. Sokakta polis görünce yolunu değiştiren bir toplumdan bahsediyoruz. Toplumsal bir paranoya halindeyiz.

4- 3. ile bağlantılı aslında. Bir şeyler ürettiğimiz zaman toplumsal dönüşümler oluyor ve bunu istemeyen muktedirlerimiz var. 25 yıldır bilmemne kurumunda genel müdürlük yapan adamı eleştiren köşe yazarı da 25 yıldır orada mesela... gibi gibi.

5- Sosyolojiye ilgin var, bir ucundan bulaşsan, güzel şeyler yazıp çizebilirsin. düşünmeye, sormaya berdevam.
  • gereksiz insan  (24.01.12 16:04:36)