şimdi ne yapacam? (ehliyet,direksiyon vs.)

efendim ehliyet almaya niyet ettim. sanırım milli eğitim de ehil birisi olduğuma kanaat getirmiş olacak ki, yazılı sınavı geçtim, bugün de direksiyon sınavını geçtim. ee şimdi ne yapcam? yani bundan sonraki prosedür nasıl işliycek? ne kadar para daha vercez?

en yakın trafik şube müdürlüğüne gidiceksiniz 200 ila 300 ytl arası bir para ödeyip
alıcaksınız ehliyetinizi 1 gun sonra.

tabi oncesinde kurstan dosyanızı alıcaksınız.
  • rurouni  (02.08.08 20:40:55 ~ 20:41:25)
200-300 ytl mi? yanlisin olmasin rurouni?

25 ytl ödeyecek trafik tescile. o da bagis olarak toplaniyor. onun disinda herhangi bir ödeme söz konusu degil benim bildigim. en azindan ben 2004 de ehliyet aldim. o zaman böyleydi.
  • trimpot  (02.08.08 21:09:24)
220 ytl idi en son...

  • katafalk  (02.08.08 21:13:48)
b tipi ehliyet için 300 civarı para istiyorlar galiba.ayrıca belgenin kendisi de 20-25 ytl civarıbnda olması lazım.

  • alternatif  (02.08.08 21:14:32)
öyle "hemen gel dosyaları ver, yarın gel ehliyeti al" durumu ilçeden ilçeye değişir.

arkadaşın ehliyetini alacağımız zaman 15 gün sonrası için isim yazdırmıştık. "başka ilçeden gidip alsak olmaz mı?" diye sorduk. "olmaz" cevabını aldık.

sonra kapı önünde şoförler federasyonu dosyası satan amcaya 20 lira vermiştik. o da bize sıradan yer ayarlamıştı. böylece ertesi gün dosyaları teslim edebildik. öbür gün de ehliyeti aldık.
  • cruor  (02.08.08 21:15:59)
ücretler de şöyleymiş:

b sınıfı ehliyet harcı: 190,20 ytl
şoförler cemiyeti dosyası: 5,00 ytl
sürücü belgesi ücreti: 35,00 ytl => bu ücret, bundan sonra kartı kaybettiğinde ya da yenilemek istediğinde ödeyeceğin ücret aynı zamanda.

www.konya.pol.tr
  • cruor  (02.08.08 21:21:01 ~ 21:24:00)
tamamdir. pardon rurouni. B için 220 YTL 'imis.

Kursiyer geçti sertifikasını aldı ne yapacak?
Sertifikasını aldığı sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki trafik tescil bürosuna gidecek. Burada bulunan vergi dairesi elemanına A2 ve H için 70 YTL, B için 177 YTL, C, D, E, G için 295 YTL yatıracak, formlarını doldurup evraklarını teslim ederken de yetkili polise 33 YTL kart parası ödeyecektir. Yani A2 ve H için yaklaşık formlarla beraber 100YTL, B için 220 YTL C, D, E, G için de 330 YTL olacaktır. Bu harçlar her sene 1 Ocak’dan itibaren zamlanır.

(kaynak: www.aydinsari.com.tr)
  • trimpot  (02.08.08 21:21:15)