[ sağlık ] Burnum tıkalı %40 az enerjikim

Uzun süredir sallamıyordum nezle vs. bahaneleriyle.. fakat neredeyse hergün burnumun tıkalı olduğunun farkına vardım. Alerjik de olabilir olmayadabilir, doktora gideceğim söz :)

peki geçici olarak çözümü olan var mı? genelde peynir ekmek gibi satılan burun spreyleri var mıdır? varsa adları nedir?

(bkz: iliadin)

  • kimlanbu  (13.07.08 10:13:32)
ya bu iliadin'i kullanmanizi tavsiye etmem. sinuzit oldugum zaman bi doktor bunu vermisti, baska bi doktor da "o adam pek bisey bilmiyomus heralde, doz asiminda hedere hedoro" gibisinden biseyler demisti. yani ben baskasinin yalancisiyim. nasonex diye bi fisfis var. yesil bi kapagi falan var. ikisini bi karsilastirttir istersen doktora.

  • osuruklu  (13.07.08 10:20:05)
seni otrivine e alıştırayım mı?

  • forrestgump  (13.07.08 10:21:29)
küçükken sinüzitten çok çekmiştim, gittiğim doktor bana tuzlu suyu burnuma çekip sümkürmemi önermişti ve işe yaramıştı. tuz oranı 1 litre/10 gram. tabi bunu düzenli olarak yapmak gerekiyor.

  • dinomazu  (13.07.08 12:35:43 ~ 12:39:31)
eczaneden nasonex denen spreyi al. sabah ve akşam birer fıs sık. yine yatmadan önce burnuna tuzlu su çek. bir süre rahat tutar bu.

zaten doktora gittiğinde büyük ihtimal deviasyon falan çıkar. onu da ameliyatla düzeltiyorlardı bildiğim.
  • cisimi yapiyom popom kuru kaliyo  (13.07.08 12:52:16)
bir gün herkes otrivine bağımlısı olacak...

  • forrestgump  (13.07.08 12:57:18)
Aynı durumdan bende muzdaripim. Daha once deviasyon ameliyatı da oldum, ama alerji olduğuından burun etlerim şişiyor ve burnum tıkanıyor. Doktorun verdiği sprey : otrivine + serum fizyolojik 50ml + decort apmul. Sprey kullanmaya hiç başlama tamamen bağımlısı oluyorsun.

  • alembic  (13.07.08 17:37:32 ~ 17:37:54)
otrivine'i kullanmani tavsiye etmem acikcasi. kisa sure kullanacaksan tamam da uzun sureli kullaniminda burun icindeki mukozanin yapisini bozuyor ve bir sure sonra sumuk yerine kan gelmeye basliyor. dikkatli olmani tavsiye ederim zamaninda kullanmis biri olarak.

  • n tee  (13.07.08 17:53:09)
rhinomer, okyanus suyudur, aliskanlik yapmaz, kbb ye gitmen tavsiye edilir.

burun tikanikligi konusunu cok iyi bilen biri olarak leyla gibi dolasman dogaldir diyebilirim. ayrica agizdan nefes alip verirken bogaz enfeksiyonlarina da acik hale geliyorsun.
  • the man who hears deepest inquisitions  (13.07.08 19:43:14)