Bir garip cumle

Donna rosenburg.un dunya mitolojisi kitabinda geciyor. aktariyorum:
"Evreni yoneten ilk tanrilar, kardesleri, cocuklariyla birlikte insanlarin evrenini yoneten Zeus tarafindan tahttan indirilirler."

bu cumleden anladiginiz sey nedir?

a) kardesini ve cocuklarini yanina alan zeus ilk tanrilari tahttan indiriyor.
b)ilk tanrilar kardesleri ve cocuklariyla evreni yonetirken zeus gelip onlari indiyor.
c) zeus insanlarin evrenini kardesleri ve cocuklariyla birlikte yonetirken ilk tanrilari tahttan indiriyor.

bu cumleden sizin anladiginiz nedir?

anlatim bozuklugu falan yok dimi cumlede? sonucta kardes ve cocuk sozcukleri zeus a bagli cunku virgul kullanilmamis. o sebeple bence c sikkindaki anlam var. bunun yaninda "kardesleri, cocuklari" demek yerine kardesleri ve cocuklariyla demek daha iyi olmaz miydi?

c bence de.

  • lemmiwinks  (19.11.11 19:43:12)
c şıkkını anlamamız gerekiyor. mitolojiye göre öyle çünkü. yazının devamından da anlaşılması gerekiyor. ama cümle tek başına, farklı anlamlar çağrıştırabiliyor dediğin gibi.

  • ermanen  (19.11.11 19:45:16)
a

  • chaoslord  (19.11.11 19:47:32)
bir noktayı yanlış söyledim sanırım. c anlaşılıyor gibi duruyor ama titanlar savaşı, titanlılar (ilk tanrılar) ve olimposlular (zeus ve kardeşleri) arasında oldu. yani zeus tek başına değil, kardeşleriyle birlikte savaştı.

cevap a o zaman.

cümle daha anlaşılır yapılabilirdi tabii...
  • ermanen  (19.11.11 19:56:18 ~ 19:56:59)
cevap c. en azından noktalama işaretleri bizi bu cevaba götürüyor.

  • klassno  (19.11.11 19:58:05)
Noktalama isaretleri c.ye goturuyor da var bi gariplik yine de. keske daha anlasilir olsaymis. noktalama isaretleri cok onemli gercekten de.

  • dahinnotha  (19.11.11 20:03:48)