Uluslararası Kuruluş\örgüt sayısı neden 2.Dünya savaşından sonra artmıştır?

Var mı bunun rasyonel sebepleri?

Edit: Siyasi ve ekonomik işbirliği kuruluşlarından bahsediyorum.

siyasi kuruluşlardan bahsediyorsak league of nations'un dağılmasıyla ortaya çıkan boşluğu doldurmak olabilir.

  • duseyazar  (03.11.11 10:24:23)
2. dünya savaşının ardından dünya yavaş yavaş iki kutuplu bir sisteme geçmiştir.Savaş sonrası kalıcı barışın sağlanması adına daha çok batıya ait ülkeleri temsilen BM ve NATO, sovyet rusya ve doğu bloku ülkeleri ise varşova paktı adı altında bir örgüt kurmuşlardır.Soğuk savaşa geçiş, berlin duvarının yıkılması ile dünya ABD nin başı çektiği tek kutuplu sisteme geçmiş ve dünya düzeni değişmeye başlamıştır. Bunu takiben ABD nin tek kutuplu sisteminin karşısında alternatif örgütlenmeler kurulmuştur. Özellikle nispeten geri kalmış ülkeler batı ülkelerine paralel olarak kalkınma ve gelişmeyi sağlamak adına bölgesel olarak birçok ekonomik ve siyasi amaçlı örgütler kurmuşlardır. Bu örgütlenmelerin illaki geri kalmış ülkeler olması gerekli değildir; örneğin AB avrupa ülkleri arasında ekonomik ve siyasi işbirliğini sağlamak üzere kurulmuştur ve birliğe üye ülkelerinin çoğunun refah seviyesi yüksektir.Yani örgütlerin çoğalmasının temel sebebi alternatif olarak kendi aralarında ekonomik sosyal ve siyasi açıdan bölgesel kalkınmayı gerçekleştirmektir.Biraz kitap gibi oldu ama bu şekilde anlatabilirdim ancak.

  • duende  (03.11.11 10:58:18 ~ 11:00:21)