Askerlikten kaçmaca

Pazar gecesi 1 de sorulan bu soru muhtemelen devamını başka bir gün getirecektir. Kısaca soruya geçelim,

1-) Size seçme hakkı sunsalar askere gider miydiniz yoksa ne işim olur la mı derdiniz ?

2-) Eğer birinci soruya cevabınız ne işim olur la ise, gitmek istememe sebebiniz nedir ? (Örn. karı kız yok olm oralarda vs.)

3-) Yurtdışında 3 sene çalıştıktan sonra burada 26 gün askerlik yapma imkanınız olsa ne yapardınız? Forever kaçmaca mı yoksa şemsiye hesabı teslim olmaca mı?

Askerliğini yeni yapmış biri olarak...

1) Ben yaptım ama erkek çocuğum olursa aynı düşünceye sahip değilim 26 gün gider takılır gelir.
2) Buna cevap vermeye kalksam yer yetmez o yüzden pas
3) Kesinlikle 26 gün...
  • skywalkeremre  (31.10.11 00:13:00 ~ 00:13:15)
askerden yeni döndüm

- gitmem
- 5 veya 15 ay boyunca oranın bana kattığı bişey olmadan, mal yerine konularak yaşamak istemem. bundan sonrası halkı askerlikten soğutmak olur, gg olur, devam etmiycem :)
-hiç durmam yurt dışına giderim
  • i was there  (31.10.11 00:15:43)
Askerliğimi yapmadım.
1-Ne işim olur demiyeyim az korkuyorum
2-Komutanların baskısı,dayak olayları,piskolojik sorunlar,dışardan duyduklarımız
3-26 gün en iyisidir heralde.
  • cio35  (31.10.11 00:17:56)
askerliğini yeni yapmış biri olarak (1.5 ay oldu geleli hala kızgınım )diye belirtelim. adil olsun.

1. askere gitmeden önce evet giderim diyordum ilk 2 3 günden sonra kafama dank etti askeriyenin önünden geçmem daha.
2.bütün askerliğim çay servisi ile geçti. devlete zerre faydam olmadı zaman öldürüyorsunuz.
3. bilseydim böyle olacağını sırf askerlik yapmamak için başka ülke vatandaşlığına geçebilirim.
  • kutsal bilgi kazani  (31.10.11 00:24:29)
1-kesinlikle gitmezdim. hatta kolay bir şey olsa vatandaşlıktan da çıkarım. başka bir ülkenin vatandaşı olabilirim. sevdiğim, saygı duyduğum şeyler elbette var, hatta askerlik kavramına kökten karşı da değilim fakat olması gerekenin bu olduğunu düşünmüyorum.
2-buna bir örnek versem öteki niye beni vermedin, diye ağlar. öyle bir durum. binlerce örnek verebilirim.
3-tabii ki gelir 15 yapardım, dememi beklemezsin herhalde.
  • raycharles  (31.10.11 00:28:21)
1. Gitmezdim
2. 5 ay boyunca amaçsız ve yararsız şekilde, bana devlet tarafından "el koyulması".
3. Yurtdışında yaşama fikri hoşuma gitmiyor, eğer oralarda yapabileceğimi düşünseydim, cevap kesinlikle evet olurdu.
  • lord esseginziki  (31.10.11 01:23:56)
www.hizliupload.com

ahanda bu nedenden asla gitmem.
  • klassno  (31.10.11 01:35:46)
1 - neredeyse sunuldu, mümkünse gitmem dedim bir sağlık sorunu sonucu, gitmedim.

2- zaman kaybı, gereksiz

3- 26 günden birşey olmaz sonuçta sağlık vs durumu yoksa devletin elindesin.
  • drip nick i zaten kullanilmakta  (31.10.11 01:38:49)
1- profesyonel olarak orduya katilma imkani verilseydi giderdim. disiplinli bir hayat tek arzum.
bu imkan verilmese yine giderdim, cunku vicdani acidan kendimi rahatsiz hissederdim.
3- mantiksiz. 15 gun 7500 eur, 12 ay bedava. boyle kampanya olmaz :)
(copyright: cem yilmaz)
  • artisnot  (31.10.11 01:52:36)
1- gitmem tabii ki.
2- gitmek için bir sebep yok. gitmemek için çok sebep var. profesyonel ordumuz olmadıkça askere giden insanlardan savaş gücü bağlamında bir cacık olacağına da inanmıyorum. muhtemelen askerde yapacağım şey çavuşlardan saçma sapan azalar işitip 3 mermi attığım bir eğitimin ardından paşaların çocuklarına ingilizce öğretmek olur. ben hayatımın 6 ayını bu saçmalık için neden harcayayım? kimseye faydası yok.
3- muhtemelen bunu yapacağım zaten. tek sebebi de ülkemde kaçak gibi gezmek istememem.
  • fortisvita  (31.10.11 02:37:39)
1) Seçme hakkım olsa gitmem.
2) Seçme hakkım olduğu için. Yoksa belirli kişilerin ömür boyu askerlik yapmasındansa herkesin belirli süreler ile askerlik görevini yapmasını daha insancıl buluyorum. Zorunlu askerlik gayet gerekli bir şey. Sorun askeriyenin insanları askerden soğutması.
3)gelir yaparım.
  • nedendir bilinmez  (31.10.11 09:02:17)