Siteye form ekleme

şimdi free hosting veren sitelerden birinden alan aldım.

siteyi html ile yapıyorum.ancak ayrı bir sayfaya form eklemek istiyorum. insanlar da nickini ve boş alana yazacaklarını yazıp "gönder" e tıkladıklarında anında o sayfada görünsün istiyorum.

bu işlerde de henüz çok yeniyim. yani bir salağa anlatır gibi anlatırsanız daha iyi olur.

Bunu yapabilmek için ya asp ya da php bilmen gerekli. Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı birkaç basit kodla bunu yapabilir. Basit forum örneklerini inceleyerek başlayabilirsiniz işe.

  • ataturkiye  (25.06.08 16:54:00)
o zaman şöyle sorayım. bir görüş formu var. ona bişeyler yazılacak, yazılan şeyler benim mailime gelecek, sonra ben kontrol edip o sayfaya yerleştiricem görüşleri.

bu sadece html ile olabilir mi acep?
  • rectoa  (25.06.08 17:26:37)
Bahsettiğin şey formmail. şu kodları dene bakalım çalışacak mı (Ben de denemedim :))

<form action="mailto:senin@mailin.com?subject=mail başlığı" method="post" enctype="text/plain">
Adınız: <input name="ADI" type=text><br>
Soyadınız: <input name="SOYADI" type=text><br>
<input name="enter" type=submit><br>
</form>
  • ataturkiye  (25.06.08 17:40:26)
verdiğin kodlarda submit etıklayınca outlook açıldı. aslında bu şekilde güzel olurdu da, benim istediğim yolla diyeceksin, bi sayfa çıkacak "gönderildi" diye. bu heralde sadece php, asp falanla mümkün. bravenet le ortaklığa devam edicem sanırsam. :) sağol yine de yardımın için.

  • rectoa  (25.06.08 17:55:20)
kasma. surada hazirlari var. sec-begen-al: www.aspindir.com

  • trimpot  (26.06.08 01:49:37)
rectoa, eğer php kullanabileceğin bir serverın var ise kendi sitem için yaptığım ufak fonksiyonel mail formu ve php dosyasını verebilirim sana, istediğin şeyi yapıyor. ilgilenirsen bir mesaj at.

  • kurukafa  (26.06.08 08:27:25)
bende de basit ve kullanışlı bi mail form var. isim soyisim görüş yazıp göndere basınca direkt mailine geliyor.

sözlükten mail adresinizi yazarsanız yollarım oraya...

@kurukafa: hocam o mail formu bana da yollayabilirsen sevinirim :) pckopat@gmail.com
  • brkylmz  (26.06.08 09:32:38)
onemsiz i$lerde(guvenlik, muvenlik) kullandigim bir asp script'im var. i$ini gorur belki.

<%
Dim iMsg
Set iMsg = CreateObject("CDO.Message")
Dim iConf
Set iConf = CreateObject("CDO.Configuration")

Dim Flds
Set Flds = iConf.Fields
Flds("schemas.microsoft.com") = 1
Flds( _
"schemas.microsoft.com") _
= "c:\inetpub\mailroot\pickup"
Flds.Update

Set iMsg.Configuration = iConf
iMsg.To = "senin@mailin.com"
iMsg.From = Request.Form.Item("from")
iMsg.Subject = Request.Form.Item("subject")
iMsg.HTMLBody = "<br /><br /> Bu mail <strong>" & Request.Form.Item("name") & " " & Request.Form.Item("surname") &"</strong> tarafindan gonderilmistir<br /><br />"
iMsg.TextBody = Request.Form.Item("msg")
iMsg.Send

Response.Redirect("done.html")
Set iMsg = nothing
%>

bu kodlari "sendemail.asp" gibi bir isimle kaydet. bunun html tarafi ise $oyle.

<form method="post" action="sendemail.asp">
<input type="text" name="name" class="form" id="f1" /> <!-- isim -->
<input type="text" name="surname" class="form" id="f2" /> <!-- soyisim -->
<input type="text" name="from" class="form" id="f3" /> <!-- kimden -->
<input type="text" name="subject" class="form" id="f4" /> <!-- konu -->
<textarea name="msg" cols="40" rows="6" id="msg" ></textarea> <!-- mesaj -->
<input type="submit" value="Gönder" />
</form>

script ile bo$ gecilmelerini engelleyebilirsin tabi textbox'larin.
  • sourlemonade  (26.06.08 09:47:54 ~ 09:53:13)