bilgisayar açılmıyor

12 senelik bilgisayarım, annem arada internete girmek için falan kullanıyorduhiç bir sorun da çıkarkmamıştı. taaki düne kadar. başlatmak için düğmeye basınca, kırmızı ışık devamlı yanıp sönüyor falnlar çalışıyor ama bilgisayarda onun dışında hiç bir işlem yok. ben acaba harddisk mi gitti diyorum. ne olabilir sizce problem ? yani hard diskin kablolarını da sökünce aynı şekilde çalışıyor. başka aklına bişey gelen var mı ?

power bozulmuş olabilir 20-30 liraya kapatırsın panpa öyleyse.

  • hsktr  (10.09.11 13:03:31)
hacı bilgisayarın sana bişeyler anlatmaya çalışıyo

  • pclik  (10.09.11 13:03:38)
12 senedir hiçbir şeyini değiştirmediysen bırak da açılmasın

  • trinitrotoluen  (10.09.11 13:04:59)
@hsktr; power supply dan mı bahsediyorsun?

@pclik; sen çözebildin mi anlatmaya çalıştığı şeyi ?
  • cedric tweedledee  (10.09.11 13:06:12)
@trinitrotoluen; ok kib bye

  • cedric tweedledee  (10.09.11 13:07:27)
bilgisayar çalışıyor görüntü gelmiyorsa ekran kartı da yanmış olabilir

  • freebird5406_2  (10.09.11 13:14:05)
yok ama işte normalde çalıştığında sesler gelir falan ya. onalr gelmiyor. sadece bilgisayar açılıyor hiç bir işlem yok. sadece görüntü deü,l yani.

bilen var mı? hard diski bozuk bir bilgisayar nasıl tepki verir :/
  • cedric tweedledee  (10.09.11 13:19:04)
harddisk takılı olmasa bile ekrana görüntü gelmesi lazım. power supplyda sorun var ya da anakart arızalı. bence bir bilgisayarcıya götür elinde power varsa denesin çalışıyorsa satın alırsın.

  • cn123  (10.09.11 13:19:34)
belki tozlanmıştır. kasanın içini temizlemek de bir çözüm olabilir, belki.

  • dahinnotha  (10.09.11 13:34:33)
bilgisayarı uzun zamandır (2-3 hafta) açmama gibi bir şeysiniz oldu mu ?

  • Kamyoncunun vitesi  (10.09.11 13:37:51)
şöyle bir yöntem duymuştum arkadaştan ne kadar doğru bilemiyorum. kasayı fişten çıkarıp bilgisayarın power tuşuna ardı ardına basınca üzerindeki yük gidiyomuş falan demişti. ya da cmos pilini çıkarıp 5 dakka bekleyip yerine takıp tekrar deneyin.

  • cn123  (10.09.11 13:49:08)
ramden de yapiyo olabilir. Bi cikartip toz falan temizleyip tekrar takmayi dene. Genel temizlik ise yarayabilir. Ve ekran kartinda da sorun olabilir.

  • onexey  (10.09.11 14:08:49)
@dahinnotha ; temizlediydim tozları, alakalı olduğunu sanmıyorum.

@Kamyoncunun vitesi; evet oldu

@cn123: deniyim de... cmos pili ne? bios pilini biliyorum ben birtek :/
  • cedric tweedledee  (10.09.11 14:09:44)
@onexey; ram i de denedim, temizledim taktım çıkarttım, iyicene ittirdim :/

  • cedric tweedledee  (10.09.11 14:10:21)
Bios pilinden kaynaklanıyor. Benim emektarda da olmuştu aynısı :) Pili değiştirin bişeyi kalmaz :)

  • Vicy89  (10.09.11 14:21:06)
tamamdır pili alıp deneyeceğim. teşekkür ederim :)

  • cedric tweedledee  (10.09.11 14:28:55)
intihar etmesi için hiç bir sebebi yoktu bilgisayarımın, ölürse eceliyle ölür :p

  • cedric tweedledee  (10.09.11 14:29:54)
ben power supply'dan diyorum, garanti değil tabi.

  • sanal uyku  (10.09.11 14:30:32)
o zaman ilk pil alıp deneyeceğim. olmazsa powersupply ı denicem. o da olmazsa bilgisayar afedersiniz yarrağı yemiş diyip çöpe atacağım.

  • cedric tweedledee  (10.09.11 15:34:54)
1- ekrana görüntü geliyor mu ?
2- herhangi bir bipleme varmı ?

  • delidir yakalayin  (15.09.11 15:14:16)
bipleme ve yanip sonen isik sana bir sinyal vermeye calisiyor olabilir.
mesela ben bir kere ramleri yanlis yere yanlis sekilde taktigimdan ram slotlari yanmisti. Bilgisayari actigimda 3 bip yapip kaliyordu öyle. Sonra anakartimin modeli 3 bip diye google'layinca "haci rami yok onun, ondan bipliyor" diye ögrenmistim.
Neyse, sonuc: google-anakarti modeli yardimci olabilir.
  • natnan  (15.09.11 15:39:05)