yabancı dil öğrenme - ingilizce sonrası

merhabalar,

şimdi benim ingilizce bilgim gayet iyidir, misal çevirim vs versen yaparım, konuşurum, film ve dizileri ya ingilizce altyazı ile ya da altyazısız izlerim vs...

şimdi ben bir dil daha öğreneyim diyorum, dursun kenarda, biraz araştırdım ispanyolca uygun gibi duruyor; hem ingilizce bilgisi öğrenmede kolaylık sağlıyormuş (?), hem de kullanılma oranı yüksek bir dil...

[1]-bu tercih doğru mudur? onun bir tavsiyesini verin...

[2]-bu dil öğrenme olayını nasıl yapayım? rosetta stone vs ile ufaktan ufaktan öğrenir miyim? acelem yok ne de olsa, bununla ilgili de bir tavsiye verin (busuu, livemocha bunlardan haberdarım)

hobi olarak ogrenemk istiyorsaniz en uygun tercih olur italyanca ile birlikte. ancak is icin istiyorsaniz ben olsam cince, arapca, rusca uclusunden birini secerdim.

  • modlar bu benim feykim silebilirsiniz  (02.09.11 16:56:16)
geçen sene yapmıştım bu araştırmayı ve ben de ispanyolcada karar kılmıştım. tek başına öğrenmek kolay diyorlar, ingilizce bilen daha kolay öğrenir diyorlar. gerçekten öyle midir bilemem, çünkü ispanyolca bilmiyorum ama öyle olduğuna dair bir söylenti var. ha bir de omegle üzerinedn bir ispanyol ile tanuışmıştım ki bu kararımı söyleyince tam isabet olduğunu söylemişti.

madem aceleniz yok öyleyse rosetta stone ile başlayın. bunun yanında tell me more var. fransızcasını kullanmıştım şahane birşey idi. busuu, livemocha.yı biliyorsunuz zaten. onlar da iyiler. bir şey daha var, sanıyorum ki ispanyolca desteği de var. pimsleur. bunun çok faydalı olduğunu söylüyorlar. bence en büyük öğrenme yöntemi ise, yani, bana göre, müzik dinleyerek sözlerine bakmak.
  • dahinnotha  (02.09.11 17:02:47 ~ 17:03:45)
aslında hobi olarak öğreneyim diyorum ama, iş için öğrenmek istesem çince, arapça , rusça üçlüsü de zor gelir gibi görünüyor bana, sonuçta alfabe vs farklı...

bir de bu üçlüyü kendi çabamla öğrenmem zor olur galiba? kurs gerekir gibi?
  • nucleon  (02.09.11 17:14:13)
evet hocam kurs gerekir, kendi cabanizla ogrenmeniz zor olur. dediginiz gibi alfabe farkli, yapi farkli. ucunude iyi derecede konusan arkadaslarim var. benim anladigim aralarinda en zoru cince, en kolayi rusca. arapca ogrenen arkadasim haric digerleri dillerin konusuldugu ulkelerde vakit gecirdiler. arapca ogrenen arkadasim kurstan ogredi 2 sene icinde. kendisini dinledim bir arapla konusurken gayet akiciydi, hatta araplarda sasirdi vs. her sey de oldugu gibi niyet ve azim tabi...

  • modlar bu benim feykim silebilirsiniz  (02.09.11 17:43:50)