bayanlar neden böyle yapıyor?

selamlar duyurunun güzel insanları.
geçenlerde iş yerinde bir olaya şahit olunca bir düşünce yağmuru başladı.
özetle: üni de iş yerinde sosyal ortamlarda ( mekan yer önemli değil)
bütün bayanlar orada olmayan bir bayan hakkında olumsuz şeyler söyler,
küfür ederler,
hiç sevmem derler,
bazen namusuna iffetine bile laf ederler vs. vs.
ama yüzyüze gelince hiç bir şey yokmuş gibi:
-aaa canım naber (sanki daha demin oruspu dediği kız değilmiş gibi)
-ay kız sen burdamıydım ( aslında daha önceden onu görmüştür )
-canım ya ne şık olmuşsun ( 1 dakika önce rüküşlüğünü anlatırdı )

veya bir mekanda oturmuşsunuz kapıdan bir bayan içeri girer
ve masadaki bayanlar başlar:
-elbisesi iğrenç facia
-adama bak karıya bak
-bu ne be kırk gönlüm olsa birini vermem gibisinden.
ya hiç tanımadığın bir kadın sana neden bu kadar dert oldu ki?

yani işin özü:
Bayanlar;
neden kendini etkilemeyeck insanlara ve olaylara bu kadar ilgililer?
neden bazı insanlara karşı hem sevmez hem hiç bir olumsuzluk yokmuş gibi davranırlar?
bir insanı sevmiyorlar ise neden belli etmeyip çetrefil bir ilişki ağını sürdürmeyi seçerler?
gibi ilitili sorular aklımı kurcalayor.
yanımdaki bayanlara soruyorum direk savunma pozisyonuna geçiyorlar.

erkeklerde böyle olan yok mu? var.
ama bayanlarda sanki daha bi fazla bu oran.
değerlendirme yaparken kimse bana işyeridir veya her gün yüzyüze baktıkları için mecburiyetten bir şey yokmuş gibi davranır falan demesin.
ayda yılda bir göreceği veya belki on yılda göreceği insanada aynı muamele yapanlar çok.

belki sorum biraz karmaşık hal aldı ama olayın özünü anladığınızı düşünüyorum.
bayanlara yönelik bir gıcık hareket olarak algılanmasın.
kendi izlenimlerim bunlar.

saygılar.

birisi soyle bir baslik acmis:

(bkz: kadınlarda orospuluk switch'i doğuştan on geliyor)

kim bilir? rekabet ve haset duygulari belki de.
  • compadrito  (24.08.11 11:44:25)
bir dönem erkek yoğun bir ortamda bulunduğum için fikrim erkeklerin bu eylemleri çok daha fazla gerçekleştirdiğidir. davranışları hoşa gitmeyen bir erkeğin ne ibneliği kalır, ne karı kılıklısı, ne yavşaklığı, ne şerefsizliği vs. ama sorduğum zaman cevap "ama şunun tipine bak allaşkına" olurdu.

  • bitter cikolata  (24.08.11 11:56:22)
olayın özünün şuradan geldiğini düşünüyorum,kadınlar genellikle toplumda ikinci şahıs olduğu yani hep erkeklerin gölgesinde kaldığı için (yanlış anlaşılmasın amacım "ezilmiş kadın" edebiyatı yapmak değil ama maalesef böyle)yetişme tarzından dolayı bir özgüven sorunu var.Nitekim çoğunun kendilerini geliştirmemeleri her şeyi erkeklerden beklemeleri aile baskısı vs bunları doğuruyor.Yani demem o ki kadın bu sefer özgüven eksikliğinin verdiği kıskançlıkla başkalarına saldırıyor veya direkt kıskanıyor aşağı çekmeye çalışıyor karşındakini.
Kendimden örnek vermek gerekirse, arkadaşımla bir gün ortak bir arkadaşım hakkında konuşuyoruz adı ayşe olsun.Ben diyorum ki ayşe'nin hareketleri şöyle şöyle çok rahatsız oluyorum mesafe koymayı düşünüyorum ,karşımdaki de bana katılarak " aa evet kesinlikle haklısın ben de aynı şekilde düşünüyorum ama öyle yapma bırak çevrende kalsın " diyor.la bu kız belli ki karakterini, arkadaş çevresinin genişliğine ters orantılı olarak geliştiriyor.Kaç defa gördüm kendi yakın arkadaşının yanında suratına söylemeyip bana neler neler! anlatıp iki dk sonra canım cicim olan kızlar.Bunlar herkes beni sevsin egom şişsin mantığında insanlar ki özgüven eksikliğinden geliyor bu bence. Önüne gelince kendini sevdiren, hatta kendinden ödün verip, karşındaki için birçok şey yapıp arkasından tonla küfür saydıranı gördüm.İki yüzlülükten başka bir şey değil.Neyse çok uzun oldu erkekleri bilmiyorum,onlardan da vardır ama kızların çoğunlukta olduğunu düşünüyorum.

  • duende  (24.08.11 12:25:55 ~ 12:28:04)
şöyle bir laf söylemişti bir arkadaş zamanında.

erkekler birbirlerinin yüzüne küfreder ama kastetmezler
kadınlar birbirlerinin yüzüne iltifat ederler ama kastetmezler.
  • natnan  (24.08.11 12:29:39)
erkek yoğun ortam nasıl oluyor, inşaatlarda şantiyelerde mi? Normalde manastırlarda mı yaşıyorsunuz?

  • ernest everhard  (24.08.11 12:39:32)
kadın yoğun iş yeri nasıl oluyorsa erkek yoğun işyeri de öyle oluyor. misal şu anda da bir kadın arkadaşım 15 erkek ve 2 kadının olduğu bir şirkette çalışıyor. dolayısıyla askerlikle ilgili tüm geyiklere hakim ve diğer erkek muhabbetlerine de. ve o da aynı durumla karşılaştığını söylüyor.

  • bitter cikolata  (24.08.11 12:53:27)
@ernest everhard calistigi ortam erkek yogunluklu bir ortamdir.

  • ikilem  (24.08.11 12:54:56)
kadınları anlamaya çalışmayın.

  • neira  (24.08.11 13:32:06)
Bunun tek nedeni turkiye ve turkiyedeki insanlardır. Turkiye cok gelismis bir ulke olmadigi icin (bazi yerlerde) kadına cok deger verilmiyor. Kadinda bu ezilmislikle kiskanclik yapiyor, bence.

  • RuledBySecrecy  (24.08.11 13:57:28)
bence kadın erkek farketmiyor. iki cins de yapıyor bunu. bence seksistsiniz.

  • wessago  (24.08.11 14:32:33)